Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
41
 

Cumhuriyet döneminde ülkede bir şey yapılmadı ama bize de bir şey yapılmadı

Cumhuriyet döneminde ülkede bir şey yapılmadı ama bize de bir şey yapılmadı
 

Kurtuluş ve Atatürk tamam da sonrasını savunmuyorum; 1940’tan sonra gelenler ülkeye pek bir şey vermediler.

Muhafazakâr çevreler, “O gün de bize yapıldı” diyorlar. Eğer dediğiniz doğru olsaydı biz yine bugünkü gibi bölünürdük.

Yasaklar yanlışlar vardı ama halkı bölecek kadar değildi. Sağdan soldan sözde aşırı bulunan fikir düşünce yasaklanıyordu. Bugünse bu yasakların yanlışları muhafazakâr kesime hiç dokundurulmadığını görüyoruz; sorun burada.

Cumhuriyet döneminin yaptıkları da yanlıştı ama bunu ayırmadan yapıyordu; artı onun icraatlarından sıradan vatandaş sokaktaki insan zarar görmüyordu. Ama şimdi biz bir caminin önünden korkarak geçiyoruz!

Cumhuriyet dönemi idarelerinden memnun değildik ama korkmuyorduk; bugün devletten korkuyoruz!

O gün de dayatma vardı, cumhuriyet dayatılıyordu. Oysa Cumhuriyet serbestlikti, dayatmaya gerek yoktu. Ama ne bileyim işte belki bazı çevrelerin direndiği düşünülüyordu.

Sorun şu: İşte bu dayatmanın ilgili kimseler dışındakilere zararı yoktu. Cumhuriyeti yıkıp halifeliği kurmak isteyenlere yönelik baskılar normal vatandaşları hiç rahatsız etmiyordu.

Oysa bugün muhafazakâr devlet sistemine karşı bazı çevrelerce yürütülen gizli açık darbe vs.yi önlemek için uygulanan tedbirler sokaktaki insana da(o görüşte olduğu, hatta sadece oy verdiği düşünülen)yapılıyor; fark burada.

Onun için o gün bir ayrışma olmadı; çünkü o günlerde baskı vardı ama camiye giden adama bir şey denmiyordu. Bugün meyhaneye giden mimleniyor.

Gezi olaylarında 3 milyon kişiye polis terörist gibi davrandı. Oysa belki içlerinde 300-500 kişi terörist (ya da o şekilde) vardı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bugün caminin önünden geçmeye niye korkuyorsun Korkut!..Bırak önünden geçmeyi de içine gir...Orada adam yemiyorlar.:)Türkiyede okumuş kesimler işte böyle dininden korkutuldu Korkut..Son yazım biraz da bununla ilgili, çıkınca bir bakıver..Selamlarımla

ali açıköz 
 08.06.2017 15:55
Cevap :
Teşekkür ederim yorumunyz için feğerli yazarım.   12.06.2017 17:15
 

Başlık içerikle çelişiyor, Ülkemiz Cumhuriyet kuruluşundan Atatürkün ölümüne kadar yükselişi yaşamıştır. Tam yüz yıl sonrayı konuşuyoruz, anokrasizme düşmeyin, burada güya tarih yazan bir kısım cahiller gibi olmamanız adına sizi biraz cumhuriyet tarihi okumaya davet ediyorum.

Nizamettin BİBER 
 14.05.2017 21:24
Cevap :
Ben de 1940'tan sonra dedim ama...Savaş yok, terör yok...Menderesler, Demireller yan gelip yattılar...Hiç kimse kusura bakmasın! Atatürk dönemi için bir şey demiyorum, kurtuluştu zaten o dönem, ne yapacaklardı ki...  24.05.2017 13:43
 

Merhaba Kerin Bey...Atatürk dönemi için, bir şey demiyorum. "Halka rağmen halk için" güzel şeyler yapıldı. Ama ondan sonraki dönem, "Kurtuluş savaşında can veren kan döken Kürtler için, "uşak"; yine aynı amaçla ülke için can veren Anadolu köylümüz için "öküz" denen günlerdi. Ayrıca,o günlerde "laikliğin", yalnızca belirli bir bürokrat kadronun bir lüksü, bir üstünlük unsuru olduğunu söylenmiş; laik olduğunu sanan bu bürokrat kadro kendini "ilerici", dinsel bağları sıkı olan halk kitlelerini "gerici" olarak suçlamış ve onları hor görmüştür...Gezi Parkı olayları içinde fazla terörist olduğunu sanmıyorum; ama "gezi parkı" olaylarını başlatan onlar değildir. Kıvılcımı atan, şimdiki adı ile "FETÖ" polisleridir...Gezi Parkı olaylarından üç gün önce, yabancı televizyoncuların gerekli araç ve gereçleri ile Taksim ve çevresindeki otellere yerleştiğini herkes biliyordu...Bunların başını da (orjinal)CNN Televizyonu çekiyordu. Durum budur Kerim bey...Selamlar.

cdenizkent 
 13.05.2017 17:54
 

Demokrasilerde halk; Devletine ve yarginin bagimsizligina guvenir !!!

Newyorker 
 13.05.2017 13:53
Cevap :
Evet öyledir diyecektim üç tane ünlemi(!!!) görünce...  16.05.2017 20:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5508
Toplam yorum
: 14085
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 649
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster