Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
379
 

Cumhuriyet

Cumhuriyet
 

Atatürk sevgisi cumhuriyetle ödeşleşmiştir.


Cumhuriyet modern çağdaş özgürlüğün demokratik olarak özümsendiği sistemdir. Cumhuriyet rejimi vatandaşları, somut olarak hiçbir sınıf ve kişi yada gurubun egemenliğine biat etmezler. Bu sistemde toplumun değer yargılarını oluşturan düşünce atmosferi içinde oluşturacak modern hukuk ve anayasal kriterler esas alınarak toplumun soyut erk gücü egemen olur.

Bu toplumsal yapılanma ile vatandaşlar, kişiliklerine sahip saygın birey olarak toplumun eşit yasal haklara sahip ferdi olurlar. Yasalar karşısındaki haklarını devletin kamusal kuruluşlarından aracısız olarak her kademede talep etme rüştüne sahiptir.

Sorumlulukları da devletin hukuk kaynaklarındaki anayasal çerçevede oluşturulmuş hukuk kurumlarına direk muhatap olarak sorumludur.

Hak, yükümlülük ve toplumsal sorumlulukları için icazet ve referans, çevre ve odaklarına muhtaç değildir. Devletin soyut erk gücüne şirk oluşturan feodalite uzantıları veya dini araç edinen topluluklar veya liderleri bu 'Cumhuriyet' rejiminde etkisizleşmişlerdir.

Ancak güncel duruma baktığımızda işte bu devletin soyut kurumsal hükmü şahsiyeti ile vatandaşları arasına yeniden girmek isteyen sosyo-siyasal şirk unsurlarının kurulu cumhuriyet düzeni ile egemenliği paylaşma mücadelesi yaşanmaktadır.

Ancak elbette ki Cumhuriyetin kurumsal işleyişini statüko çemberi içinde kısırlaştırma ve bu düzlemde statükocu bir bağnazlığa gömmekte, Cumhuriyetin modern devrimci çağdaş gelişimine ters düşmektedir.

Aslında cumhuriyet halk rejimi demektir ve burjuva sınıfı da oluşmamalıdır. Toplumsal kast yapılanması en ters gelen bir sosyal sapmadır. Seçimle yönetime gelenler halkın fertleri olarak yine seçim sonucu ile halkın arasına dönerler.

Bürokratların kişisel iradeleri ile vaaz edecekleri görev anlayış ve yetkileri yoktur. Seçimle sonucu yasama meclisini oluşturan anayasal organların kararı olan yaslara uymak zorundadırlar. Devletin halkına kamusal hizmet ve sorumluluklarını yerine getirmek ve sosyal, ekonomik refahı temin etmek için çalışan, huzur ve güvenliği sağlayan memurlarıdır. Ve herkes halkın birer ayrıcalıksız ferdidirler.

Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimlerinde halk, yönetimini beğenmediği yöneticileri, belli aralıklarla yinelenen seçimlerde değiştirebilmek olanağına sahiptir. Bu nedenle yöneticiler, toplumu keyfi biçimde yönetemezler; halkın isteklerini ve beğeni demokratik onaylarını göz önünde tutmak zorunda kalırlar. Bir başka deyişle, yöneticilerin iradesi keyfi değil yasal çizgiler içinde , halk iradesi ile sınırlıdır. Cumhuriyetlerde bu özellikler, yönetenleri siyasal bakımdan halka karşı sorumlu duruma getirir. Yönetilenleri tebaa, kul olmaktan çıkarıp ( Kul olmak, Allah'a kul olmaktan değil insanlara kul olmak bedbahtlıktır) vatandaşlık konumuna yüceltir.

Bu siyasi sistem gereğidir ki Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesi cumhuriyet olmakla birlikte bu sistemin işlemesi için de demokratik yapıda olması toplumsal olarak her alanda ve zamanda ulusun her alandaki halk yığınları sosyal ve hukuksal meşru örgüt ve kişisel hakları ile katılım içinde olmaları önerilmekte ve önemsenmektedir.

Cumhuriyeti Atatürksüz anlamak Türkiye Cumhuriyetini tanımak açısından mümkün değildir. O günlere bakarsak: " Bugünkü hükümetimiz, devlet örgütümüz doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet örgütü ve hükümettir ki, onun ismi cumhuriyettir. Artık hükümet ile millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millettir ve millet hükümettir. Artık hükümet ve hükümet mensupları, kendilerinin milletten ayrı olmadıklarını ve milletin efendi olduğunu tamamen anlamışlardır."
1925 (Atatürk'ün S.D. 11, s.230)

"Büyük, önemli bir devrim oldu. Bu devrim, milletin kurtuluşu adına, hak adına yapıldı. Milletimiz, demokratik bir hükümet kurmak sayesinde düşman ordularını yok etti, vatanı istilâdan kurtardı. Kahraman ordumuzun cesaret meydanlarında kazandığı zaferi, siyaset alanında da verimli yaptı. Türkiye'nin yeni yönetimi yaptığı işlerle, başarı ile niteliğini tanıttıktan sonra dünyaca bilinen unvanıyla varlığını açıklığa kavuşturdu ve kuvvetlendirdi. Türk tarihinde bir cumhuriyet dönemi açtı." 1924 (Atatürk'ün SD.II, s.165-166)

"Bu kadar matemler ve felâketler geçirdikten sonra elbette Türk öğrenmiştir ki, vatanı yeniden yapmak ve orada mutlu ve özgür yaşayabilmek için kesinlikle egemenliğine sahip kalmak ve cumhuriyet bayrağı altında bütün evlâtlarını toplu ve dikkatli bulundurmak gerekir." 1924 (Atatürk'ün S.D.I1, s. 180)

İşte bu Cumhuriyet vatanın her yurttaşının şahsiyetini koruyan onur ve haysiyetini kazandıran, onu Allah'ın yarattığı bir kul olarak özgür insan olmasını sağlayan, siyasi bir rejim ve devlet yapısıdır.

Cumhuriyet'in 85. yılı tüm Ulusun fertlerine kutlu olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böyle derin yorumlandığı sürece zeval bulmaz. Cumhuriyetimizin bekçileri her kesimde var. Olsaı tehditler hissedildiğinde derslerini alıtlar. Nice yıllara... Esenlikler dilerim.

Ayten Dirier 
 03.11.2008 21:56
Cevap :
Teşekkür Ederim, ancak sinsi olarak yazıda ki kaygıları önemsemek gerekmektedir. Cumhuriyetin özümsenerek yaşanılması varken deforme olmuş sosyal ve medeni ortamda vatandaşlık kültürünün tadını alamamak hüzün verici. O nedenle sahip çıkmak herkesin görevi. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.  03.11.2008 22:10
 

Allah al bayrağımızı sonsuza dek dalgalandırsın inşallah, nice bayramlar, sevgiler

Dilek Fuçucı 
 30.10.2008 8:33
Cevap :
Laiklik gibi cumhuriyette her zaman tehlikede olabilir, iktidar devamlılığı tehikede olduğu hırslı iktidarlarca hissedildiğinde seçimleri erteme olasılıkları Cumhuriyetin sulandırılmasıdır. Umarım böylesi düşünceler kimsenin aklına gelmez. Cumhuriyet halkın, yada kendine en yakın rejimdir. Teşekkür ederim. sevgi ve mutlulukla.  30.10.2008 11:32
 

Cumhuriyetimizin 85. yılı kutlu olsun. 86. yılda da görüşmek umuduyla.

Ayrıntıda gezinmek 
 29.10.2008 4:11
Cevap :
Tüm Cumuriyeti sevenlere ve koruyanlara sağlık ve mutluluk diler teşekkür ederim.  29.10.2008 19:19
 

Kutlarım cumhuriyeti tam zamanında bu kadar içten kutladığın ve bizleri de uyardığın için.Anlamını iyi değerlendirerek ,özgürlüğün tadını çıkaralım .Herşeye rağmen..Herkese seni okuyanlara da buradan kutlu olsun ..Sana da .Saygılarımla..

ütopik 
 29.10.2008 1:05
Cevap :
Sizede kutlu olsun, sevgi ve saygılar.  29.10.2008 19:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1790
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster