Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '08

 
Kategori
Kadın Modası
Okunma Sayısı
3499
 

Cumhuriyet modası

Cumhuriyet Dönemi'nde Türk Modası

Bugünkü gazetelerin birinde, Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü öğrencilerinin "Cumhuriyet Dönemi'nde Türk Modası"nı yansıtan giysileri, bir defileyle sergiledikleri haberi vardı.

Şimdi ben, bu haber üzerine bir komlo teorisi üretmek ya da önyargılı bir gözlükle bu olaya bakmak istiyorum; pek çok kişinin, değişik başka olaylarda yaptığı gibi.

Farkındasınızdır; bu tür defileler sık sık yapılır. Özellikle, Osmanlı kadın giysileri defileleri ve İslami kadın giysileri moda defileleri bunların başında gelir. Bunlar, Türk, İslam ve Batı unsurları ile oluşan Türk ya da Türkiye kültür sentezinin birer parçasıdırlar; bir anlamda kültürümüzün zenginliğidir.

Ama, buna rağmen, bu defilelerden sonra, ortaya atılan bazı siyasi içerikli eleştiriler, işin tadını kaçırmakta ve güzel bir olayı çirkinleştirmektedir.

Şimdi ben de, yukarıda söylediğim gibi, sayfama aktardığım bu defileye, önyargılı bir gözlükle bakacağım ve eleştiride bulunacağım. Bakalım bana katılan olacak mı? Ama peşinen söylüyeyim, ben yaptığım bu eleştiriye katılmıyorum.

Defilede sergilenen kadın giysilerine baktığımızda, bu giysilerin Cumhuriyetin ilk 10 ya da 20 yılının giyim tarzını örnek aldığını görüyoruz. Siyasi bir açıdan baktığımızda da, bugün pek çok kişinin özlem duyduğu 1930 ve 1940'lı yılların giysilerini anımsatmaktadır.

Defileyle ilgili bir diğer bilgi de şöyle: Bu defile, Hava harp Okulu'nda dördüncüsü düzenlenen "Bilim Şenliği"nde düzenlenmiş.

Şimdi soruyorum, şu anda bizler, hangi dönemin içinde bulunuyoruz? Cumhuriyet Dönemi içinde değil miyiz? Yoksa 2'inci Cumhuriyet Dönemi'ni mi yaşıyoruz; ya da İslami Cumhuriyet'e geçiş döneminde miyiz?

Neden, "Cumhuriyet Dönemi" deyince, 1923'ten yaşadığımız bugüne kadar süregelen dönemi değil de,
Cumhuriyetin belli bir dönemini anımsıyoruz ve bu defilede olduğu gibi anımsatıyoruz?

cdenizkent

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye'mizde acaip bir kıyafet takıntısı var. Sanki Sn. Cumhurbaşkanı ve Sn.Başbakan yatak odaları haricinde smokinle dolaşsalar, Sn. Eşleri de Kraliçe Elizabet gibi şık birer şapka taksalar her meselemiz şipşak hallolacakmış gibi bir ironik hava oluşturuluyor. Hele karşılıklı birer sarı zeybek oynasalar kapatma davası falan hemen rafa kalkar. Selamlar.

Mehmet Oyan 
 21.05.2008 15:51
Cevap :
Merhaba... Haklı yorumunuz için teşekkür ederim.Selamlar ve iyi günler.  22.05.2008 11:18
 

evet,adım adım günümüze dek örnekler verilse daha hoş olur,gençler de o süreci görür,bizler de anımsamış oluruz.ama bu günü katmasındar tabii.ben seviyorum o kadını daha kadınsı yansıtan giysileri.uzun kabarık elbiseler,şapkalar,eldiven ve torşonlar... günümüze bakın,kimi çarşafta,kimi erkeksi... dikkatten kaçan bir konuya değinmişsiniz,ellerinize sağlık efendim,saygımla.

perihan reyhan ALKAN 
 18.05.2008 17:24
Cevap :
Merhaba... Kadın modasında kadınların görüşü önceliklidir. Defilede sergilenen giysiler,o dönemdeki Türk toplumunun genelini yansıtmıyordu; aynen günümüzde olduğu gibi... O sıralarda, Türkiye'de kaymakamlıkların özel bir görevi vardı. Her ay,kaymakamlıklar vilayete ve vilayetler de hükümete bölgelerinde azalan çarşafını çıkarmış kadın sayısını rapor ederlerdi.Hatta bu rapora,kaç tane evin pencerelerindeki tahta kafesleri kaldırdığı da ilave edilirdi.Bu raporlar,o sıralarda devletin yayımladığı aylık dergilerde(bültenlerde) açıklanırdı. Ben bu bloğumda,sergilenen farklı dönemlere ait kadın giysisi defilelerin siyasete nasıl malzeme yapıldığını anlatmaya çalıştım ve Kemal Sunal'ın dediği gibi "Mesela,yani..." dedim. Selamlar.  19.05.2008 8:29
 

Bir zaman dilimini o zaman dilimine damgasını vuran kişiler veya görsel olarak hatırda kalan kıyafetler gibi simgelerle algılamak imgesel düşüncenin problematiğidir. Cumhuriyeti Atatürk ve kılık kıyafet ile özdeşleştirdiğimiz için cumhuriyet defileleri de ister istemez 1938 öncesinden ileriye gidemiyor. Selamlar

Matilla 
 15.05.2008 13:43
Cevap :
Merhaba... Doğru, Bu,Atatürk Devrimi'ni,, "gardırop" devrimi olarak algılamanın bir göstergesidir aslında... Ama ben,Kemal Sunal gibi,yalnızca "Mesela..." dedim. İyi günler  16.05.2008 11:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 953
Toplam yorum
: 2450
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1386
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster