Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

41 quapot 41 milliyet blogun anarşisti!

http://blog.milliyet.com.tr/alierdikarabalik

21 Ağustos '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1065
 

Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer ve Demokrasi

Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer ve Demokrasi
 

Uzatmalı Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer'in görev süresi bitmek üzere artık. Ve de şöyle bir gerçek de var ki; nedense sağ görüşlülerimiz kendisini tasvip etmezken, sol görüşlülermimiz ise kendisini Atatürk ve İsmet İnönü'den sonra 'üçüncü adam' ilan ettiler. Niye* Çünkü;klasik CHP ideolojisine yakındı.

Klasik CHP ideolojisi nedir? En basidinden; bildiğimiz gibi; üniversitelerde rektör seçimi oluyor. Oyların %80'ini alan bir muhafazakarlığıyla, milliyetçiliğiyle, liberallliğiyle bilinen biri atanmıyor da. %3 oy alan klasik sol ideolojisini temsil eden biri atanıyor. Peki, bu üniversitelerde huzursuzluk çıkmaz mı? Benim desteklediğim ve de çok oy alan atanmamış, işte bu %3 lük olan ve de az oy alan atanmış, gerçekten de anti-demokrat bir tutum. Klasik CHP ideolojisi işte. Demek ki klasik olan ideoloji de o yüzden Cumhurbaşkanımızı seviyormuş.

CHP'nin ve de akp'ye muhalif olanların eleştirdiği, Başbakan'ın bizzat kadrolaşmasını söyleyenler. Cumhurbaşkanının büyükelçilikler gibi önemli görevlere dahi; tecrübesiz, anti-demokrat, ırkçılığa varacak kadar türkçü olanları atamasına ve ya kariyeri başarılarla dolu akademisyenlerin, bürokratların sadece geçmişine bakıp muhafazakarlığıyla, milli görüşçülüğüyle, ülkücülüğüne bakıp, ataması bu kadrolaşmadır. Ve de klasik anti-demokrat sol akımın Akp'yi bu konuda eleştirmeye hiç de hakları yoktur.

En basidinden bir örnek; Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cihanser Erel'in Mhp'den aday olması, Başbakan Müsteşar Yardımcısı Mustafa Çetin'in Mhp'den, Sağlık Bakanlığında çalışan il sağlık müdürlerinin Mhp ve Chp'den aday olup birçoğunun görevlerine kaldıkları yerden devam etmesi, Halil Nimetoğlu ve Mustafa Erkal gibi başarılı Valilerin Chp'den aday olmaları Akp'nin kadrolaşma yapmadığının göstergesidir. Çünkü; düşünceleri Akp lideri gibi değildir, ama Akp lideri demokrattır.

Diyelim ki; Akp kadrolaşma yapıyor ve de Abdullah Gül'ün kadrolaşma yapmasından korkuluyor. Eğer; böyle bir konu varsa Ahmet Necdet Sezer de kadrolaşma yapmamamış mıdır yukarısa anlattığım gibi. Yapmıştır, o yüzden hiçbir klasik sol düşüncelerinin Akp'yi eleştirmeye hakkı yoktur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bana yazdığınız yorumlardan da buradaki yazınızdan da açıkça bir AKP destekçisi olduğunuz anlaşılıyor... Olabilirsiniz de, çünkü biliyorum ki bu ülkenin %50'si öyle. Siz Ahmet Necdet Sezer'i kendi ülkenize yakıştıramayabilirsiniz ama şunu da bilmelisiniz ki o bu ülkenin %40 'nın veyatta %10'nun (veya çok daha az kişinin, siz öyle düşünmek isteyebilirsiniz) cumhurbaşkanıydı. Ülkemi bu kadar sevmesem bazılarının "bu ülkeden çekip git" demesi üzerine burayı terk ederdim. Ama kendi topraklarımı "bazılarına" bırakmaya niyetim yok!

pınar chan 
 17.09.2007 21:33
Cevap :
Cumhuriyet mitinglerinde de aynısını söylemiştiniz,ama,olmamıştı,bu zihniyetle,kavgacı,ulusal,mazoşist zihniyetle giderseniz olmaz. Fatih İstanbul'u fethetmeden 3 gün önce Veziri Mahmut Paşayı göndermiş.Paşa da,İmparatora aynen iletmiş padişahın dediklerini,İmparataor da şu cevabı vermiş: -İstanbul'u fethedeceğinize inanmıyorum,siz bu şehrin ne kadar güçlü olduğunu ajanlarınıza ölçtürmüşsünüz(kale surlarının genişliği,en, v.b.) buna rağmen üzer,mizie geliyorsunuz.Ayrıca;alsanız bile ben savaşarak ölürüm. İmparator savaşarak ölüyor,ama,Sol halen daha yerinde sayıyor.  18.09.2007 12:02
 

Merhaba. Tüm yazılarınızı okudum ve şunu gördüm: Sağınızda solunuzda neler oluyor, sizinle aynı fikirde olmayan insanlar niye böyle düşünüyor demeden, sadece ayak ucunuza bakarak ilerliyorsunuz. Gelişmek istiyorsunuz ama, sizden farklı düşünenleri dışlıyorsunuz. Gelişmek için tüm fikirleri gocunmadan içinize alıp, kendi süzgecinizden geçirerek insanlara geri vermekle olur. Sadece sizinle aynı düşünenleri dinlerseniz, olduğunuz yerde kalırsınız. Kolay gelsin.

Mert Yürek 
 28.08.2007 9:05
Cevap :
Keşke herkes sizin gibi eleştirse.Eleştirinizi dikkate alacağım.Teşekkürler.  28.08.2007 10:32
 

Sadece belli bir zihniyetin tehditkar tavır, söz ve yazılarını bir kez daha görerek, bizim düşüncelerimizin doğruluğunu kanıtladığınız için teşekkür ediyorum.

turgenyev 
 27.08.2007 21:34
Cevap :
Bu sadece bir görüşün değil sosyalistin de liberalin de muhazfazakrında görüşüdür.Sezer bir görüşün adamı olamamıştır ki.Ayurıc,kadrolaşmanın en alasını yapmıştır nedense?Türkiye de halkın adamı olamamıştır.Politikaya atılsın,bizim işimize gelir vballah.YAŞA SEZER!POLTİKAYA GİRR KURTAR BİZİ 3. ADAMIMIIZ :):):):): 2009 yerel seçimlerinde görüşmek dileğiyle  27.08.2007 22:41
 

kimsenin eleştirmeye hakkı yokmuş. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi (ki tüm anayasaların üzerinde bir yasadır)'ni oku, gör, ne haklarım(ız) var öğren. istersen gidelim bu ülkeden, cahilin tekinin dediği gibi.

turgenyev 
 25.08.2007 0:09
Cevap :
O zaman herkesin istediğini söyleme hakkı vardır.Yan,;şeriatçının biri de şeriat ister,ama,ona da sus deriniz sizler.Ayrıca;cahil dediğin adam şu anda ülkeyi yöneten birisidr.Sözlerine dikkat et,etmezsen ettirirler 2009'da.  26.08.2007 12:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 1605
Kayıt tarihi
: 17.08.07
 
 

Öğrenciyim, matematiği ve edebiyatı severim. Neo-liberalim. Yaratıcı hayatı daha çok severim. Düzeyl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster