Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '17

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
34509
 

Çukur Dizisinde Köstebek Selim Karakterinin Sırrı/ Öner Erkan Zirveye Yerleşti

Çukur Dizisinde Köstebek Selim Karakterinin Sırrı/ Öner Erkan Zirveye Yerleşti
 

Bazı roller vardır “oynamak için cesaret ister” işte o rollerden biri Çukur dizisinin Selim karakteridir. Öner Erkan sanat hayatının içerisinde sevimli, komik, evimizden birini sıklıkla canlandırarak hayatımızın içinde yerini aldı. Fakat bu sefer oynadığı karakter hiç de “sevimli değil!”.  Şimdiye kadar aldığı rollerle taban tabana zıt bir karakteri oynamak oyunculuğun şanından ve zirve yürüyüşünün kuvvetli adım sesleridir.

Bir oyuncu için risk oynadığı karakterin izleyenler tarafından yadırganmasıdır!

Öner Erkan, hafızalarda ruhu büyümemiş evimizin tatlı çocuğu imajını bir çırpıda silip karşımıza sinsi, sevgisiz, korkak bir köstebek olarak çıkıyor. Doğrusu Selim karakterinin izleyenler arasında “Nefret” dolu söylemlerle karşılanması “ Bir Öner Erkan başarısıdır!”. Minimal ölçekte Selim’i oynarken karakterin iç dünyasını oyunculuğu ile beslemesi bu rolün ölümsüzlüğünü gösteriyor.

İyi kahraman olmamak adına kabul edilmiş bir rol, aslında kahramanlığın önsözüdür ki oyuncuyu starlaştırır!

İşte bu rol Öner Erkan’ı starlığa taşıdı, her hangi bir yan karakterden olmaktan çıkan Selim, bizi öyle bir çukura düşürüyor ki akıl oyunlarının en karanlık noktası oluyor.

Tebrikler Öner Erkan, sadece güldürürken değil; ağlatırken, nefret ettirirken, acınası karakterlerin de adamı olduğunu “Altın İmza” ile mıh gibi çaktın!

Ailenizin çocuğu pek de aileden değil!

Ailesinin içerisinde bir kenara savrulmuş, sevmiş ama sevilmemiş, her işi yüzüne gözüne bulaştıran, işe yaramazlığın kitabını yazmış, babasının “gözüm görmesin” dediği Selim aslında kim? Neden ailenin kenara itilmiş çocuğu, neden annesi bile Selim’i severken mesafeli, karısı; Selim’in hiçbir zulmünü görmemesine, Selim tarafından ezilmemesine rağmen Selim’den nefret ediyor, neden burnunun dibinde Selim dururken Yamaç ailenin idaresini ele alıyor veya idare zorla Yamaç’a veriliyor.

Kimsin sen Selim?

Selim bir köstebek! Peki köstebek olmak için ne suç işledi? Şimdi bir iki sahneye gönderme yapacağım: abisi ölmeden önce otel odasında yapılan aleme Selim katılmadı, abisi tarafında aleme katılmadığı için aşağılandı, abisine yeni aldığı silahı gösterdiğinde abisi tarafından “kadın tabancası mı aldın kendine?” denilerek cinsel aşağılamaya uğradı, hatta abisi kurşun yağmuruna tutulurken arabanın arkasına saklanıp, zarif(!) tabancasını da çekmeyi ihmal etmedi. Türkü bar çıkışı Selim ile Celal karşılaştı, Celal adının Kahraman olduğunu söyledi, sahte Kahraman (!) ile Selim ne yaşadılar, Celal neyin, kimin Kahramanıydı?  Avukat Selim’e bizim görmediğimiz ama Selim’in nefesini kesen ne gösterdi? Selim, koşarak eve gitti, en ateşlisinden karısını öptü, kadının dudaklarından “Allah belanı versin!” nidası döküldü. Selim bunları hak edecek ne yapmıştı? Daha çok soru yazarımda artık konunun burasını toparlayayım.

Selim karakteri “homofobik” topluma atılan sessiz bir tokattır!

Cinsel tercihi nedeni ile ailesinin gözünde iki paralık olmamak adına seçimini saklamış, aile kurup normal (sözüm ona) hayata karışmış, abisi tarafından “Karı mısın oğlum sen?” diye aşağılanmış gizli bir homoseksüeldir! Ne yazık ki dünya genelinde bu tip pek çok insan var ve seçimleri yüzünden karanlık ellerin aleti oluyor. Aileler bu çocuklara sahip çıkmadıkça, görmezden gelip, red ettikçe de dünya bu saklanan kimliklerin kötüye kullanılması ile kirlenecektir.

Ölecekler, öldürecekler, köstebek olup intikam alacaklardır!

İşte Selim Koçavalı böyle biri, siz olsaydınız bu rolü kabul eder miydiniz? Pek çoğu popülerlik adına “evet” diyecek, ama o rol Öner Erkan’a “zirvenin unutulmazlığı”nın anahtarını verdi.

Hayatta unutulmazlığın tadını tatmanız dileği ile…

SELİM KOÇOVALI (ÖNER ERKAN)

İdris’in üç oğlundan biri, Yamaç’ın ise en küçük ağabeyi  (tanıtımlarda üçüncü oğlu diye geçiyor Dikkat!!!). Ailenin eğlence sektöründeki işlerini yönetmesine rağmen babasının değerlerinin hiçbirini benimsemediği için onun gözünde bir hayal kırıklığından öteye geçemez.

Öner Erkan Kimdir?

4 Ocak 1980 İstanbul doğumlu oyuncu 9 Eylül Üniversitesi Tiyatro bölümü mezunudur. 2002-2004 sezonunda rol aldığı Kuzenlerim adlı diziyle profesyonel oyunculuk kariyerine adım atmıştır. Akabinde ise sırası ile Aşk Her Yaşta, İki Aile, Kahve Bahane, Deli Saraylı, Yalan Dünya, Analar ve Anneler ile Mutlu Ol Yeter gibi projelerde rol almıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=6S_7fS-cLik

eceer6@gmail.com

https://twitter.com/eceer6

https://www.facebook.com/eceeryazilari

https://www.facebook.com/dizisin

https://www.facebook.com/EceERFanClub

 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 781
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3852
Kayıt tarihi
: 23.09.12
 
 

16- 06- İstanbul'da doğdum. Tatbiki Güzel Sanatlar Tekstil Ana sanat dalı Moda tasarımı bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster