Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '08

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
15678
 

CVV2 / CVC2 / CID – Neden kredi kartının arkasında?

CVV2 / CVC2 / CID – Neden kredi kartının arkasında?
 

İnternet üzerinden sipariş vermekten korkan bir toplumda yaşıyoruz. 7 yıllık çalışma hayatımda, teknoloji ile iç içe olan, e-ticaret’le ilgilenen, hatta e-ticaret dersi veren kişilerin, iş online sipariş vermeye geldiğinde: çekimser davrandığını, alışılageldik şekilde siparişlerini sonlandırdıklarını gördüm.

Klişe bir laf vardır. “İnternet üzerinden verilen sipariş normal yollarla verilen, özellikle de kredi kartının “garsona, kasiyere” teslim edildiği siparişlerden çok daha güvenlidir…

Kesinlikle doğru; kart sahibi bankalar internet üzerinden verilensiparişlerde herhangi bir muhalefet olması durumunda, büyük oranda kartsahibini haklı bulur. Kart sahibinin yanında yer alır. Burada çeşitli önlemler alması gereken kart sahibinden çok, sanal pos kullanıcısı üye işyerleridir.

Kredi kartları fiziksel ortamda neden güvenli değil?

Kredi kartlarının arkasında yer alan; CVV2 / CVC2 / CID şeklindekart sahibi şirket tarafından adlandırılmış 3 haneli güvenliknumaralarını bilirsiniz. Bu numaralar her ne kadar güvenlik numarasıolarak adlandırılmış olsalar da hiçte güvenli olmayan bir yerde, kartınhemen arkasında yer alır.

Bu durum fiziksel ortamda kredi kartının çok hızlı bir şekilde kopyalanarak, internet üzerinde veya mail order ile kullanılması anlamına gelmektedir. Yaşanan dolandırıcılıkların tamamına yakınıfiziksel yollarla ele geçirilen kredi kartı işlemlerinden oluşmaktadır.

Güvenlik numarasının kredi kartının arkasında olmadığı, kredi kartışifresi gibi güvenli yollardan edinildiğini bir düşünün. Alın size 3-DSecure

Maalesef Master ve VISA ‘nın kart kabul kriterleri içerisinde buhaliyle yer alıyor kredi kartları, yakın zamanda değişir mi? Bir şey söylemek zor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 3347
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

2001/2002 Pamukbank Müşteri Hizmetleri- 2002/2004 Assist Line A.Ş / Call Assist A.Ş (Operasyon Yetki..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster