Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
256
 

Cuma namazından çıkınca

Cuma namazından çıkınca
 

Ben tekerlekli sandalyede bir engelliyim. 19 yıl önce babama doktorlar “Bu çocuk hiçbir iş yapamaz, götür evine yatsın” demişler. Fakat Allah her şeyi işitir, görür. Allah kaderimde öyle bir iş nasip etti ki, hem mesleğime göre bilgisayar başındaydı, hem de işyeri evime yakındı.

Gerçekten ben o doktorun dediği gibi, sonraları yatalak hale geldim ama Allah’a şükür babam var. Babam giydirdi, banyo yaptırdı, tuvalete götürdü, tekerlekli sandalyeye bindirdi, işe götürüp getirdi. Allah babamdan razı olsun. Allah devletimize de zeval (yokluk) vermesin. Devletimizin biz engellilere verdiği erken emeklilik hakkı ile 16 yıl çalışarak 2010 da emekli oldum elhamdülillah... 

Ben yedi yıldır namaz kılıyorum. Teyemmümle tekerlekli sandalyede kılıyorum. Çalışırken kılamazdım ama eve gelince kılamadığım namazları kaza ederdim. Emekli olduğumdan beri hamdolsun namazlarımı kaçırmadan kılıyorum. Artık duamı uzunca yapabiliyorum.

Evimizin yakınına yeni bir mescit yapıldı. Sokaktan girişi düz ve kolay. Babam Allah razı olsun her Cuma sabah kahvaltıdan sonra banyo yaptırıyor ve tekerlekli sandalyeyle o mescite Cuma namazına götürüyor. Camiye girerken de götürdüğümüz nemli bezle tekerleri güzelce temizliyor.

Fakat Cuma namazı için mescite girince bazılarının bana bakışlarından şunu anlıyorum: “Sen engellisin. Canım Cuma namazı sana farz değil ki.” Bunun bende farkındayım ama birde şöyle düşünsek:

Devletimiz camileri tüm vatandaşlarının hizmetine sunmuştur. Engelli de bir vatandaştır. Camiye gitmek onunda hakkıdır. Ayrıca camide yanımdaki yaşlı amca da sandalyede kılıyor. Benim sandalyem tekerli… Fark bu keşke tüm camilerimiz engellilere uygun olsa…

Eskiden 9-10 yaş çocukları namaza alıştırmak için Cuma namazlarına götürürlermiş. Cuma namazından çıkınca dedesi çocuğun elinden tutup dondurmacı, tatlıcı, lunapark gibi yerlere götürürlermiş. Bu adet günümüzde biraz unutuldu. Ama babam bu adeti uyguluyor. Nasıl mı?

Ben hareketsizlikten epey kilo aldım. Emekli olduğumdan beri diyetteyim. Günde az az iki öğün yiyorum. Sebze meyve ağırlıklı besleniyorum. Fakat babam haftada bir bana ödül veriyor.

Her Cuma, namazdan çıkınca dönerciye gidiyoruz. Bir hafta diyetin ardından o döner ne lezzetli geliyor bilseniz. Böylelikle babam hala o adeti yaşatıyor hamdolsun.

Her Cuma sabah banyodan önce sevdiğim dostların bazısını telefonla arayıp Cumalarını tebrik ediyorum. Hayırlı cumalar diyorum. Böylece Allah muhabbetimizi artırıyor hamdolsun.

Sevgili dostum Efkan Vural hocam her zaman benim için okuldan çıkıp bulunduğum mescite gelir sağolsun. Geçen Cuma namazı çıkışında Efkan hocam “Celal sen bu namazdan çıkışta yemeğe gidiyorsunuz ya, inşallah onunla ilgili bir yazı yazar mısın” dedi. Bende olur hocam dedim ve bu yazıyı yazdım.

Allah'ın bana nasip ettiği nimetleri saymaya kalksam bitiremem. En büyük nimetim anne ve babamın sağlıklı ve yanımda olması ... Allah anne ve babamdan razı olsun, sağlıklı ve hayırlı uzun ömür versin.

Anne veya babası vefat etmiş olanlarımız mutlaka vardır. Ayrılıklarımız sadece kısacık bu fani dünyada olsun. Allah lütfuyla bizleri sonsuz hayatımız cennetinde de birbirimizden ayırmasın.

“Hasılı O, Kendisinden dilediğiniz her şeyi verdi. Öyle ki Allah’ın size verdiği nimetleri birer birer saymaya kalkarsanız, mümkün değil, onları sayamazsınız. Gerçekten insan zalim ve nankördür."

(İbrahim suresi, 34. ayet)

 

C. Çelik / Ankara ( Konya-Ereğli )

  

ali açıköz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okurken camilerde engellilere yönelik giriş-çıkışların olmadığı geldi. Umarım bundan sonra bu tür yapılar yapılırken dikkate alınır, sizin yazdıklarınız. Siz babanızla gitmeye devam edin cuma namazlarına size öyle bakanlar ve düşünenler utansın kendilerinden. Allah anne ve babanıza sağlıklar versin ve razı olsun. Hiç kimse ne oldum değil ne olacağım demeli. Yarınlarla ilgili hiç bir garantimiz yokken nasıl bir insanlık bu! Yazmaya devam et kardeşim, bir kişi dahi okusa çok anlamlı olur. Elleriniz dert görmesin yazın yazın...Allah her daim yanınızda ve yakınınızda olsun, kıldığınız namazlarınızı da kabul etsin. Takdir ettim sizi, RABBİM SİZİN NİYETLERİNİZİ ÖDÜLLENDİRSİN HER DAİM...Saygılar sunuyorum.

Sündüs Akkaya 
 12.05.2013 11:44
Cevap :
amin teşekkür ederim. Allah razı olsun.  12.05.2013 13:32
 

Çok güzel bir yazı okudum, yaşama sevincini yansıtan, türlü zorluklara rağmen içinde bulunduğu duruma ve Allah'a şükreden pozitif enerji dolu bir yazı sizin yazdığınız. Işıklı iç dünyanızı ve sizi kutlarım. Sağlığı yerinde olup, her türlü varlığa sahip yine de halinden sızlanan kişilerin okumalarını isterim bu yazınızı, selamlarımla.

İpek Çevik 
 05.11.2012 21:42
Cevap :
Teşekkürler İpek hanım, bugünüme binlerce hamdolsun.   06.11.2012 10:30
 

Sevgili kardeşim, bal şerbeti tadındaki yazını okuyunca nasıl duygulandım anlatamam. Hayata küsmeyip yaşama sevinciyle hayatını devem ettirmen, Allah'a şükür etmen, küçücük şeylerden mutluluklar çıkarman ne güzel. Bir baba olarak babanızın yaptığı fedakarlıkları, sevecen yaklaşımını çok iyi anlıyorum. Allah razı olsun. Allah size de yardımcı olsun. Ben sizi tanımaktan çok memnun kardeşim. Allah'a emanet ol. Selam ve sevgilerimle...

S Zobu 
 05.11.2012 10:29
Cevap :
Allah sizden de razı olsun Suat bey. Okuduğunuz ve güzel yorumunuz ben teşekkür ederim.   05.11.2012 16:43
 

Bizim babalarımız diyebilirim ki bizler için yaşadılar, yaşıyorlar...Allah hepsinden razı olsun...Benim rahmetli baba da Belçikada geçirdiği bir kazadan sonra tek kollu kalmış ve ömürün kırk yılını böyle yaşamıştı. Böyleyken bile,daima evladını düşündü. Bugün neyim varsa önce Allahtan sonra baba rahmetlidendir. Rabbim, onlardan razı olsun..Senin babana da uzun ömür versin...Cuma namazlarında nice sağlam adamlar sandalyelerde namaz kılarken senin durumunu garip karşılayanları ciddiye alma, diyorum...Allah ibadetlerimiz kabul etsin...Dualarınızda bizi de eksik etmeyin..Selamlarımla

ali açıköz 
 29.10.2012 23:22
Cevap :
amin, Allah razı olsun Ali bey. Allah sizede sevdiklerinizle birlikte sağlıklı hayırlı uzun ömür versin.  30.10.2012 10:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 455
Toplam yorum
: 113
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 694
Kayıt tarihi
: 04.09.12
 
 

1973 Konya Ereğli doğumluyum. Selçuk üni. MYO Elektronik bölümü mezunuyum. 1993'e Friedreich Atak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster