Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '19

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
73
 

Çünkü Sözcüğünün Kökeni

Çünkü sözcüğünün kökeni nereden gelmiş olabilir diye düşündüm, bir sonuca ulaştım. Ancak TDK'de ve konuyla ilgili genel ağ (internet) sitelerinde başka nedenler gösteriyordu. Önce onların savını, sonra benim savımı inceleyerek doğruya ulaşmaya çalışalım. 

TDK, çünkü sözünün Farsçadan (Persçeden) geldiğini söylüyor. Çeşitli siteler ile TDK sözlüğünde ''çünkü''nün, çün-ki biçiminde olduğu, Farsçadaki ''çün''den geldiği yazılı.

Benim savım ise ''çünkü''nün Türkçe olduğudur. Önce ''iç'' sözüne bakalım. Dışın tersi olan iç, bedenimizin içine sıvı almamız anlamında ''içmek'' biçiminde de kullanılır. Bir açıklama yaparken ''onun için'' gibi kullanımlarla; açıklanan durumun, ''için''den önceki açıklamalarımızdan kaynaklandığını belirtiriz.

''İç''ten, ''çünkü''ye uzanan bir anlamlandırma söz konusudur. Türkçenin çeşitli ağızlarında ''için'' yerine ''üçün'' denir. Bir durumu açıklarken ''onun üçün ki şöyle oldu'' gibi söyleyişler kullanılır. Benim çünkü sözünün kökeni ile ilgili savım, ''üçün ki, için ki, üçün kü'' biçimindeki öz Türkçe kullanıştan türediğidir. 

Çünkü sözcüğünün Türkçe kökenli olma olasılığının Farsça olma olasılığından çok daha büyük olduğunu düşünüyorum. Yorumlarınızı, bilgilerinizi, düşüncelerinizi yorumlar bölümüne yazarak konunun aydınlatılmasında katkıda bulunabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dil bilim konusunda s az ve öz bir yazı ,. yüreğinize sağlık. Sevgili yazarım...

Abdülkadir Güler 
 28.03.2020 2:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 132
Kayıt tarihi
: 04.05.19
 
 

Her telden, bam teline basmaktan çekinmeyerek yazılmış yazılar... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster