Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '19

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
43
 

ÇYK/A-09 Sandıktaki Gizli Bölme 2/4

(1976 Ekim)

 

--Sen şimdi “onların bütün derdi Nusret Abimdi” mi diyorsun.

--Evet, öyle diyorum. Eğer farklı bir hesapları olsaydı Nusret abim öldükten sonra da kahvehanedeki elemanları sıkıştırır ne arıyorlarsa söyletirlerdi, dedi. Sordum kahvehaneye hiç kimse gelmemiş dedi.

--Yani parayla pulla işleri yokmuş, belki de sadece kumarhaneyi istiyorlardı. Siz de karşı çıkınca pusu kurdular. Şimdi kumarhane kiminmiş hiç sordun mu? Ya da kim işletiyormuş.

--Hiç sormadım da hiç semtine de uğramadım, ama ben de merak ettim şimdi. Aslında bütün düğüm bu sorunun cevabında yatıyor sanki. Neyse sonra öğreniriz bunları, sen yine tepsi getirmişsin.

--Bir kase çorba ile iki üç bardak kadar çay getirdim. Belki kahvaltı yapmamışsındır diye.

--Ben de yeni kalktım, Önce bir tuvalete gittim, elimi yüzümü sabunla bir güzel yıkadım sonra da arka bahçedeki eşyaları inceledim biraz. Ama sadece bakarak inceledim. Geri döndüğümde ise sen gelmiştin dedi.

--Çay belki soğumuştur dedi İlhan. Şu ocağı kuralım mı şimdi, belki lazım olur.

--Kuralım dedi Efe İsmail. Ama ben öyle şeylerden pek anlamam.

--Tamam ben hallederim İsmail Abi, bir tornavida var mıydı bir yerlerde diye sordu.

İsmail masanın ortasında bulunan ince çekmecesini çekti iki torna vidadan birini uzattı. İlhan tornavidayı alıp çay ocağı tezgahının önüne gitti. 12 Kg lık LPG tüpünü de çekti yan tarafa koydu. Bağlantı hortumunu tüp dedantörüne sıkı sıkıya taktı kelepçenin birini hortumdan geçirerek hortumu dedantöre tornavida ile iyice sıkarak sabitledi. Hortumun diğer ucunu üçlü ocağın arkasında bulunan hortum bağlantı kısmına bağlamadan önce ikinci kelepçeyi hortuma geçirdi, sonra da hortumu bağlantı parçasına geçirdi. Diğer uca kayarak giden kelepçeyi hortum üzerinde kaydırarak tornavida ile sıkarak sabitledi. Dedantörü tüpün ağzına taktı. Ocağın kapağını kaldırarak açtı.

--İsmail Abi, bu iş bitti, çakmak vardı sende değil mi dedi.

Efe İsmail çakmağını çıkarıp verdi, İlhan çakmağı yakarak önce tüpün başlığına sonrada hortum bağlantısına tuttu. Tüpteki vanayı açarak gazın ocağa kadar ulaşmasını sağladı. Çakmağı tekrar yakarak alevini bu kez de ocağın bağlantılarını bulunduğu yerlerde gezdirdi. Sonra da ocağın düğmesini çevirerek çakmağı çaktı. Ocağın sağ gözünden çıkan gaz çakmağın alevi ile buluşunca alev aldı ve yanmaya başladı. Ocağın gözesinde daire şeklinde sarılı mavili bir ateş yandı. İlhan çaydanlığı ateşin üstüne koydu. İsmail bütün bunları gözünü ayırmadan seyrediyordu.

--İlhan kardeş senin elin bu işlere yatkın duruyor dedi.

--Biraz anlarım dedi ilhan. Evde pek çok şeyi kendim yaparım dedi.

--Hepsi iyi güzel de çakmağın alevini tüpün başlığına niye tuttun onu anlamadım.

--Gaz kaçırıyor mu diye kontrol ettim İsmail abi.

--Ha, iyi o zaman. İyi ki Allahtan gaz kaçırmıyormuş yoksa hep beraber uçar giderdik.

--Niye uçalım abi, ben hortumu sağlam bağladım.

--Sağlamlığına bir şey dediğim yok da benim kastım kontrol edişin. Böyle patlayıcı şeyler ateşle kontrol edilmez. Gazı açtıktan sonra kaçırıp kaçırmadığını koklayarak da kontrol edebilirsin ama en iyisi sabun köpüğü ile kontrol etmek. Hem de hiçbir tehlikesi yok.

--Abi herkes böyle kontrol ediyor. Hem bana bir şey olmaz.

--Sen başkalarına bakma İlhan kardeş. Yüz sefer ateşle kontrol edersin bir şey olmaz, yüz birincide hortum delinmiş gaz kaçırıyordur sen çakmağı yakınca alev alır. Eğer çok kaçırmışsa patlar, her tarafı yakar. Nusret abim çok dikkatliydi, çok kafası çalışırdı hiç pusuya düşmezdi, düşmanlarının neler yapacağını önceden bilirdi. Ama bir kere pusuya düşürdüler Nusret abimi öldürdüler. Olmaz deme.

Giderek İlhan’ın omzuna elini dostça koydu, başını kaldırıp yüzüne baktı ve

--Benim elimden böyle şeyler hiç gelmez dedi. Ben düğme bile dikemem, bir keresinde pantolondaki küçük bir sökük için Yanık Mustafa’ya iki gün yalvardım dedi. Yanık da nazlana nazlana dikiverdi. Sanırsın ki bana hanlar hamamlar bağışladı.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 223
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 31
Kayıt tarihi
: 24.04.18
 
 

Uzun mu yoksa kısa mı olduğunu bilemediğim bir yolun sonuna adım adım yürüyorum. Yol arkadaşlarım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster