Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
654
 

Cumhurbaşkanı Gül, Devrim Şehidi Kubilay’ı unuttu!

Cumhurbaşkanı Gül, Devrim Şehidi Kubilay’ı unuttu!
 23 Aralık 1930...

Bu tarih, şeriat isteyenlerin Cumhuriyet tarihine sürdükleri “kara leke”dir. Bu “kara leke”, tarihimizde “Menemen Olayı” ya da “Kubilay Olayı” diye bilen irtica ayaklanmasıdır. Bu ayaklanmada Asteğmen Kubilay, bekçiler Şevki ve Hasan, Derviş Mehmet ve adamlarınca  katledilmişti.

Kimdi Kubilay?

24 yaşında bir öğretmen, Cumhuriyet öğretmeni. Askerlik görevini Menemen’de yapıyordu. Şeriat için ayaklananlarca katledildi.

Kubilay, Cumhuriyet’le özdeşleşti, devrim şehidi” olarak simgeleşti.

*****

Kubilay, her 23 Aralık’ta devlet katında da “mesaj”larla anılır.

Devlet katından ilk mesaj, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi:

"Menemen Olayı olarak bilinen ve Asteğmen Kubilay ile birlikte iki bekçinin şehit edilmesine sebep olan menfur saldırıyı bir kez daha kınıyoruz. Menemen Olayı, yakın tarihimizin en karanlık, en vahim, en trajik hadiselerinden biridir. Ne var ki, bu provokatif saldırıyı gerçekleştirmek suretiyle milletimizin birlik ve beraberliğini hedef alanlar, kirli emellerine ulaşamamış, milletimizin sağduyusu sayesinde kurulan tuzaklar bozulmuştur.”

Bu yılki “anma mesajı”ndaki yenilik/ ya da farklılık, içinde “provokatif” sözcüğünün geçmesi...

Ya, devletin başı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ne dedi?

Bu yıl, hiçbir şey demedi.

Haberlere göre, Cumhurbaşkanlığı katından bu yıl “anma mesajı” gelmedi. Oysa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  22 Aralık 2010 tarihinde “anma mesajı” yayımlamıştı.

İşte, o “anma mesajı”ndan bölümler:

“Aziz milletimiz, 23 Aralık 1930 tarihinde Menemen'de baş gösteren ve daima üzüntüyle hatırlanan menfur hadise karşısında da aynı kararlılığı sergilemiştir.
Bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isterim ki, Cumhuriyetimizi var eden değerler, milletimizin değerleridir. Cumhuriyet'in kuruluşuyla ortaya konulan idealler, hepimizin gerçekleşmesi için özveriyle çalıştığı ideallerdir.

Toplumumuzun dinamizmi, milletimizin tarihi tecrübesi, sağduyusu ve özgüveni sayesinde geçmişten günümüze gurur verici bir seviyeye ulaşan Türkiye'nin, daha demokratik, modern ve müreffeh bir ülke olarak daima yükseleceğine inancım tamdır.
Asteğmen Kubilay'ı, şehit edilişinin 80. yıl dönümünde, tüm şehitlerimizle birlikte saygı ve şükranla anıyorum.''


*****

Cumhuriyet’e karşı, malum çevrelerin öteden beri yürüttükleri politikalar, zaman içinde meyvelerine vermeye başladı. Bu politikaların amacı, “unutturmak”, giderek Cumhuriyet’in izlerini silmek, Cumhuriyet karşıtı “değerleri” öne çıkarmak.

Bahaneler üretilerek, Cumhuriyet’in yıldönümündeki  kutlama etkinlikleri, açıkça yasaklanmadı mı?

Cumhurbaşkanı, Kubilay’ın katledildiği 23 Aralık’ı unutabilir mi?

Unutmuş işte!

TURGUT ÇELİK/ Mersin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız güzel ve net olmuş, ancak ufak birşeyi ilave etmek isterim. O gün şehit edilen Kubilay sayesinde, demokrasi ve cumhuriyet sayesinde o koltuklarda oturanlar tarihimizi unutmadılar; çünkü kuyruk acıları var, unutamazlar. Yaptıkları şey bize unutturmak cumhuriyetin değerini, yozlaşmış Osmanlı'ya özendirmek milletimizi. Saygılarımla

Serhat ÇETİN 
 26.12.2011 9:20
Cevap :
Serhat Bey...Katkınız için teşekkür ederim. Kimilerine göre tarihimiz, 1923'ten önceki... Saygılar, selamlar.   26.12.2011 16:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2458
Toplam yorum
: 2826
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2109
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster