Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1056
 

Cumhurbaşkanı adayının eşi türbanlı

Cumhurbaşkanı adayının eşi türbanlı
 


Kadın olmak ne kadar da zormuş meğerse. Bundan önce ki bloğum da kadının vücudunu irdelemiştim. Çıplaklardan bahsetmiştim açıkçası. Çıpklığı daha önce tanımadıktan sonra insanların kadın vücudu üzerinde ilgilerinden söz etmiştim bir yerde.

Ama toplumumuz biraz da islamiyeti yani birazda dinini müslüman olarak tercih ettiğinden dolayı islamiyetin gerekliliği gibi yaşamayı arzuluyor ve türbanı siyasi bir simge oalrak kullanılıyor. Bu da beni özellikle Atatürk taraftarı biri olarak bundan son derece rahatsızlık duynaktayım.

Şunu anlatmaya çalışıyorum. Türban kesinlikle siyasi bir olgudur.

Bugün Milliyet gazetesin de Abdullah Gül hakkında çıkan bir haberi okuduktan sonra AK Parti hakkında endişelerim daha da arttı diyebilirim. Beni son deece endişelendiren konu şu oldu. Tekrar Cumhurbaşkanı aday gösterilen Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa hanımın türbanlı olması akla bir çok sayıda soruyu da gündeme gelmiş.

1-Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, başta 29 Ekim Resepsiyonu olmak üzere Çankaya Köşkü'nü türbana kapatmıştı. Sezer, 29 Ekim Resepsiyonu'nda eşleri türbanlı olan vekillere davetiye göndermiyordu. Gül'ün seçilmesi halinde 29 Ekim akşamı Köşk'te nasıl bir manzara ortaya çıkacak? Gül resepsiyona eşiyle birlikte gelecek mi?

2-Bu resepsiyona milletvekillerini Cumhurbaşkanı adayı olarak belirlenen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün seçilmesi halinde türbanlı eşi Hayrünnisa Gül'ün durumu "kamusal alan" tartışmasını yeniden alevlendirecek. Türbanlı eşleriyle birlikte davet edecek mi?

3-Eşini, türbanlıların alınmadığı Orduevi'ne götürmesi halinde askerin tavrı ne olacak?

4-Sezer, Çankaya Köşkü'ndeki yabancı devlet başkanlarına verdiği yemeklerde eşleri türbanlı olan Başbakan, Meclis Başkanı ve Dışişleri Bakanı'na eşsiz davetiye gönderiyordu. Çankaya Köşkü'nde bundan sonra resmi yemek davetlerinde nasıl bir yöntem uygulanacak?

5-30 Ağustos'ta hipodromda yapılan törenlerde protokol locasında türbanlı eşler yer almıyordu. Gül, hipodromda yapılacak törene eşiyle birlikte katılacak mı?

6-Cumhurbaşkanı adayı olarak belirlenen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün seçilmesi halinde türbanlı eşi Hayrünnisa Gül'ün durumu "kamusal alan" tartışmasını yeniden alevlendirecek.

7-Gül, 30 Ağustos öncesinde görevi devralırsa, Genelkurmay Başkanlığı'nın Gazi Orduevi'nde verdiği 30 Ağustos Resepsiyonu'na türbanlı eşini de götürecek mi?

8-Gül'ün yabancı devlet başkanları başta olmak üzere Çankaya Köşkü'nde verdiği davetlere eşinin de katılması halinde askerler gidecek mi?

Evet Abdullah Gül Cumhurbaşkanı seçilirse... Ne mi olur?

Zaten Türkiyenin üzerinde oynanılan tüm oyunların son halkası ile, bizim büyümesini istemeyen bazı dış kuvvetlerin arzularıda yerine getirilmiş olunacak. Yani bir yandan PKK, diğer yandan Kürt sorunu ve de türban. Hepimiz bu güzel ülkemizi başkalarına emanet ediyoruz ve uyuyoruz. Açıkçası dış mıraklar sinsizce içimize girip bizi yıkmaya çalışıyorlar. Bizde buna olanak veriyoruz. Öyle ki bizi müslüman bir ülke olarak bilen Avrupa ve de Amerika bizleri Arap ülkelerine benzetip, sözüm ona Arap ülkelerini diledikleri gibi oynattıklarından dolayı bizleride öyle oynatacaklar. Bizde onların kuklası oluyoruz.

Yıllar önce bizleri kurtaran Atatürk'ün yolunda ilerleyeceğimize şimdi bugün gelinen duruma bakın. Cumhurbaşnı adayın eşinin türbanlı olması. Türbanlı olması bir mesele yaratmayabilir AK Partililer üzerinde ama şu bilnmeli ki dış irtibarımız sarsılacak açıkçası. Atatürk'ün kurmuş olduğu bir ülkenin evlatları olarak rahatsızlık duyuyorum, şeriata giden yolda endişelerim daha da artıyor.

Türban asla olmamalı. Baş örtüye evet ama türbana asla. Sokağa çıkarken olur ya başında ki saçların bozulabilir diye saçlarını örtebilirsin ama onları normalde açmalısın Türkiyenin Cumhurbaşkanının eşi olarak.

Ben burada sandık basına gidip oy kullanan 40 milyon kişiden yalnızca biriyim ve Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığını tasvip etmiyorum bunun için.

Türbanın anlatacak bir yanı yok ki. Eşinin türbanlı olan bir erkek bana kalırsa medeni bir toplumun bir parçası olamaz. Olsa olsa İslamiyeti giyimi ile temsil etmiş olur. Halbu ki İslamiyet kalbin içindedir.

Geçen gün Ankara'da ki Fazıl amcamla görüşmek için telefon açtığımda kuzemim Ebru çıktı. Ebru Kanada'dan bir kaç günlüğüne gelmiş. Kardeşi Gülru'da Amerika'da olsa gerek. Kanada'yı sordum. Bana verdiği cevap şu oldu Ebru'nun.

"Ahmet ağabiciğim Türkiye'yi başka bir ülke ile değişmem"

Yani benim ülkem halen de güzel. Onun kıymetini bilelim. L Ü T F E N !..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ahhh bide şu çok bilmişliğiniz yokmu beni öldürüyorislamiyet insanın kalbindedir bunu neye dayanarak söyüyorsunuz bu konu hakkında hangi dini kita bı okudunuz Kuranı kerimde mi böyle söylüyor yoksa hayır bu sadece kör körüne bir bağlılık ve tamamen acizlik

hatice hanim 
 28.11.2007 15:15
Cevap :
İslamiyeti kalbini içinde yaşatacaksınız. Siz türbanlı olabilirsiniz ve dini şartları ile yaşayabilirsiniz ama bazıları var ki türbanlı olmalarına rağmen dini şartları yerine getirmiyorlar kapanmak olsun diye kapanıyorlar. Ben öyle bir Türkiye istiyorum ki Atatürk'ün istdiği doğrultuda medeni, bası açık ama kalpleri temiz ve berak insanlarla dolu olsun. Ama ne var ki bazı dış güçler buna müsade etmiyorlar.  28.11.2007 21:52
 

Ak Partinin almış olduğu yüzde 46 lık oy ülkenin bir 4 yıl daha bu şekilde yönetilmek istediğini gösteriyor. ve bir 4 yıl daha bunu istiyorlarsa yönetilsinler o zaman diyecek birşey bulamıyorum Cumhurbaşkanlığı ile ilgili süreci inanın asker kökenli bir aileden gelmem dolayısıyla bende sizin kadar merak ediyor ve bazı endişeler duyuyorum...

Orochiearth 
 15.08.2007 10:33
Cevap :
İlginize teşekkür ederim. Demeokratik bir düşünce olmayacak ama artık bir müdahalenin yapılması gerekiyor diye düşünüyorum. Hakemler oyunda yalnış ve faullü br hareket gördüklerinde oyuna nasıl müdale ediyorlarsa bu oyunda gerekli kurallar uygulanmadığından gerekli müdahelenin birilerinin yapması gerekiyor. Yarın çok geç olabilir. Saygılar.  15.08.2007 16:39
 

Maalesef bilemiyoruz Ahmet Bey, dünya üzerindeki en demokratik toplumda yaşamamıza rağmen demokrasi diye bağırıyoruz.Ama bilmiyoruz ki Amerika da bile insanlar bizim gibi özgür değil.Demek istiyoruum ki elimzdekini kaybettiğimizde anlayacağız ne kadar değerli olduğunu.O zaman da iş işten geçmiş olacak.Hep öyle olmaz mı? Itır

Bettyboopben 
 14.08.2007 20:25
Cevap :
İnanın milletimizin % 46'lık kesimi yani yarısının yakını bunun böyle olmasını istiyorsa yapabileceğimiz hiç bir şey yok. Demek ki halk bilinçsiz ya da 5, 10 kuruşa muhtaç ki kendisine uzatılan altınları, kömürleri ve erzakları kabul ediyor. Halkı kandırmak çok kolay ve bu yolla dış mıhrakların esiri oluyorlar. İşte ben buna çok üzülüyorum sevgili Bettyboophen.  14.08.2007 21:49
 

Ama ne yazık ki bunu ülkemizde yaşayanlar göremiyorlar. Bu nasıl bir görmezlik bilemiyorum ama yazık oluyor vatana.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 14.08.2007 20:00
Cevap :
Demek ki yurt dışında yaşayanla yurt içinde yaşayanla arasında fark var. Bende 10 yaşımda iken 2 seneliğine yurt dışında bulunmuştum. Gerçekten de insan yurt dışında bulunduğu zaman yurdunu çuk arıyor. Bizler yurdumuzu seviyoruz ve Türk'üz ama bu olayları gördükçe inanın yurt dışına kaçacağı geliyor insanın. Saylarımla.  14.08.2007 21:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 1220
Toplam mesaj
: 179
Ort. okunma sayısı
: 3151
Kayıt tarihi
: 02.01.07
 
 

Hiç bir motorlu araca binmeyi sevemedim. Daha doğrusu sevdiremediler. Onun yerine iki tekerlekli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster