Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '09

 
Kategori
Ankara
Okunma Sayısı
2342
 

Çukurambar

Çukurambar
 

Zaman, doksanların ilk yarısı. Ankara'da öğrencilik yıllarım. 100.Yıl Sitesi'nde, can dostlarımla bekar-öğrenci evimizde kalmaktayım.

Şimdilerde adı pek sıkça duyulan bir Ankara semti var malum: Çukurambar. Bu sonradan meşhur semtin hayatımda çok sıkça geçen bir yeri vardı o yıllarda. Çukurambar, süzme bir gecekondu mahallesiydi. Alüminyum çatılı, kırık-dökük, sıvasız-badanasız salaş evleri, Ankara kışında kısa kollu giysileriyle ev önlerinde oynayan çocukları, gecekonduların önlerine park edilmiş seyyar köfte, meyve-sebze arabaları ve perdesiz pencerelerinden görünen şantiye elektiriğiyle yanan solgun sarı ampülleriyle süzme gecekondu mahallesi.

Sıkça, Ulus-100.Yıl Sitesi dolmuşunu kullanırdım. Konya Yolu'nda, Emek'in karşısından bindiğim dolmuş Trafik Hastanesi'ne kadar ana yolu takip eder ve hastanenin hemen dibinden sağa, Çukurambar'a girerdi. Başkentin göbeğindeki bu gecekondu mahallesi hep ilgimi çekerdi. Garip bir hüzün dolardı içinden geçip giderken içime. Çukurambar'ı çıkıp da 100.Yıl Sitesi'ne girdiğimizde, sanki yeniden medeniyete kavuşmuş gibi hissederdim kendimi.

Son zamanlarda, bu Çukurambar pek bir meşhur oldu mübarek. Ne oldu yahu bu mahalleye? Bakanlar, milletvekilleri, parti başkanları, ne kadar kırmızı plakalı, ensesi kalın, sırtı pek zevat varsa oraya toplanmışlar. Polisler dinleme, askerler izleme yapar olmuş. Sanıyorum gecekonduların yerlerini de rezidanslar almış.

Hatta ve hatta cumhurbaşkanları, başbakanlar gayrıresmi zirveler bile gerçekleştirmişler bizim garibim Çukurambar'da.

Gazetelerdeki başlıklardan okuduydum: Çukurambar Zirvesi. Peh!

Vay Çukurambar vay. Galiba çukurdan ambarlarında ne kısmetler varmış ki memleketin kalbi derinliğinde atar olmuş.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çukurambar diye diye televizyonlarda geçmişte bir gecekondu mahallesi olan bu semt çok meşhur oldu. Melih Gökçek zamanında rezidansları dikti ve şimdi keyfi yerindedir. En aşağı 350 milyardan başlayan daireler satılıyor. Kiralar 1200 liradan aşağı değil. Fakat sokaklar, caddeler çamurdan, çukurdan geçilmiyor. Abartmıyorum heryer çamur. Ayrıca siyasetçilerin yoğun olduğu bir semt ne cazip olabilir. Orası işte tartışılır... Söylenen o ki, müteahhitler siyasetçilere bedava daire vermişler, semtin reklamı olsun diye. Bunlar reklam için herşeyi yaparlar. Saygılar.

İlker Çokkeçeci 
 30.12.2009 16:42
Cevap :
Sevgi ve saygı bizden İlker Bey.  31.12.2009 8:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 905
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3712
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster