Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1425
 

Cumhuriyet

Cumhuriyet
 

Ben bir cumhuriyet çocuğuyum. 6 Mayıs 1927 tarihinde Kütahya'nın Simav ilçesinde dünyaya gelmişim. Benim doğduğum yıllarda, doğum tarihlerinin günü gününe kaydedilmesi; pek adetten değilmiş. Ancak benim doğumum rahmetli anacığımın unutamadığı günlerden biri olduğu için; hatırda kalmış.

Bizim ilçemizde hıdrellez şenlikleri çok özel bir şekilde kutlanırdı. Kasabamızın kenarında, Akbaldır Ardı denilen bir meydan vardı. Her yıl Mayıs ayının ilk Cuma günü, herkes o meydana toplanır ve Nadarçamı denilen bir yayladan, kasaba efelerinin, milli kıyafetleriyle, silahlar atarak, davul ve zurnalar eşliğinde, meydana inişleri ve mahalli zeybek oyunları seyredilirdi.

Rahmetli anacığım da karnı burnunda hamile, o şenlikleri görmek için hazırlanırken sancısı tutmuş ve ben dünyaya gelmişim. Bu nedenle 1927 yılı, Mayıs ayının ilk Cuma günü hafızalardan silinmeyecek bir hatıra olarak kalmış. Ben bu tarihi sürekli takvimden hesapladım ve hatıratıma şu mısralarla geçirdim.


Ben bir Mayıs ayının ilk Cuma günü erken;

Hıdrellezde anam şenlikleri beklerken;

Aniden debelenip dünyaya göç etmişim.

Hıdrellez gününü anama güç etmişim.


Anacığım görmemiş o günkü şenlikleri.

Acılara bürünmüş sızlamış ilikleri.

Bu öykü tarih olmuş benim doğum günüme.

6 Mayıs yazılmış nüfusta kütüğüme…


Bizim kasabamız 1926 yılında elektriğe, 1927 yılında da ortaokula kavuşan bir ilçeydi. Ki: O yıllarda birçok illerimizde elektrik ve ortaokul yoktu. Bu nedenle civarımızdaki Gediz, Emet, Sındırgı ve Demirci ilçelerinden, bizim ilçemizde okumak için bazı öğrenciler gelirdi. Şimdi de ilçemiz: Eskişehir Üniversitesinin bazı fakültelerine sahip ve termal enerjiyle ısıtıldığı için dumansız şehir adını alan şanslı ilçelerden biridir.

Babam mektep medrese görmüş bir cami imamı ve vaiziydi. Birinci cihan harbinde ve seferberlikte, posta telgraf görevlisi olduğu için askerlik yapmamıştı. İstiklal harbinden sonrada hademei hayratta vaiz ve hoca olarak görev almış. Kıyafet inkılâbı yapıldığı zaman karısının sırtından kara çarşafı çıkartıp, manto giydiren örnek bir insan olarak anılırdı.

Şimdi bakıyorum da ülkemizin en gözde şehri olan İstanbul'u kara çarşaflılar bürümüş. Atamızın ve rahmetli babamın bu durumdan haberleri olsaydı; mezarlarında kemikleri sızlardı.

Baştaki büyüklerimiz de eşlerinin başlarındaki türbanı çıkartsalar Türkiye’de türban sorunu biter.

Devam edecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR, Benim rahmetli babam da 1927 doğumluydu. Yine rametli babaannem doğum gününü, bağ bozumu zamanı diye açıklardı. Saygılar, sevgiler.

narçiçeği 
 03.10.2007 17:39
 

Güzel bir otobiyografi olmuş.Bende soğuk karlı bir şubat gecesi koca karı olan ebenin ellerine gaz lambasının loş aydınlığında doğuvermişim Hemde sene 1985 te Elektiriğin telefonun olmadığı 21 yüzyıla yaklaşan bir Türkiye ve onun ili Çorumda. Gerçekten bir ikicilik gördüm bu devlette Anadoluda ki ilk yerleşim bölgesi ve yeri olarak tanımlanan ve Anadolu medeniyetinin ilk başladığı yer Çorum köylerine yukarıda yazdığım elektirik telefon yakın tarihlerde geldi.Bizim köye ilkokul tam tersine 1950 lerde açılmış bağlı olduğu ilçeye orta okul ve lise 1945 te açılmış.İlimiz Çorumada T.C 80 yılında geçen sene Hitit adında Üniversiteyi yeni açtılar.Dediğim bizmle ta cumhuriyet dönemlerinde bu gibi olayların erken gelmesinde ki sebeb aramızdaki fark acaba bizim sabıkalı iller arasında olmamızmıydı.Bu ikilik bozoklorın torunu olmazdanmıydı.Sebeb neydi yoksa kurtuluş savaşı cephelerinin olmadığı bir il olmasından dolayımı.Daha bizim gibi 3.kuşak üniversiteyi yeni okuyor.Saygılar.Esen kalın

SİZ ve ben 
 25.06.2007 2:29
Cevap :
Yazıma gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Ne yazık ki partizan zihniyetler nedeniyle pek çok yörelerimiz ve pek çok değerlerimiz heba olup gitmektedir. Ben çözümü her yöreden o yöre halkını temsil eden bağımsız milletvekillerinin TBMM ne gönderilmesinde bulmaktayım. Sevgiler  25.06.2007 10:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 334
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 707
Kayıt tarihi
: 11.04.07
 
 

6 Mayıs 1927 Simav doğumlu, İstanbul Yıldız Teknik Okulu’nun ( Bu günkü Yıldız Üniversitesi) son sın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster