Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
226
 

Cumhuriyet’in bayan yazarlarından anlamlı dayanışma

Cumhuriyet’in bayan yazarlarından anlamlı dayanışma
 

Balbay ailesi - www.gazeteciler.com


Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı ve CHP milletvekili Mustafa Balbay’ın Silivri Cezaevindeki tutukluluğu beşinci yılına girdi. Balbay bilindiği üzere Ergenekon Terör Örgütüne üyesi olarak seçimle işbaşına gelen bir hükümeti devirmeye kalkışmak suçlarından yargılanıyor.

Mustafa Balbay’ın eşi Gülşah ve kızı Yağmur’un uzun tutukluk sürelerine ve zulme karşı yükselen sesleri bu kez Norveç’ten duyuldu. Oldukça anlamlı ve dokunaklı konuşmaların tam metnine Cumhuriyet Gazetesi’nin bayan yazarları Nilgün Cerrahoğlu, Zeynep Oral ve Işıl Özgentürk köşelerinde yer verdi. Oldukça uzun metin üçe bölünerek gazetenin 17 Mart 2013 tarihli nüshasında yer aldı. O gün Cerrahoğlu, Oral ve Özgentürk köşelerinde kendilerinden tek satır yazmayarak ve herhangi bir yorumda bulunmayarak bu açıklamaya yer verdiler.

Mustafa Balbay’ın eşi Gülşah ve kız Yağmur’un Norveç’te yapmış olduğu açıklamalardan önemli satırbaşları;

“Son iki yıldır sadece salgın hastalığı olan veya bir disiplin suçu işlenmiş olanların sadece 10, en fazla 15 gün tutulduğu bir hücrede yaşıyor. Hücre sekiz metrekare. Tuvaleti ve banyosu içinde. Aynı muslukta çamaşır ve bulaşıklarını yıkıyor, diğer ihtiyaçlarını gideriyor. Haftada en az 1 saat olan diğer tutuklular ile buluşturulma hakkından faydalandırılmıyor. Koridorda yürürken sağa sola bakması, biriyle göz göze gelmesi dahi yasak.

Şimdi ‘Peki eşiniz ne suç işledi de bunları yaşıyor’ dediğinizi duyar gibiyim. Yanıtı çok basit ve utanç verici. Maalesef Türkiye’de muhalifsen, geniş kitleleri etkileyen bir entelektüel gücün varsa, demokrasiden, aydınlıktan yanaysan içeridesin.
Şu anda eşim için 2’şer ağır müebbet hapis cezası hükümeti cebir ve şiddet uygulayarak yıkmaya kalktığı için, 20 yıl halkı isyana teşvik ettiği için ve 10 yıl da varlığı hâlâ ispatlanamamış Ergenekon terör örgütüne üye olduğu için isteniyor.

İnsan ömrünün okumaya yetmeyeceği kadar klasörlerin yer aldığı, sanıkların savunma haklarının gasp edildiği bir davadan ne kadar adil bir karar çıkacağı meçhul. Davanın tam gaz başlamasında sireni çaldıran Tuncay Güney denen şahsın ‘Ergenekon bir projeydi’ açıklamasından sonra Silivri’nin kapılarını açmak için nedir beklenen bilemiyorum.”

Mustafa Balbay’ın kızı Yağmur Balbay’ın açıklaması

“Değerli büyüklerim,
Benim adım Yağmur Balbay. Ben gazeteci Mustafa Balbay’ın kızıyım. 12 yaşındayım.
Dört yılımı babama hasretle geçirdim. Babamın hapse alındığı ilk yıllar benim için çok zor geçti. Okulda arkadaşlarım tarafından teröristin kızı damgasını yedim. Ne zaman ki Ergenekon davasının bir tertip olduğu Türk kamuoyunca anlaşıldı, benim hayatım da düzeldi. Şu anda herkesçe sevilen bir kızım. Ama yine de mutlu değilim. Çünkü babam yanımda değil. Onu yanımda görmek istiyorum.
Karıncayı bile incitmeye çekinen babam, nasıl oluyor da cebir ve şiddet yoluyla hükümeti devirmekten suçlanır, anlayamıyorum. Bizim evimize oyuncak silah dahi girmemişken nasıl babam terörist olarak yargılanır, kabul edemiyorum.
Babam ve benim her sene bir ülkeyi gezme hayalimiz vardı. Bu güzel ülkeniz Norveç’e de babamla seyahat için gelmeyi ne çok isterdim. Ama çocukluğumu karartan ve beni babamdan ayıran bu hayal ürünü terör örgütü üyeliğine isyanımı sizlerle paylaşmak ve babamı kurtarmanızı istemek için geldim.
Dileğim, hiçbir çocuğun haksız yere babasından ayrı kalmaması…
Teşekkür ederim.”

***

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi
17 Mart 2013 / Sayı : 31938

***

Mustafa Balbay ile ilgili diğer yazılarım

http://blog.milliyet.com.tr/balbay-dan-mektup-var---/Blog/?BlogNo=283850

http://blog.milliyet.com.tr/son-dakika----balbay-itiraf-etti----ulusalcilar-sokta---/Blog/?BlogNo=218834

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1521
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster