Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2749
 

Cumhuriyetin 89. yılında yüz binler niçin yürüdü

Cumhuriyetin 89. yılında yüz binler niçin yürüdü
 

Başta Ankara olmak üzere bu yıl Cumhuriyet yurdun bir çok yerinde geçmiş yıllara göre halkın yoğun katılımı ile cadde, sokak ve meydanlarda coşkuyla kutlandı.

Yurdun çeşitli yerlerinden otobüs ve araçlarıyla Ankara’ya gelerek her türlü engellemelere karşı yürüyüşün gerçekleştirilme nedenlerinden önce Cumhuriyetin kısaca tanımını yapmak gerekirse;

“Gücünü halktan alan ve halka dayanan, iktidarın millet tarafından seçildiği bir yönetim biçimi. Bu tanıma ek olarak Cumhuriyet idaresinde yönetim belli bir zümreye veya kişiye ait değildir. Cumhuriyet yönetimlerinde yasama, yargı, yürütme organları-güçleri birbirinden bağımsız olarak çalışır” cümlesi Cumhuriyetin özünü açıklar.

Başta ADD ve TGB olmak üzere CHP  DSP ,TİP ve gibi kırka yakın sivil toplum ve parti örgütünün organize ettiği halk,  bu yıl Cumhuriyeti neden farklı kutlamak istedi ve iktidar çevresi niçin engel olmaya çalıştı?

Hükümet yetkilileri yürüyüşün provoke edilebileceğine dair istihbarat aldıklarını açıkladılar. MHP bu görüşe, yapılacak yürüyüşün Arap Baharı özentiliği ve karmaşası endişesi- kaygısıyla karşı çıktı ve yürüyüşü organize edenleri sert bir şekilde eleştirdi.

Tüm engellemelere rağmen halk-cumhur, Cumhuriyetinin bekçisi olduğunu gösterdi.

Cumhuriyet değerlerinin aşındırıldığı hakkındaki tartışmalardan halk etkilendi. Atatürk ve silah arkadaşlarının  o günlerin şartlarını göz önüne almadan, acımasızca hakaret derecesinde eleştirilmesine tahammül edemedi. Siyasi gidişata tepki gösterdi.

Dünyaca ünlü Washington Post , “Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu on binlere  tazyikli su, biber gazı sıkılmasına rağmen laikler yürüyüşe devam etti” şeklinde verdi.

Halk, Cumhuriyeti etkinliklere bizzat katılarak kutluyor, geçit yaparak, yürüyerek ve bayrağını eline alarak marş söyleyerek, slogan atarak Cumhuriyetine sahip çıkıyor.

Bu hareketten çıkarılması gereken dersler olmalı. Türk Halkı, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı önderlerine ve Cumhuriyeti kuranlara saygı ve sevgi istemektedir. Halk olan bitenin farkındadır ve dikkatle izlemektedir.

Hüseyin Seyfi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 502
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1439
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster