Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
314
 

Çumra'nın atan kalbi

Sırçalıya doğru bir yol. Birkaç kişi ile geziyoruz. Hepimizde bisiklet var. Oraya Alibeyhüyüğü yolu diyorlar. İnsan yol kenarlarında ağaçlar görüyor. Tarlalar var. Kimisi ekin kimisi fasulye ekmiş.

Karşımıza tarla içinde büyük bir ağaç çıktı. Yan yana iki ağaç. Dibinde bira şişeleri. Argo deyimle orası mekan. Orada konuşurlar hep. Gün boyu yaptıklarını, aşklarını. Grup genç ise başlarından geçen maceraları anlatırlar.

Her kesin ürktüğü bilinmezliktir. Geceleri kuytu yerlerde rastladığın kişinin iyi biri olmasını istersin. İnsan o bilinmeyende evini akrabasını düşünür. Yabancı bir Çumralı karanlıkta ya tanıdığının arkadaşıdır, veya Çumralı olmanın verdiği bir bağ durum kontrolündedir.

Kahvehane için uzaklara gitmene gerek kalmaz. Önceki gün oyun için bir arada olanlar aynı masadadır. Muhabbet onlar için vaz geçilmezdir. Kahvehane yaşama ait özlerin aktığı yerdir. Bisikleti olan gelir. Kahvehanenin önüne bisikletini kor. Çalınma derdi yoktur. İçeriden gelen sigara kokusu art niyetli birinin ensesine kadar işler. O kokuda ciddiyet vardır. Bu özel savunmadır artık.

Her kafadan çıkan ses oyun ile ilgili şeylerdir. Kazanmak hırsını masada herkes hisseder. Kahvehane artık dolmuştur. Çokluk potayı hızlandırır. Okey taşları o an daha dikkatli çekilir. Otobüs garajı işlek yerdir. Yanındaki berber dükkanı ile bitişik kahve haneye arkadaşını, kardeşini, eşini sormaya gelenler olur. Bu kadın ise kahve haneden çıkan veya giren ilk kişiden yardım ister. Böylelikle amaca ulaşılır.

Kahvehanenin karşısında bir hapishane vardı. Başbakan Erdoğan’nın çıkardığı yasa ile Çumra’da hapis hayatına son verildi. Buna sevinmeyenler çok. Diğer yandan bir iticilik ortadan kalktı.

Yoların çamuru her kesin sıkıntısı. Bu daha iyi bir gelecek için. Yeri harıl harıl kazıyorlar. Çumra’nın bundan sonra foseptik sorunu olmayacak. Eskiden olsa toprağın altının kirlenmesi hiçbir insanın aklına gelmezdi. Eskiden dediğim yüz yıl öncesi. Tabi insanlar hep bilgi ile öğreniyorlar. Artık akıllarda içilen suyun temiz olduğu yankılanacak.

Yolda yağmurda yayan biri kazı alanlarından temiz şekilde çıkamaz. Bir yerde kazı başladı mı o bölgede trafik işlemez. İnsan ancak yürüyebilir.Küçük tepeciklerin oluşturduğu kazı sonrası toprak yığını adeta bir kaos gibidir. Onca tepeler bir savaş harabesi gibidir. İnsanın aklı şaşar. Dağınık toprak tepeler gün gelecek boş yerlere doldurulacak. Sanki hiçbir şey olmamış gibi. Ama insan temiz su içeceğini bildikçe her karışıklığa set çekiyor. İşin sonucunu araştırıcılar daha iyi bilir. Onlar bir süre sonra çeşmeden akan suyu alır. İnceler. Artık su da koli basili yoktur. O zaman Çumra’da gezmek başka, hararet basınca su içmek başkadır.


führer

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 472
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

İlköğretim mezunuyum. Müzik dinlemeyi severim. Çalışmıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster