Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
3490
 

Cumhuriyet Kaç yaşında?

Cumhuriyet Kaç yaşında?
 

Cumhuriyet Kaç yaşında?


Yaklaşan Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir şeyler yazayım istedim. Google’a girip “Cumhuriyet Bayramı” yazdım ve arama yaptım. Çıkan sonuçlar listesinde hemen ikinci sırada Milli Eğitim Bakanlığı web sitesini görünce mal bulmuş mağribi gibi atladım. Ne de olsa bayramı en coşkulu kutlayan kurumlarımızdan birisi Milli Eğitimdir, dolayısıyla web sitesinde bayrama dair güzel şeyler vardır, bir bakayım, sonra da bir şeyler yazayım diyordum. Son olarak lafı kişisel web siteme getirecektim ve web sitemin geçen yıl başlayan serüveninden bahsederek 1 yaşını kutlayacaktım. Ancak!

Milli Eğitim Bakanlığı Resmi Web Sitesi bayram sayfasında bir gariplik var gibiydi. Önce ne olduğunu anlayamadım. Zira matematiğim ve tarihim çok süper değildir. Hemen kafadan hesap yapabilme kabiliyetim zayıf. Ancak sonra parmak hesabı topladım, çıkardım, çarptım, böldüm ve “OLAMAZ!” dedim.

Bunu ben yapsam, sen yapsan, o yapsa “olur böyle vakalar” deyip geçeceğim de, koskoca Milli Eğitim Bakanlığı yapınca oha filan oluyor insan. “Nasıl yani?” diyesi geliyor insanın. Kocaman harflerle yazılmış: “Cumhuriyetimiz 85 yaşında” diye.

Web sayfasını kim tasarlıyorsa ya da güncellenmesinden kim sorumlu ise tembellik etmiş. Geçen yılın yaşını yazıvermiş, daha doğrusu galiba geçen yılın ara yüzünü kullanmış. Ya da benim bilmediğim bir özelliği var; tam Cuma günü 85 rakamı 86 olacak! Belki de öyledir. Öyle ise diyecek lafımız olmaz tabi. Hani eskiden yılbaşı gecelerinde eskiyen yılın gidip yerine yenisinin gelmesi gibi olacaktır belki. Bilemeyiz. Bekleyip göreceğiz. Ancak şimdi benden duyup hemen onu değiştireceklerdir. İddia ediyorum facebook’da iddiamı kanıtlayacak ve tıklayacak bir milyon kişi de bulurum :))))

Murat HACIOĞLU

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hata, yanlış, unutmak vb önemli değildir. Mühim olan eksiği zamanında tamamlamak, yanlışı hemen düzeltmektir. Milli Eğitim Bakanlığı web sitesi hatayı hemen düzeltti. Bu da Milliyet Blog'un okunurluğunu ve gücünü gösteriyor sanırım. İyi ki varsın MB :)))

Murat HACIOĞLU 
 28.10.2009 16:10
Cevap :
Önemli bir hata (bence) düzeltilmiş oldu. Bu vesileyle herkesin bayramını kutlarım. Cumhuriyetimiz daim yaşasın, ilelebet payidar kalsın.  28.10.2009 16:12
 

Kendi yaşımızda bile çelişkiye düşeriz. Annem 18 yaşımdayken, 17,5 yaşındasın derdi. Resmi hesapta, bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılır. 2009 dan 1923 çıkınca 86 kalıyor. Biten yaş mı, gelen yaş mı hep gereksiz tartışma konusudur. Selam..

mamut 
 28.10.2009 8:22
Cevap :
Evet, o çelişki hep yaşanır. Ben çok kısa bir çözüm buldum. İnsan doğar doğmaz 1 yaşından gün almaya başlıyor. Tam bir yıl sonra bir yılını dolduruyor. Yani aslında 1 yaşını tamamlıyor. Bu durumda doldurduğumuz yaşı söylemek daha mantıklı gibi geliyor bana :)) Saygılarımla  28.10.2009 9:47
 

sabahın köründe sizi uyandıran, ya da hiç uyutmamış olan nöbetiniz mi? Beni bir öğrenci velisi aradı, hem de bu saatte! Nasıl küfrediyorum hayatta tahmin edemezsiniz! Hani müşteri veli nimetimiz olmasa, vurmak işten bile değil yahu :)))

Emine Supçin 
 28.10.2009 7:14
Cevap :
Yok yok, yazıyı gece yazmıştım, sabah kalkınca yayınlarım dedim. Ard arda blog ekliyorum, arası uzasın diye bekledim. Lakin sabah erkenden kalktım, yazı hazır bekliyor ya, soğumasın diye :))) Soğuyunca anlamı kalmayabilir, birisi her an mezkur sayfayı değiştirebilir :))  28.10.2009 9:44
 

Önce yorumunuzu gördüm, sonra peşpeşe yazılmış üç yazıyı :) Hoş geldiniz be ya! Nerelerdeydiniz siz? Az daha gelmeseniz bir arama ilanı da size verecektik. Harbiden ha! Ama en son, "bu ara telaşımız var" dediğiniz için sabrediyordum. Tekrar hoş geldiniz. Tarihi 29 Ekim günü değiştireceklerdir belkim:) Yoksa harbi ayıp olur. Olmadı Cumhuriyete komplo kuruyorlar deriz :) Hoş geldiniz tekrar. Şimdi gideyim diğer bloglarınızı okuyayım. :))

Emine Supçin 
 28.10.2009 7:12
Cevap :
Hoşbuldum efendim, hoşbuldum... Evet telaşımız vardı, evi taşıdık. Denizli'den İstanbul'a taşındık. Baktık Denizli'de bir cacık olacağım yok, kalktım geldim buralara. Belki burada meşhur olurum diye :)))  28.10.2009 9:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 661
Toplam yorum
: 3281
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1488
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster