Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '06

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
10176
 

Cumhuriyet’in öğretmenleri Öğretmenler Gününüz kutlu olsun…

Cumhuriyet’in öğretmenleri Öğretmenler Gününüz kutlu olsun…
 

Mustafa Kemal Atatürk’e Bakanlar Kurulu 11 Kasım 1928 günü “Millet Mektepleri Baş Öğretmenliği” unvanını verdi.

24 Kasım 1928'de yayımlanan Millet Mektepleri Talimatnamesi gereğince, yurdun her köşesinde Millet Mektepleri açılmış, halka yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Atatürk bu çalışmalara "Millet Mektepleri Başöğretmeni" sıfatıyla katılmıştır.

24 Kasım 1981 yılında, 24 Kasım’ın her yıl öğretmenler günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Öğretmenlerimize Atatürk’e “Başöğretmen” sıfatının verildiği tarih olan 24 Kasım 53 yıl sonra hatırlanmış ve onlara ”kendilerine ait kutlanacak bir gün “ armağan edilmiştir.

Atatürk Tevhidi Tedrisat (Eğitimde Birlik) Kanunu ile Türk eğitim hayatında çok önemli bir aşamayı gerçekleştirmiştir.

“Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.”

Atatürk öğretmenlere de çok değer vermiştir:

“Öğretmenler; Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakârlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir... Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır. “

Ve Öğretmenler Günü’nü kutlamaya hazırlandığımız bu günlerde ne yazık ki Gazi’nin adını taşıyan Gazi Üniversitesi’nde bir öğretim görevlisi Atatürk hakkında şöyle konuşabilmektedir;

"Kemalizm ilerlemeden çok gerilemeye tekabül eder. Kemalizm medeniyeti çözücü bir süreçtir. AB sürecinde artık bizlere ’Neden her yerde bu adamın (Atatürk) heykelleri, fotoğrafları var?’ diye soracaklar. Üstünü örtemezsiniz. Bu mutlaka tartışılacaktır."

Cumhuriyet’in eğitimcisinden Cumhuriyet’in kurucusu ve Baş Öğretmeni Mustafa Kemal Atatürk için söylenmiş ne hazin sözlerdir bunlar! Yazık ki ne yazık!


***

Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri yetiştiren ve yetiştirecek olan Cumhuriyet’in öğretmenlerinin, öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 502
Toplam yorum
: 632
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1093
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster