Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
669
 

Cumhurbaşkanımız ve Yaşar Kemal' e verilen en büyük ödül

2008 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve sanat Büyük ödülleri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından törenle edebiyat dalında Yaşar Kemal'e verildi.

Yaşar Kemal, Türkçemizi en iyi kullanan yazarlarımızdan birisidir.

Cumhurbaşkanımız, Yaşar Kemal'in kitaplarını okumuş mudur bilmiyorum. Okumuşsa, özellikle Fransa'da bir roman olayı olarak karşılanan ve çok okunan "Yağmurcuk Kuşu" Kimsecik" kitabı ve bu seriyi de okumuştur. Yaşar Kemal'in atalarının Van'dan göçünü ve bu sırada yaşanan Ermeni olaylarını anlatan bu kitap, Kürt vatandaşlarımızı da büyük bir ölçüde ilgilendirmektedir... Bunun ne anlama geldiğini yazımın ilerleyen bölümlerinde açıklayacağım.

Cumhurbaşkanımızın Ermenistan'ı ziyareti, Yaşar Kemal'e verilen büyük ödülü de düşündükçe, bir açılım ve değişim içinde miyiz diye düşünmeye başladım !.

Şimdi, Yaşar Kemal'in adı geçen kitabından bazı bölümlere bakalım.

“Yağmurcuk Kuşu”(Kimsecik 1, sayfa 103)

“Şimdi işimize gelelim,demek Van’dan geliyorsunuz, evet yurdunuzu yitirdiniz, çiftlikleriniz, köşkleriniz,orada kaldı.Devleti Alimiz size her türlü kolaylığı gösterecektir,soylu kişiliğinizi de nazarı itibara alarak şimdi size Ermeni zengini Kendirliyan’ın on iki odalı konağını yazıyorum.Münasip mi Beyler?”

“Semail’in çiftliğini de senin üstüne yazacağım” dedi Arif Bey.

-“Sağol ama Bey. Ben Ermeni konağı , çiftliği, tarlası istemem”

“-Ne varmış, Ermeni konağı ve çiftliğinde de”...

-“ Yuvası bozulan kuşun yuvasında öteki kuş da barınamaz”

“-Kuş değil, Ermeni,Ermeni be ahmak Kürt, Ermeni Ermeni”

Yaşar Kemal’in yarı öz yaşam öyküsü niteliğinde olan bu kitap, Van’dan Çukurova’ya göçüşün öyküsünü anlattığı kitapta( s.56)

“İsmail Ağa için, <ı>Kırım Günleri,ömrünün en acı günleridir.

Cennete gitmek için, yeterli sayıda Ermeni öldürmek için , Ermenilerin peşine düşen insanların varlığını da bu kitaptan öğreniyoruz.

“<ı>Ver Ermeni’yi bana,onu öldürmeliyim ben. Cennete gideceğim. <ı>Bu Ermeni’yi de öldürürsem benim sayım tamam olacak. Cennete gideceğim ver onu bana da sevabıma gir. Ben onu Rıza’dan satın aldım.(sayıyı tamamlamak için)

1984 yılında bu kitap Fransa’da yayınlandığında, bir roman olayı olarak karşılandığını, bu roman için Y.Kemal’in en güzel romanıdır diyenler olduğunu kitabın arka tanıtım sayfasından okuyoruz.(Bu kitabın Fransa’da ne kadar sattığını, bu kitabı hangi grupların aldığını merak ediyorum)

Aynı kitapta Yezidi kıyımından da bahsediyor.

“Hiçbir Yezidi bırakmadık, çoluk, çocuk hepsini kılıçtan geçirdik”Bundan sonra seninde benimde yerim cennetlik.

<ı>

Bu kadar çok Yezidi öldüren bir Müslüman’ın yeri,Allah indinde cennet olmazda ne olur. Çok da altınları gümüşleri çıktı. Ağzına kadar iki heybe doldurduk”.

Üç kitapta tamamlanan bu seride bu ve buna benzer durumları çok görmekteyiz. Romanın kahramanı,Y.Kemal’in anlatımına göre kıyıma uğrayan, bir “ Yezidi’nin Çocuğudur.”Bu kıyımı yapanlar da ,Yezidi ve Ermenileri öldürdüklerinde cennete gideceklerine inanan, Kürtler’dir.

Y.Kemal’in kitapları bir çok dile çevrildi. Dünyada çok sayıda okuyucusu var. Bunların içinde çok sayıda Ermeni ve Yezidi olduğunu düşünüyorum.

Ben bir Ermeni veya Yezidi olsam , bu kitapları okuduktan sonra. Türkler ve Kürtler hakkında o kadar iyi düşünmem.

Bir çok ülkede Ermeni Soykırım yasaları kabul edilirken; bun da Yaşar Kemal’in kitaplarının etkisini düşünmeye başladım.

Yaşar Kemal’in kitapları, Orhan Pamuk’un o malum sözleri, bize kuşatılmışlık duygusu vermeye başladı.

Geleceğimizi de ipotek altına almış gibi gözüken bu durumlar bizi yürekten yaralamaktadır.

Şimdi bir grubun da, Ermenilerden özür dilenmeli söylemleri bu gelişmelerle birleşince, yeni bir döneme mi giriyoruz sorularını aklımıza getiriyor.

Yaşar Kemal'in Kitaplarını ondört yaşından beri okuyan biri olarak, bu gelişmeleri merakla izliyorum.

Cumhurbaşkanımızın da en büyük ödülü Yaşar Kemal'e vermiş olmasını, çok anlamlı buluyorum !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

YAŞAR KEMAL ANADİLİMİZİ EN İYİ KULLANAN YAZARIMIZ SOYKIRIM KANUSUNDA BEN TARİHÇİLERİMİZİ SUÇLUYORUM HER NİSAN AYI GELİNCE SANCIMIZ BAŞLAR GEÇİNCE UNUTULUR..OYSA BİR ARAYA GELİNİP GERÇEK HER NE İSE ORTAYA ÇIKSIN VE DÜNYA TARİHÇİLERİNİN ONAYLADIĞI KESİN BELGELERİYLE BU KONU AYDINLATILSIN İSTİYORUM VE ÇOK ÜZGÜNÜM BU KONUDAN...KÖŞK KONUŞMASI BENİ ÇOK ETKİLEDİ YAŞAR KEMALİN KÖY ENSTİTÜLERİ GERİ İSTEMESİ,TEK KÜLTÜRLÜ BİR DÜNYANIN ÇEKİLEMEZ OLACAĞINI VE HİÇ BİR ZAMAN KARAMSAR OLMADIĞINI DAHASI VAR TABİ Kİ BANA GÖRE BEĞENİN BEĞENMEYİN KONUŞMASINDAN DÜNYA ÇAPINDA BİR BEYNİN VE DUYGU GÜCÜNÜN YANSIMASI OLDUĞUNUN FARKINA VARIYORSUNUZ.SAYGIYLA...İYİ BAYRAMLAR

ŞERMİN ÇIKRIKÇI 
 10.12.2008 2:51
Cevap :
Merhaba, Teşekkürler, önemli bir bakış açısı bence. Gerçek anlamda çoğumuzda bunu istiyoruz her şey aydınlansın açığa çıksın, ikide bir ısıtılıp ısıtılıp önümüze getirilmesin. Bunu istemeyenler var, özellikle Ermenistan bunu istemiyor. Ben de bayramınızı kutluyor, esenlikler diliyorum.  10.12.2008 17:34
 

Ne diyeyim? İnsanlar öldürülüyor. Birileri çıkıp iyi ki öldürüldüler diyor. Diğeri çıkp her şey karşılıkllı diyor. Anlamadığım insanlar öldürülmek zorunda mı? Nedense şu kısacık ömrümüzde dünyeyı birbirimize daretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Hala sen ben kavgasını sürdürüyoruz. Yapılan yanlıştan özür dilese dünyanın sonu mu gelir? Özürün bir erdem olduğu ne zaman bilinecek? Saygılar...

Hakkı Uysal 
 07.12.2008 20:38
Cevap :
Merhaba, Evet zor bir durum. Tarihle yüzleşmeye belgelerin ortaya çıkmasını bazı kesim istemiyor, özellikle de Ermenistan. Dünya ülkeleri üzerinden bize baskı kurdurarak o ülkeler nezdinde sempati ve çıkar sağlıyorlar. İki ülke arşivleri açsın, tarihçiler birlikte çalışsın denince yanaşmıyorlar. Anadolu insanı bir çok acıyı yaşamıştır. Kuyucu Murat olayı bile başlı başına bir kıyım. Kıyımlara kimse sevinmez, kıyımı da hiç bir toplum kabullenmez. Doğrusu zor bir durum. Özür dilemenin tek başına bir şey ifade etmeyeceği, yaptırımlara kapı açacağını düşünüyorum. Bu ise ülkemizin geleceğini ipotek altına alacaktır. Ünlü tarihçi Bernard Levis olayların soykırımız niteliklerine uymadığını söylediği için Ermeniler tarafından kara listeye alındı. Keşke düşmanlıklar bitse herşey kardeşliğe dönüşse, herkes daha mutlu olur. Yorumunuz için teşekkürler eder,esenlikler dilerim.  08.12.2008 8:18
 

Edebi eserlere bir sosyolog titizliği ile yaklaşımınızı çok önemli buluyorum. Düşünceleriniz paylaşıyorum. Bakalım, zaman her şeyi gösterecek görebilirsek tabii. saygılar

Ezgi Umut 
 06.12.2008 23:41
Cevap :
Ezgi Hanım Merhaba, Madalyonun bir tarafı da ne yazık ki öyle. Bakalım görelim arkasından neler gelecek. Katkınızdan dolayı teşekkürler eder, sevgi ve saygılarımla esenlikler dilerim.  07.12.2008 10:02
 

İnsan bunları okuyunca böyle düşünmeye başlıyor. Üstelik de bir çelişki var: Osmanlı butun dinleri, ırkları kucakladı, başka yönetim elinde eza çekenlere sıcak yuva oldu, Osmanlı Devleti bir Hoşgörü ocağı idi, deniyor. Öte yandan inanılmaz kıyımlar yapıyor?? Bu işte bir iş var? Kıyımlar, ölümler olmuş ama bence iki taraflı olmuşa benziyor. AB neden profesorlerin bu konuyu araştırmasını engelledi, ben de bunu merak ediyorum. Araştırma yok! Sadece katliamı kabul edip özür dilemek var! ee sonra?....

SEMA KILIÇ 
 06.12.2008 17:42
Cevap :
Merhaba, Ulusumuzun geleceğine yüklenmek istenen bir insanlık suçuyla karşı karşıyayız. Bu bir oyun içinde planlı bir şekilde yıllardır yapılıyor. Bazı aydınlarımız da ne yazık ki buna alet oluyor. Katkınızdan dolayı teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  07.12.2008 10:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1395
Toplam yorum
: 1902
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1027
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster