Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
440
 

Cumhuriyet güncelleniyor, farkında mısınız?

Cumhuriyet güncelleniyor, farkında mısınız?
 

 

Cumhuriyet, 29 Ekim1923‘ten bugüne gelene dek, kıyısından köşesinden kemiriliyordu. Son yıllarda kemirme, AB’ye uyum sağlama girişimleriyle hızlandı desek, abartmış olur muyuz acaba?

Van ve Erciş’teki deprem nedeniyle Cumhuriyet Bayramı törenlerinin iptali bir bahaneden öteye anlam taşımaz.

Maçlar yapılıyor, televizyonlar bildiğini okuyor; etkinlik sürüp gidiyor.

Ama Cumhuriyet’in kuruluş yıldönümü törenleri iptal ediliyor. Bu demek ki, yarın öbür gün başka bahanelerle iptal sürüp gidecek.

Cumhuriyet’le bir hesaplaşmanın hesapları yapılıyor olmasın?

Cumhuriyet güncelleniyor, tehlikenin farkında mısınız?

Cumhuriyet’in 88. yılında 29 Ekim törenleri iptal ediliyor.

İptal edilen, sanki bir partinin kuruluş etkinliği!

İptal edilen, sanki bir eğlence!

Ama “etkinlik”, “eğlence” olan maçlar oynanıyor.

Mersin milletvekili, aynı zamanda bakan, Zafer Çağlayan'ın oğlu bu gece gerdeğe giriyor.

*****

Cumhuriyet güncelleniyor, tehlikenin farkında mısınız?

Yıllar öncesine gidelim, bakalım, şu an başında “milli” olan bir bakanlığın başındaki bakanın, Cumhuriyet’in temel ilkeleri hakkında ne demişti?

“Türkiye’de Cumhuriyet ilkesinin yerini katılımcı bir yönetime devretmesi gerektiği ve nihayet laiklik ilkesinin yerinin İslamla bütünleşmesinin gerekli olduğu kanaatini taşıyorum. Böylece Türkiye Cumhuriyeti’nin başlangıçta ortaya koyduğu bütün temel ilkelerin laiklik, cumhuriyet, milliyetçilik gibi birçok temel ilkenin yerini daha çok katılımcı, daha ademi merkezi, daha Müslüman bir yapıya devretmesi zorunluluğu ve artık bunun zamanının geldiği düşüncesini taşıyorum.”

Sonra geçen aya gelelim:

14 Eylül 2011 tarihinde KHK ile MB’nin Teşkilat Yasası’nda değişiklik yapıldı. MB'nin görevleri arasında olan “Atatürk inkılap ve ilkelerine ve anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı öğrenci yetiştirme” ifadelerini kaldırdı.

Yerine ne mi geldi?

“Öğrencileri, bedeni, zihni, ahlaki, manevi, sosyal ve kültürel nitelikler yönünden geliştirme, insan haklarına dayalı toplum yapısının ve küresel düzeyde rekabet gücüne sahip ekonomik sistemin gerektirdiği bilgi ve beceriyle donatmak”

*****

Cumhuriyet güncelleniyor, tehlikenin farkında mısınız?

12 Haziran seçimlerinin öncesini ve sonrasını anımsatmak yeterli.

“Hedef 2023” dendi; bu, nasıl açıklandı?

“2023'te yeniden Türkiye'yi inşallah kuruyoruz. 2002'de çıraklık dönemi başladı. 2007'de kalfalık dönemi başladı. Nereye kadar? 12 Haziran'a kadar. 12 Haziran'dan sonra ustalık dönemi başlıyor.”

Demek ki, 2023’te Türkiye’yi yeniden kurmanın, bir başka deyişle “Hedef 2023”ün temelleri 2002’de atılmış.

Cumhuriyet 1923’te kurulmuştu.

Demek ki, 100 yıl sonra, yeniden kurulacak!

Kurulu olanın yeniden kurulması ne demek?

“Kurulu olan”, böyle bir hedefle ya “yıkılır”, ya da “dönüştürülür”...

*****

Bugüne gelelim:

Deprem bahane edilerek Cumhuriyet Bayramı törenleri iptal ediliyor.

Nereye gidiyoruz?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tepkisi yerinde:

"Resepsiyonların iptalini anlayışla karşılarız ama resmi tören geçişlerini, okullarda Cumhuriyet etkinliklerini iptal etmek, Cumhuriyeti anlamamak demektir. Cumhuriyetin erdemlerini bilmemek demektir"

Mersin milletvekili İsa Gök’ün de tepkisi yerinde:

“AKP hükümetinin her olayı mazeret olarak gösterip, Cumhuriyet devrimleri, demokrasi ve Atatürk'ün olduğu her olayı adeta yok etmek, iptal etmek, sessizliğe gömmek için uğraşmaktadır. Devlet protokolünün özel kutlamalara katılıp, bu devletin ve Cumhuriyetin en önemli gününün tüm yurtta adeta yasaklanmasını kınıyorum.“

Cumhuriyet Bayramı'nız kutlu olsun!


TURGUT ÇELİK/ Mersin (Geçici olarak İstanbul)

semrin sahin bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Farkındayız hem de nasıl! Bu akşam her yıl olduğundan daha istekle, hırsla ama buruk, balkona astım bayrağımızı! Önemini, anlamını her yıl olduğundan daha şiddetle hissederek...Bir şeyler değiştiriliyor, dönüştürülüyor, elimiz kolumuz bağlı... Biz Atatürk sevgisiyle, törenlerde Ata'nın sesiyle milli duygularımız kabarıp ağlayarak, O'nun açtığı yolda ilerlemeye söz vererek, bugünkü çağdaş, demokrat, insan haklarına saygılı, milletini seven bireyler olarak yetiştirildik; evde, okulda. Dilerim, bizim gibi düşünenler, fikirlerinde inatçı olsun, çıkar uğruna inançlarından ve yollarından dönmesinler! Menfaatleri için çocuklarımızın geleceğini karartacakların sayısının artmamasını diliyorum artık! Bayramımız kutlu olsun!

Tuğba Şardan 
 28.10.2011 20:27
Cevap :
Tuğba Hanım...Katkınız için teşekkür ederim. Dediklerinizi paylaşıyorum. Sizin de bayramınız kutlu olsun. Saygılar, selamlar.  29.10.2011 15:12
 

Farkinda olup susuyoruz ya.... hepimiz_BIZ_ Samsundan yeniden gelsin Mustafa Kemal ve __Geldikleri gibi giderler __desin diye bekliyoruz. Oysa Mustafa Kemal _Cumhuriyeti biz kurduk, Onu koruyup yüceltecek Sizlersiniz___ dedi. Emaneti alip yüceltemedigimiz gibi koruyamiyoruz... Evet FARKINDAYIZ ....

kırıkkalp 
 28.10.2011 20:06
Cevap :
Değerli Blogdaş... Bütün sorun, farkında olmayanlarda, bize bir şey olmaz, diyenlerde... Hızını alamayanların hızı bir yerde kesilir. Umudum bu. Saygılar, selamlar.  29.10.2011 15:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2269
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster