Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
484
 

Cumhuriyet nostalji oldu; zira demokrasi ile yönetmek giderek zorlaşıyor

Cumhuriyet nostalji oldu; zira demokrasi ile yönetmek giderek zorlaşıyor
 

İnsanlığın demokrasiyi de bitirmesi inanılır gibi değil; yakında korkarım güneşin ışıklarını da emecekler; hiçbir şey yetmiyor bunlara ya! Eşitlik dedik yok. Özgürlük dedik yok. İnsan hakları dedik yok. Ne verdiysek kullanmadan attılar. Bırakın çoğunluğu %50–60 oy aldınız yine de o ülkeyi yönetemiyorsunuz. Bugün, şu anda Türkiye’de hükümet arkasındaki %50 halk desteğine rağmen kanun(yani asker/polis) gücüyle ayakta. %50 oy almış bir partinin başbakanı kendi ülkesindeki üniversiteye polis korumasında giriyor.

Geleceği çok iyi okuyan Kerim Korkut bu durumu yıllar önce gördü ve artık klasik demokrasiyle (çoğunluk demokrasisi) ülkeyi yönetmenin mümkün olmadığını anlayıp Halk Demokrasisi adını verdiği model üzerinde çalıştı.

Demokrasi neden bize yetmiyor? Çünkü insanların bilgileri, kültürleri, algıları geliştikçe var olan ama verilmeyen haklar bir yana yeni haklar ortaya çıkıyor. Var olan ve verilmeyen hakların verilmemesi önemini kaybediyor, sanki bu haklarını almışlar gibi insanlar yeni taleplerin peşine düşüyorlar. Ama bu yeni haklar klasik demokraside yazmıyor. 

Eskiden kaç oy alırsa alsın mecliste çoğunluğu sağlayan parti hükümeti kuruyor ve kendi parti programını uygulayarak hükümet ediyordu. İlginçtir o partinin icraatları ona oy vermeyen kesimler tarafından eleştirilse de reddedilmiyordu. Ülkemizde AKP halkın yarısının oy vermediği bir parti. Artı bunun üzerine bir de AKP inadına bu kesimin kabul etmediği  icraatlar da yapınca bu kadar yüksek halk desteğine rağmen hükümet edemez duruma düştü.

Hükümete karşı ayaklanan halk yazdığımız konular nedeniyle ayaklanıyordu ama çoğunluk demokrasisinin ülkeyi yönetmede yetersiz kaldığı ortaya çıkıyordu. İşte biz söylüyoruz, her seçimden sonra seçimi kim kazanırsa kazansın yüzde kaç oyla iktidara gelirse gelsin böyle olacak hatta daha kötü olacak. Çünkü bu ayakkabı bu ayağa  artık dar geliyor. Eskiyen model halkın demokrasi bakımından beklentilerini karşılamıyor. AKP 11 yılda elli defa kanun değiştirdi, hiç biri ilerici kesimlerin demokrasi ve insan hakları konusundaki beklentileriyle ilgili değil. İmam hatip, türban, açılım, demokratikleşme süreci… Yani elbette demokrasimiz eskidi ama %50’ye rağmen kalan %50’nin meydanlara çıkması AKP’nin politikaları nedeniyle.

Artık cumhuriyet sözü insanları fazla heyecanlandırmıyor. Cumhuriyet oylansın %50’yi geçmez; biz daha neyi konuşuyoruz ki! Cumhuriyetin daha ileri safhaları olan Halk Demokrasisi modeli üzerinde çalışmalıyız. Cumhuriyet dünyadaki son düzen değil. Bir zamanlar meşrutiyet eskidiğine göre cumhuriyet de eskir. Kendi ülkendeki bir üniversiteye polis yardımıyla giriyorsan %50 oy alsan nolur. Çoğunluk demokrasisi dünyada bitmiştir. Artık halkın %76 ve üzeri kabul oyunu almadığın ve icraatlarınla ülkede yaşayan herkese hitap etmediğin sürece ülke yönetemezsin. Dindara türban verdin, peki ateiste ne verdin? Ne demek canım! Adam diyor ki ben de bu ülkenin vatandaşıyım. İnanırım inanmam, seni ilgilendirmez; benim istediğimi de yapacaksın. Yapmadın mı ülkeyi yönetmen zorlaşır.AKP sadece  AKP olduğu için değil sistem eskidiği için de ülkeyi yönetmekte zorlanıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba..."Geleceği çok iyi gören Kerim Korkut"...Kerim bey, bu siz misiniz; yoksa "siyaset bilimci" başka bir Kerim Korkut mu? Doğrusu çok etkilendim. "sen neymişsin be abi!" demek geldi içimden:)) Kerim bey, Atatürk'ün ilkleri arasında "demokrasi" yok; ama ondan daha etkili bir "HALKÇILIK" ilkesi var...Hiçbir Atatürkçü'nün ve daha radikalleri olan "Kemalistler" bile bu ilkeyi ağızlarına almazlar...Çünkü bu ilke tıka basa "demokrasi" ile doludur...Bana göre, Atatürk'ün kendisi bile "bu kavramın, alabildiğince insan hakları ve demokrasi ile dolu olduğunu" halka anlatamamıştır; ondan sonrakiler ise bu ilkeyi ağızlarına bile almamışlardır...Halkı ve insan haklarını öne çıkaran bir yönetimim temeli "HALKÇILIK"tır...Selamlar.

cdenizkent 
 21.10.2013 18:09
Cevap :
Sayfanıza giremedim,internette sorun var. Yorumlarınızı farklı buldum.Önemli saptamalar var.Benim kendimi öne çıkarmama takmayın önemli değil.Kendimi önemli bulmuyorum ve övünmek gibi bir karakterim yok.Sadece okuyucularla belki böyle daha samimi iletişim kurarım diye...  24.10.2013 17:00
 

Korkut Bey en güçlü devletimiz Osmanlı da böyle, böyle çökmüş için için okumalarıma göre. Kendisini yenileyememiş. Kendisini koruyamamış. Ne adalet ne ticaret ne üretim ne işsizlik ne esnafın örgütlenmesi ne de halkın çok çelişik yapılanması adil bir biçimde çözülememiş. Çünkü totaliter yönetim kendi yakınları kadar diğerlerine de çok katı davranmış. Oysa Batı'nın her türlü tuzağına düşen bu totaliter kafalar sizin 'halk demokrasisi' ya da eşitliklerin en adil dağıtılabilmesi yolundaki yapılanma çıkarcılıklar ve makam sarhoşluğu yüzünden battıkça batmışlar.Bu alçalışı Cumhuriyet'in Tek Parti yönetimleri olan İnönülü CHP,Menderesli DP, Özallı ANAP ve Erdoğanlı AKP'de görüyoruz.Devlet'in bu yöndeki ilk açmazlarını Prof. Akdağ'ın Türk Halkın Dirlik Düzenlik Kavgası'nda okumuştum.O çağlardaki talan,içe dönüklük ve adaletsizlikler ne yazık ki artarak ilerliyor.Sorunların içerisine iç çatışmalar ile savaş çığırtkanlıkları ile Batı'ya kul köle oluş da girince toplumdaki gerilim artıyor.Tşk.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 20.10.2013 7:57
Cevap :
Bizi alın deyip AB'ye girmek değil AB kadar güçlü olup ortaklık kurmak,anlaşmak...Bu arada yorumlarınızı dikkatle okudum.  22.10.2013 9:05
 

bu yazini sevdim cunku tam on iki. Aslinda sistemin icindekilere bak hepsinin birbirlerinden farki yok! Soylem farkli olabilir ama yol ve ulasilan yer ayni. Yapinin cok daha revize edilmesi gerek. Bu is kisa oz bir anayasa ve her noktasinda ozgurluklere vurgu ve vatandasa guven ile ! Ondan sonra otur yasalari uygun hale getir is bitsin!

Newyorker 
 20.10.2013 1:26
Cevap :
Bu yorumunu kesip saklasam...  20.10.2013 19:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6075
Toplam yorum
: 15057
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster