Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
504
 

Cumhurbaşkanımız Ermenistan yolunda

Cumhurbaşkanımız, Erivan'a gitsin mi, gitmesin mi tartışması yapılırken, Cumhurbaşkanımızın Ermenistan'a gideceği açıklandı.

Ermenistan, Doğu sınırımızda bulunan bir ülke.

Ermenistan, Türkiye'nin sınırlarını tanımıyor.Türkiyeden toprak talep ediyor, Soykırımına uğradıklarını idda ederek bunu ülkemize kabul ettirmeye çalışıyorlar.

Ermenistan 1991 yılında aldığı bir kararla "Kars Antlaşması" ile çizilmiş sınırları tanımadığını ilan etti. Böylece Ermenistan, Türkiyenin doğusundan toprak talebini yasalarına koymuş oldu.

Ağrı Dağı ile resimleri figürleri, paralarında, armalarında resmi organlarında kullanmaya devam ediyorlar.

Kutsal Ağrı Dağı tamamen Ermenistan'a ait olmadıkça, kendisini Ermeni saymayan bir fanatik grup var.

16 Aralık 1991'de Ermenistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri olduk.Tüm bu iyi niyet gösterilerine rağmen, Ermenistan Sözde Ermeni Soykırımı iddası ile tüm Dünya ülkelerini ülkemize karşı cephe aldırmaya devam ediyor.

Geçmiş dönemde bir çok elçilik görevlilerimizi şehit ettiler. Her alanda ülkemize karşı düşmanca duygular beslediler. Bunu bir gelenek haline getirdiler.

Ermenistan, ayrıca Azerbaycan Karabağ'ı işgal etmiş durumda. Bu işgal durumuna ne yazık ki; Batılılar ses çıkarmıyor.

24 Nisan 2008 yılında Ermenistan'da yapılan resmi soykırım anmalarında Türk Bayrakları yakılıyor ve çiğneniyor.

Günümüzde, Ermenistanla hiç bir diplomatik ilişkimiz yok

Tüm bunlara rağmen, ilk kez bir Cumhurbaşkanımız Ermenistan'a maç izlemeye gidiyor.

Bu iyi bir durum mu yoksa kötü bir durum mu. Ülkemizin her yerinde tartışılan bir durum.

Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi, Abdullah Gül'ün Ermenistan'a gitmesine sıcak bakmıyor.

Azerbaycan bizim için aynı millet, ayrı devlet olarak çok önemli bir devlet. Azerbaycan'ın bu konudaki tavrı ve Azeri Halkının tavrı ülkemiz için daha önemlidir.

Dostluk elini uzatmak güzel bir şey ama bu el boşlukta kalıyorsa onurunuz zedelenir. O zaman çok gülünç duruma düşersiniz.

Cumhurbaşkanı aynı zamanda bu ülkenin başkomutanı durumunda.

Cumhurbaşkanımız, Ermenistan'a giderken; Ermeni yönetimi ne gibi açıklama yaptı. Barış çağrısı mı yaptı, yoksa Azebaycan Karabağdan çekileceğini mi söylediler.

1993 yılında Turgut Özal'ın cenaze törenine Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyon'da katılmıştı. Ermenistan Cumhurbaşkanının cenazeye katılmasını sert bir dille eleştiren Refah Partili Abdullah Gül, o günlerde cenazeye katılıma bile tahammül edememişti. Şimdi, Cumhurbaşkanı olarak, maç izlemeye giderek karşılık veriyor !

Doğrusu çok zor bir durum. Barıştan yana olmak, el uzatmak çok çok önemli. Bu tek taraflı olunca bir anlamı olmuyor.

Coğrafya bir ülkenin kaderidir. Komşularımızı değiştiremeyiz. Komşularımızla iyi geçinmek, iyi ilişkiler kurmak zorundayız.

Biz her şeye rağmen dostluğa barışa açığız. Bunu Ermenistan'da anlamalıdır.

Öncelikle, Karabağ'dan çekilmelidir.

Sözde soykırım yalanlarıyla ülkemize karşı düşmanca tavırlarından vazgeçmelidir.

İşte o zaman bu coğrafya herkes için daha güzel, anlamlı ve yaşanılır olur. Herkes mutlu olur.

Yazımın sonuna bir test eklemek istiyorum. İsteyen okuyucularım bu teste yanıt verebilir.

Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün Ermenistan'a gitmesini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

A- Olumlu buluyorum

B- Olumsuz buluyorum

C- Kararsızım

D- Sadece maçı düşünüyorum

E- Kafam karıştı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erdoğan Beyciğim her şey zaman gösterecek. Zannedersem karşı tarafın davetlisi olarak gidiyor. Tabi ki konu maç değil bana sorarsanız maç bahane oldu. Hayırlısı olsun derim. Abdullah Gül'ün Ermenistan'a gitmesi beni bağlamıyor. Kendisi istediğini yapabilir. Çünkü o eşinin kılık kıyafeti münasebetiyle beni temsil edemiyor. Çünkü Atatürk Cumhuriyetinde ki hanımlar böyle giyinmiyor. Artık dış dünya eşinin giyiniş biçimiyle bizi böyle tanıyor. İlk önce şunu belirteyim ki ben Atatürkçüyüm ve öyle kalacağım. Sevgi ve saygılarımla.

Ahmet Üstündağ 
 06.09.2008 9:58
Cevap :
Ahmet Bey merhaba, Bu gezinin sonucunu mereak etmek daha ön plana çıktı. Umarım ülkemiz için iyi olur. Sizler nasılsınız, İzmir'de misiniz. Umarım günler iyi geçiyordur. Yorumunuz için teşekkürler eder, sevgilerimle esenlikler dilerim.  06.09.2008 11:29
 

sorduğu soruya yanıt vermek istedim bu bloğu okuyan biri olarak: Kişilerin kişisel olarak nasıl davranacakları önemli değildir. Türkiye cumhuriyetinin cumhur başkanının davranışıdır mühim olan. Bu makamda kim olursa olsun kendisini değil Türkiye ulusunu ve Türkiyenin itibarını düşünmelidir. Ona göre adımlar atmalıdır. Barışı bir türlü sindiremeyen Türkiyeye düşmanca tavırlar sergileyen bir ülke durumundadır Ermenistan. Bütün dünyaya olmayan bir soykırımı kabul ettirmeye çalışan , Türkiyeden toprak taleb eden bir ülkeye Cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret bence çok gerekli değil di.

Meltem Şahin 
 05.09.2008 16:15
Cevap :
Merhaba, Yorumunuz için teşekkür eder, esenlikler dilerim.  06.09.2008 11:30
 

Ben de size ve okuyanlara bir soru sormak istiyorum. Anamuhalef partisinin iktidar olduğunu varsayalım. Sayın Baykal maça gitseydi tepkiniz aynı olur muydu?

Eşit Ağırlık 
 04.09.2008 19:11
Cevap :
Harun Bey Merhaba, Benim yazım sorgulamaya yönelik bir yazı. Doğrusu benim de bu konuda kafam karışık. Barış, dostluk, komşularımızla iyi ilişkiler kurmak her zaman bizim yararımızadır. Gelinen nokta ve Cumhurbaşkanımızın gezisi sonrası, olumlu bir hava ülkelerin düşmanlıklarını bitirmeye yönelik bir anlayış gelişirse bu çok önemli bir başarı olur. Baykal, maça gitseydi tavrım aynı olur muydu sorusunu ise olasılıklar üzerine bir şey düşünmek, yazmak zor. Teşekkür eder, esenlikler dilerim.  04.09.2008 22:29
 

barış adına atılacak her adım bugün olmasa bile gelecekte karşılığını bulacaktır. Zaman içinde insanların düşünceleri nasıl da değişiyor. Petrosyan'nın gelmesine tahammül edemeyen şimdi onun ülkesine gidebiliyor. O gün gidip hoşgeldiniz diyebilseydi bugün Ermenistan'da daha sıcak karşılanmaz mıydı? Selamlar.

Kenanca 
 04.09.2008 16:29
Cevap :
Merhaba, Barıştan yana olmak ve komşularımızla iyi ilşkiler kurmak çok önemli. Biz iki adım gidiyorsak onlarından en azından bir adım gelmesi gerekir. Umarım ülkemizin yararına olur. Teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  04.09.2008 18:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1400
Toplam yorum
: 1905
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1033
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster