Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2040
 

Cumhuriyet tarihi yalanları - Yoksa siz de mi kandırıldınız?...

Cumhuriyet tarihi yalanları - Yoksa siz de mi kandırıldınız?...
 

Osmanoğullarının kurdukları yapının ömrünü tamamlaması ve çağın ekonomik, kültürel değerlerine ayak uyduramamasını takiben ortadan kalkması ile kurulan genç Türkiye, bu eksiklikleri göz önünde tutarak yolunu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Laik ve Demokratik bir Cumhuriyet şeklinde çizmiştir.

Milletin geleceği için ortaya konan bu yeni yapı öncelikle milli mücadele esnasında savaşılan emperyalistler için bir tehdit unsuru olmuştur.Hasta Adamı, hasta eden eski yapı dururken bir milleti padişaha kulluktan ve onun tebaası olmaktan birey ve vatandaş olmaya götürecek olan bu yeni yapı elbette ki hoş karşılanmamıştır. Böylece genç cumhuriyet yeni bir savaş alanı olarak düşmanlarının hedefi haline gelmiştir.

Önceki savaşlarını cephede kaybetmiş bu güçler, milletimize karşı başlattıkları eskisinin devamı bu yeni savaşlarını ekonomik, kültürel vb. alanlarda ortaya koymuşlar ve bu yolda yine aynı taktikle kendilerine hizmet edecek işbirliklerine girişmişlerdir.

İşte bu alanda kullandıkları birçok farklı silahtan birisi de cumhuriyetin tarihini yalanlarla karalamak, milletimizde kandırılmışlık hissi uyandırmak ve ikinci adımda da yerine kendi istedikleri bilgileri koyarak milleti istedikleri yönde şekillendirmektir. Tam bağımlılık…

Ben bu yazımı yukarıda bahsettiğim durumu bir çok farklı boyutuyla çok iyi analiz eden ve öne sürülen yalanları belgeleriyle çürüten bir çalışmadan bahsederek tamamlamak istiyorum: Sinan Meydan'ın İnkılap Yayınları’ndan çıkan 'Cumhuriyet Tarihi Yalanları-Yoksa siz de mi kandırıldınız?...' adlı kitabı...

Yazar kitabında emperyalizmin asırlık planlarını, Atatürk ve cumhuriyet düşmanı “kadim yobazlarımızı” ve “II. Cumhuriyetçi” liboşlarımızı nasıl kullanarak ortaya koyduklarını anlatmakta ve bu tetikçileri emperyalizmin “gönüllü hizmetkarları” ve “paralı askerleri” olarak tanımlamaktadır.

Bundan sonrasında kitabı yine yazarın kendi satırlarından tanıtmak daha doğru olacaktır:

“Elinizdeki kitap, "Resmi tarih yalan söylüyor!..." diyerek Cumhuriyet tarihine ve Atatürk'e saldırmanın moda haline geldiği bu günlerde, tarihsel belge ve bilgilerle "gerçekte kimin neden ve nasıl yalan söylediğini" gözler önüne sermek için kaleme alınmıştır. İşte kitapta belgelerle cevap verilen Cumhuriyet tarihi yalanlarından bazıları:

Kurtuluş Savaşı'nın başlamasında Atatürk'ün herhangi bir etkisi yoktur!

Atatürk Kurtuluş Savaşı'na sonradan katılmıştır!

Vahdettin hain değil kahramandır!

Kurtuluş Savaşı önemsizdir!

Kurtuluş Savaşı antiemperyalist bir mücadele değildir!

İngilizlerle savaşılmamıştır!

Güney Anadolu'nun kurtarılmasında Atatürk'ün hiçbir etkisi yoktur!

Çerkez Ethem hain değil kahramandır!

İnönü Savaşı olmamıştır, sonradan uydurulmuştur!

Yazı ve dil devrimi Türkiye'yi tarihinden koparmış, insanları bir gecede cahil bırakmıştır!

Türkiye'nin içeriden ve dışarıdan emperyalist bir kuşatmayla çevrildiği bu günlerde Cumhuriyet tarihi yalanlarını öğrenmek ve bu yalanlara belgelerle cevap vermek çok büyük bir önem taşımaktadır.

Amacım, Atatürk'ün "Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir (önemlidir); yazan yapana sadık (bağlı) kalmazsa değişmeyen hakikat (gerçek) insanlığı şaşırtan bir hal alır" sözü doğrultusunda, "tarih yapana" sadık kalmayan "tarih yazanları" göstermek ve böylece "değişmeyen gerçeğin insanlığı şaşırtan bir hal almasını" engellemektir. Dileğim, bu kitabın, yalancının mumunu söndürüp gerçeğin aydınlığına çıkmak isteyenlere biraz olsun kılavuzluk etmesidir.

Değişik kaygılarla "Cumhuriyet tarihini çarpıtan; Mevlanzade Rıfat, Rıza Nur, Said-i Nursi, Kazım Karabekir, Necip Fazıl Kısakürek, Nihal Atsız, Kadir Mısıroğlu, Sevan Nişanyan, Yalçın Küçük, Fikret Başkaya, İdris Küçükömer, Eric Jan Zürcher, Mehmet Altan, Burhan Bozgeyik, Mustafa Müftüoğlu, Cemal Kutay, Emre Aköz, Atilla Yayla, Halil Berktay, Taner Akçam, Cemil Koçak, Mümtazer Türköne, Engin Ardıç, Mustafa Armağan, Abdurrahman Dilipak v.b. isimlere belgelerle Meydan okuyoruz...”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 55
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 815
Kayıt tarihi
: 07.07.10
 
 

1978 Ankara doğumlu, ekonomi ve işletmeciliğe ilgi duyan eğitimini bu alanlarda devam ettiren anc..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster