Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
112
 

Cumhuriyetimiz'in 90. Yılı'nda Milliyet Blog'da 'Gençlik gelecektir,' 'Gelecek gençlik'tir!..'

Cumhuriyetimiz'in 90. Yılı'nda Milliyet Blog'da 'Gençlik gelecektir,' 'Gelecek gençlik'tir!..'
 

Dünyamız üzerinde yaşayan tüm canlılar ‘devinim’ içinde, ‘deveran’ oluşturmuştur.

Diğer bir ifade ile bebek olarak geldiğimiz yeryüzü planetinde sırasıyla çocukluk, ön gençlik, gençlik, olgunluk ve yaşlılık dönemlerini her birimiz yaşıyoruz.

Birey ve toplumu ‘mutlu,’ ‘refah’ içinde bir yaşam sürdürebilmesi yeni kuşakların; torunlarımızın, çocuklarımızın ve gençlerimizin ‘haklarına saygılı’ ve ’bilimle donatılmış,’ ‘çevreye duyarlı’ ve ’çalışkan’ olarak yetiştirmemize bağlıdır.

Nitekim Mustafa Kemal ATATÜRK 1927 yılında Büyük Nutuk konuşmasında gençlere şöyle sesleniyor: “Türk çocuğu çok zekisin, bu belli, fakat zekanı unut, daima çalışkan ol” diyerek ‘çalışkan” olunmasını istemiştir.

Konu ile ilgili olarak Milliyet Blog’da özellikleri olan birkaç ‘profil’ irdeleyelim mi?

Genç Milliyet Blogger tarafından “Teyzeciğim, ama hatıra defterin yok mu, biraz da oraya yazsana… Blog yazsan ne olacak yazmasan ne olacak.” sözleri ile ‘ucuz’ esprilere konu edilen ‘yaşlı’ ‘kadın’ bloggerlar ‘küçümsenmekte,’ blog yazarlığı ‘hatıra defteri’ benzetmesiyle ‘ti’ye’ alınmaktadır.

Genç arkadaşım, Milliyet Blog’a yıllarını vermiş, ülkemiz insanını yazıları ile aydınlatmış, ‘yaşlı’ ‘kadın’ bloggerlara uygun ‘davranış’ ve ‘tutum’içinde bulunmamıştır.

“Elimi atsam 50 yaşında… 50 normal gerçi… Ama dede sen 89’una bastın. 69 desem neyse dede…” sözleri ‘elimi sallasam ellisi’ sokak jargonunu çağrıştıran içeriği ile ‘saygı  sınırlarını’ zorlayan Genç Blogger ‘ironi’ yaptığını sanıyor.

Eğer kendi içinde mücadele etmiyorsan Genç arkadaşım; değişmek için, kendi kusurlarını alt etmek için “sınırı geçemezsin!”

Bu Genç Blogger, ‘saygı’ görmek için ‘saygıya’ layık olması gereklidir.

‘Saygıya’ layık olmak da önce kendi kendimize saygı duymak demektir.  

1923 yılında Cumhuriyeti’ ilan ettiği günlerde; “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir,” “Benim gözümde 20 yaşında bir ‘yobaz’ ihtiyardır.

70 yaşında bir ‘idealist’ de ‘zinde’ bir gençtir” sözlerini ATATÜRK, ‘yorgunluk nedir bilmeyen,’ ‘bezginliğe kapılmayan’ ‘yaşlı kuşağa’ kullanmıştı.

Fazla yaşamış olmakla ‘ihtiyarlamayan’ özellikle 60 yaş ve üzeri yıllarını Milliyet Blogger’da insanlık adına oldukça ‘verimli,’ ‘bereketli’ geçiren örneklere rastlanabilir.

Örneğin; Haziran 2012’te 65 yaşında Milliyet Blogger’da yazarlığa başlayan ‘ihtiyar delikanlı’ doğa sevdalısı, yaşam dolu karakter yapısıyla blog yazarlığındaki ‘özgüveni’ ve yılmaz ‘performansıyla’ doğru yolda bir Milliyet Blogger…

Bir ‘başarı’ elde edemeyen ‘takdir edilmeyi,’ ‘saygı duyulmayı’ nasıl bekleyebilir?

28.10.2013, İzmir, Türkiye, 

Not: Fotoğraf Alıntıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cumhuriyetimizi keşke bu saçma sapan ve pirim verilen bu konuya bağlamasaydınız. selamlarımla.

Tülay EKER 
 29.10.2013 9:21
Cevap :
Merhaba, Olabilirdi... Saygılarımla,  31.10.2013 2:25
 

Gelecek gençliktir sözü ile çok haklısınız Bülent bey, Yüce Atatürk bu anlamda gençliğe hem hitabe ile seslenmiş hem de Bursa nutkunu okumuştur. selam ve saygılar, bu arada Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Nizamettin BİBER 
 29.10.2013 8:04
Cevap :
Merhaba, katkılarınız için teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla,  31.10.2013 2:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 898
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster