Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '19

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
48
 

Çünkü Sözcüğünün Kökeni

Çünkü sözcüğünün kökeni nereden gelmiş olabilir diye düşündüm, bir sonuca ulaştım. Ancak TDK'de ve konuyla ilgili genel ağ (internet) sitelerinde başka nedenler gösteriyordu. Önce onların savını, sonra benim savımı inceleyerek doğruya ulaşmaya çalışalım. 

TDK, çünkü sözünün Farsçadan (Persçeden) geldiğini söylüyor. Çeşitli siteler ile TDK sözlüğünde ''çünkü''nün, çün-ki biçiminde olduğu, Farsçadaki ''çün''den geldiği yazılı.

Benim savım ise ''çünkü''nün Türkçe olduğudur. Önce ''iç'' sözüne bakalım. Dışın tersi olan iç, bedenimizin içine sıvı almamız anlamında ''içmek'' biçiminde de kullanılır. Bir açıklama yaparken ''onun için'' gibi kullanımlarla; açıklanan durumun, ''için''den önceki açıklamalarımızdan kaynaklandığını belirtiriz.

''İç''ten, ''çünkü''ye uzanan bir anlamlandırma söz konusudur. Türkçenin çeşitli ağızlarında ''için'' yerine ''üçün'' denir. Bir durumu açıklarken ''onun üçün ki şöyle oldu'' gibi söyleyişler kullanılır. Benim çünkü sözünün kökeni ile ilgili savım, ''üçün ki, için ki, üçün kü'' biçimindeki öz Türkçe kullanıştan türediğidir. 

Çünkü sözcüğünün Türkçe kökenli olma olasılığının Farsça olma olasılığından çok daha büyük olduğunu düşünüyorum. Yorumlarınızı, bilgilerinizi, düşüncelerinizi yorumlar bölümüne yazarak konunun aydınlatılmasında katkıda bulunabilirsiniz.

Kemal Alkan, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Timur Bey, dilimize karşı gösterdiğiniz özen ve ilgi çok güzel bir şey. Bu konuda, geleceğiniz çok parlak gözüküyor. Kutlarım sizi.

Dr Atanur Yıldız 
 29.07.2019 7:21
Cevap :
Sağ olun.  29.07.2019 11:12
 

Timur kardeş! Bu güzel yazınızla bilgilendim teşekkürler selamlar iyi günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 28.07.2019 16:43
Cevap :
Sağ olun.  28.07.2019 19:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 59
Kayıt tarihi
: 04.05.19
 
 

Her telden, bam teline basmaktan çekinmeyerek yazılmış akıcı, bilgilendirici yazılar yazan bir Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster