Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
390
 

Çumra'da kütüphanenin değeri

Çumra'da kütüphanenin değeri
 

Kütüphane


İnsanlar boş olunca kendince bir uğraşı buluyor. Ama iş tahsilli olana gelince öğrenci ve tahsil görmüşlerin zamanlarını değerlendirmeleri daha farklı oluyor. Bunu Çumra’da iki ayrı kutup olarak görmek mümkün. Çumra’lı ev kadını ya bahçesi ile ya tarlada veya ev işleri ile sürekli uğraşır. Çünkü Çumra’da sosyal hayat böyledir. Çumra’nın Beyleri ise ehli keyif insanlardır. Onlar hep kahvehanelere giderler. Arada konferans için insanlar belediye düğün salonuna davet edilir ve konferanslar da verilir.

Dindar kesim ise kahvehanenin yanından bile geçmez. Çumra’da cemaat insanları böyledir. Cemaatlerin yurtları bir başkadır. İnsan oralarda kişiliğini bulur. Oralarda en keyifli şey disiplin altında kültürü heyecan içinde yaşamaktır. Bu kültür tabi ki kitap okuma üzerinedir. Çumra’da her şey cemaat yurtlarının öğrencilerine verdiği çarşı izini ile başlar.

Çarşı izinleri genellikle Cumartesi seçilir. Ama öğrencinin bir ihtiyacı varsa ayrıca yurt görevlilerinden izin alarak ta çarşı iznine çıkabilir. Öğrenci çarşı iznine çıkarken yurt görevlisinden para istemek durumundadır. Çünkü öğrencilerin paraları görevlilerde kalır. Onlar paraları bir deftere kaydederler. Ve öğrenci her para istediğinde öğrencinin aldığı miktarda ki parayı hesap defterinden düşerler. Bu öğrenci parasının idare tarafından kullanım kuralıdır.Çarşı iznine çıkmış öğrenciler kırtasiyelere, temizlik alış verişlerine, kıyafet alış verişlerine çıkarlar. Bir kısım öğrenciler gezmeyi tadarlar. Ama kitap okumanın cazibesini bilen öğrenciler doğruca kütüphanenin yolunu tutarlar.

Çumra’da kütüphane iki bin yılından önce belediyenin sinema binasındaydı. Bakanlık sanayie doğru yeni bir kütüphane yaptı. Kütüphane oraya taşındı. Kütüphanenin çevresinde sağlık ocağı, imam hatip lisesi, meslek lisesi ve ismini unuttuğum bir meslek lisesi daha var. Hemen yanında Toki binaları ve mahallenin evleri var. Çarşıdan kütüphaneye uzaklık bir iki kilo metre yapıyor. Çarşı Çumra’nın ortasında.

Çumra kütüphanesi yeni yeri ile modern bir yer. Kütüphanede demirbaşa kayıtlı on altı bin civarında kitap var.Öğrenciler kitapları raflardan gidip kendi alıyor. Kütüphane müdürü kitapları raflara demirbaş no’ya göre değil konusuna göre dizmiş. Bu şekilde kitap yeri kargaşalığı kalkıyor ve öğrenci istediği kitabı rahatlıkla bulabiliyor.

Kütüphane kışın kalorifer çalıştırıyor. Küçük bir konferans ve iki oda kitaplığı var. İki de personel odası var. Temizlikler için odası da mevcut. Personel şu an üç kişi. İki bin sekiz Haziran’ında bakanlık kütüphaneye on iki bilgisayar vermiş. İnterneti ile birlikte. Bilgisayarlar ve internet.kütüphaneye gelen öğrenciler için. Kütüphanede birde fotokobi makinesi var. Bu kütüphanede çalışmak istemeyen öğrenciler için. Ödev fotokobiye çekiliyor. Öğrenci böylelikle ödevini evinde yapıyor.

Cemaat yurtları demiştim. Kütüphaneye en çok ilgi bu tür yurtlardan geliyor. Çünkü yurtta disiplin pisikolojisini üzerlerinden atmak isteyen öğrenciler hep kitap okuyor. İşte kütüphanede o öğrencilerin yoğunlukla okuduğu bir kitap var. O kitabın adı Kujo. Stephan King’in romanı. Kujo okuma sayısında öyle bir tavan yapıyor ki kitap raflarda hiç beklemiyor. Çumra kütüphanesine Kujo ayarında kitaplar gelse eminim çıta birden yükselecek.

T. Mustafa YAŞAR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 472
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

İlköğretim mezunuyum. Müzik dinlemeyi severim. Çalışmıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster