Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '17

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
34
 

Cumhuriyet Çığlıktır; Cumhuriyet Kutlu Olsun

Cumhuriyet Çığlıktır; Cumhuriyet  Kutlu Olsun
 


Ankara. Ulus meydanı. Birinci Meclise giden yol. Ana cadde. Şu an müze. Hemen yanında ikinci meclis. Etkilendiğim, en çok duygulandığım mekan birinci meclis, okul binası. Cumhuriyet’in kurulduğu tarihi bir bina.


Tarihin derinliklerinde Ata’mın duyguları yükseliyor, sesini duyuyorum. Kürsüde kararlı, , gözleri ufukları delen. Keskin mavi gözler. Parmaklar İnce altın sarısı saçları var . O Mustafa Kemal’in, Ata’mın sesi.


O kapıdan içeriye kararlı adımlarla yürüyen. Uzun bir salon. Hemen sağda Mustafa Kemal Paşa’nın çalışma odası. Ve locasında ilk kez Meclis Başkanı’ndan izin alarak bir kadın dinleyecektir. O “Kadın” Latife Hanımefendi.


Gözlerimden geçen en çok Mustafa Kemal Paşa’m. Yaptıkları, konuşacakları, çığlıkları çağı delen. Alkışlar içinde bir Meclis salonda CUMHURİYET sesleri yükselir.

Salonda bir teneke soba. Uzun boruları var. Biraz eğri büğrü eski. Öyle ya eski bir okul binası, sıraları var. Sıralarda oturmuş bir milletin bağımsızlığını ve tutsaklığını yaşadığı acılı , sevinçli günlerini görmüş Meclis, Milleti temsil eden.

"Efendiler, bugün Cumhuriyet’i ilan ediyoruz" , diyen yüksek karakter, O Mustafa Kemal Atatürk.

Salonda tavandan sarkan bir lamba. İçinde yeniden var olduğum, bir millet oluşumun eşsiz duygusu.


Locaya geçtim, seyrettim.

Kürsüye geçmedim. Meclis Salonuna girişte tam karşıdan Ata’m Sen’i seyreden gözlerimden yıldızlar geçti. Bir Samanyolu geçidi gibiydi, Meclis’te oturan vekiller hepsini yad ettim.

Sesleri uygar dünyaya açılan. Acıları, kanları, şehitleri, top tüfek sesleri, kağnılar geçti, haykırdılar, püskürttüler. "Ya İstiklal ya Ölüm"  dediler. Minnet ve duygu, saygı ile anıyorum.

Cumhuriyet nice yılların acılarından, savaşlarından, işgallerinden yabancı zulmünden çıkan bir gelecek, bir özgürlük, bir büyük erdem, onur demektir.

Çanakkale, Dumlupınar, Afyon, Sakarya, Eskişehir Mudanya, İzmir , Lozan. Tarih sayfalarında Türk Bayrağı ile ay yıldızlarla göklere yükselen kurtuluş.


Yüzbinlerce şehit Mehmetçik.

Vatan uğruna nice canlar giderken, bir ışık, bir gelecek , bir umut doğdu . Bir Cumhuriyet.


Cumhuriyet Türk Millet’in eşsiz ve vazgeçilmez onurudur. Cumhuriyet bir milletin yükselen, dalgalanan bayrağıdır.


Cumhuriyet. Kutlu olsun o tarihe, o döneme ışık tutan büyük Ata’mız. Dava arkadaşlarına. O yüksek karakterli Askerlerine. Türk Milletine. O millet ki, eğilmez, hiçbir tutsaklığı göğsünde tutmaz.


Cumhuriyet kutlu olsun

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tebrik ederim Nabide hanım, yazının içeriği kurgusu ve dili çok nitelikli idi. Yazınız beni ziyadesi ile mutlu etti. Cumhuriyet, tüm Ulusumuz için kutlu olsun. Selamlar

Nizamettin BİBER 
 28.10.2017 14:29
Cevap :
Teşekkür ederim. Cumhuriyet Bayramınızı kutlarım, sevgilerimi gönderiyorum  28.10.2017 19:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 639
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 517
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster