Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '14

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
321
 

Cumhurbaşkanlığı seçimi için istatistikler ne diyor?

Cumhurbaşkanlığı seçimi için istatistikler ne diyor?
 

Geçmiş Cumhurbaşkanları ve bu kez aday olan siyasetçiler.


Yılbaşının hemen öncesinde neredeyse bütün gazeteler, o yıl kazanma şansı yüksek olan Milli Piyango biletinin numarasını ilan ederler.

Bunu tespit ederlerken yaptıkları sadece, geçmiş yıllarda büyük ikramiye isabet eden biletlerin numaralarına bakmaktır.

''En çok hangi sayı hangi sırada çıkmıştır?'' sorusunun yanıtı, o yılki kazanacak (!) bileti gazetelerin daha çekiliş yapılmadan manşete çekmesine yardımcı olur. 

Milli Piyango konusunda, bu bileti aramaya çıkmak pek akıl karı olmasa da Sayısal Loto'da insanlar bu olasılığı dikkate alarak kuponlarını doldurabilirler. Yani en çok kazanma olasılığı olduğunu düşündükleri sayıları kuponlarında işaretleyebilirler.

Peki sonuç? İşte orası muallak...

Ben aynı şeyi Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yapmayı düşündüm. 

Bu kez en çok çıkmış sayı değil de, harflerden yola çıkarak hangi sesli/sessiz harfler geçmiş Cumhurbaşkanlarının isimlerinde en çok yer almışlardır diyerek kendimce bir istatistik yaptım.

Buna oyun diye de bakabileceğiniz gibi gayet ciddi bir sonuç olarak da değerlendirebilirsiniz, orası tamamen size kalmış.

Şimdi dilerseniz 'ulaştığım' sonuçları sizlerle paylaşayım;

11 Cumhurbaşkanının isimlerindeki harf toplamları 11 ile 27 harf arasında değişiyor. (En uzun Sami Süleyman Gündoğdu Demirel)

Bu arada bir not olarak 3 adaydan hangisi Cumhurbaşkanı olursa olsun Demirel'in uzun isim rekorunu kıramayacak ve Muhtemelen de Demirel tarihin görüp göreceği en uzun isimli Türkiye Cumhurbaşkanı olarak sonsuza kadar kalacak.

11 Cumhurbaşkanından 8 tanesi 3 ve daha fazla isimli iken sadece 3 tanesi iki isimli. (İki isimli 3 Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Cevdet Sunay ve Abdullah Gül)

İsminde 'I' harfi olan tek bir Cumhurbaşkanımız bile yok. ( Bu seçimdeki üç adayda da isminde 'I' harfi olan bir adayın bile olmaması nedeniyle bu istatistik, seçimleri dahi beklemeden otomatik olarak geçerlilik kazanıyor ve yaptığım çalışmaya sanki daha bir anlam katıyor.

İsimlerde en çok yer alan sesli harflerden 'A' 24 kere, 'E' ise 19 kere mevcut.

Mustafa (2) ve Ahmet (2) kere Cumhurbaşkanı ismi olmuş. Bu isimler dışında tekrarlayan başka bir isim yok. ( 3 adayın da ismi hangisi seçilirse seçilsin ilk defa bir Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ismi olarak kayıtlara geçecek)

Recep Tayyip Erdoğan ve Selahattin Demirtaş, 18 harflik ad ve soyadları ile Fahri Sabit Korutürk'ten sonra 2. kez on sekiz harfli isme sahip Cumhurbaşkanı olma şansına sahiplerken, Ekmelettin Mehmet İhsanoğlu seçilirse her ne kadar Demirel'in rekorunu kıramasa da Türkiye ilk kez 25 harfli bir isme sahip Cumhurbaşkanı görecek.

Sessiz harflere baktığımız zaman ise T 14 kez, L 13 kez, M 12 kez ve R ile N de tam onar kez tekrarlayarak en çok kullanılan sessiz harfler olmuşlar.

Bu istatistik adaylardan bir tanesini ciddi bir şekilde öne çıkartıyor.

En çok tekrarlayan sessiz harfler  M L T ve yine en çok tekrarlayan ikinci sesli harf E' ye yoğunlaştığımızda EkMELETTin ismi tüm rakiplerine fark atıyor.

Başta fıkralara dahi konu olan, çoğu kimsenin sanki söyleyememesini bir maharetmiş gibi anlattığı aday Ekmelettin Mehmet İhsanoğlu, bakalım isminin avantajını oya dönüştürebilecek mi?

İşte bunu görmek için en azından 10 Ağustos'u beklememiz gerekiyor. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 344
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1050
Kayıt tarihi
: 22.07.09
 
 

Okur yazarım. Okur yazarlıktan kastım, okuduklarımı yazmamdır ki, bu yazılarımı genellikle 'kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster