Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '19

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
58
 

ÇYK/A-11 İnşaat Ustası Cengiz

(1976 Yılı)   2/4

İlhan kalktı ocağın üstündeki çaydanlıktan bir bardağa çay doldurdu, yanına iki şeker koydu ve masaya Cengiz’in önüne bıraktı.

Hep beraber çaylarını ve sigaralarını içtiler, Efe İsmail,

--Şimdi de gidip tamir edeceğimiz yere bakalım dedi.

Yine hep beraber çıktılar Efe İsmail kahvenin kapısını kilitledi. Arka tarafa gittiler, el fenerinin ışığında odaya baktılar.

--Adam edeceğimiz yer işte burası dedi Efe İsmail. Cengiz sordu;

--Burası nasıl adam olacak, yani ne için kullanılacak.

--Burada ben yatıp kalkıp oturacağım dedi Efe İsmail. Cengiz,

--Anladım, burası ev olacak dedi.

--Aynen öyle olacak dedi Efe İsmail.

--Burası pek sağlam bir şeye benzemiyor dedi,  Cengiz. Ev olacaksa, yani burada oturulacaksa önce buranın tavanının durumuna bakmak lazım. Eğer tavan değişecekse, görünüşe göre burası depo gibi yapılmış. Eğer ev olacaksa önce tavanı değişip tabla betonu atılacak. Tabla betonu da duvarlara baskı yapacağından eğer temelleri sağlam değilse dabanı zamanla çöker ve duvarlarda çatlama yapar. Yani yapılacak iş sağlam olmaz.

--Eee ustam sen ne dedin şimdi. Bizim bütün hesaplarımızı bozdun sen.

--Hesap bozacak bir şey yok İsmail Efendi. Görünüşte burası depo gibi bir şey. Bir ihtimal her şeyi buna göredir. Tavanı, taban betonu ve duvarları, duvarların temeli de sakattır buranın. Önce temelleri bir kontrol etmek lazım. Eğer temel sağlam değilse hiç boşuna masraf etmeyin. Çünkü bundan daha fazlası olmaz burada. Eğer temeller sağlamsa tavanı alırız, taban betonunu de yenileriz. Duvarları da sıvar adam ederiz ama temel sağlam değilse olmaz. Eğer ev olarak böyle bir yer lazımsa burası güzelce temizlenecek sonra da her şey sağlam olarak yapılacak. İçinde rahat rahat oturacaksınız, korkusuzca dedi.

--Peki dedi Efe İsmail, burayı kökten yıkıp yeniden yaparsak bize kaça mal olur dedi.

--Şu anda kaça mal olacağını bilmem, önce çatısı alınacak, bu çatı betonun üstüne de konulacak değil mi, dedi.

--Koymasak da olur dedi Efe İsmail. Cengiz,

--Siz bilirsiniz dedi. Betonun üstü kapatılmazsa yazın cehennem gibi, kışın da buz dolabı gibi olur ısınmaz dedi.

--Cengiz Usta sen de hepten yokuşa sürersin işi be ya dedi İlhan.

--Yokuşa sürdüğüm yok delikanlı dedi Cengiz. Eğer biz çatısız yaparız derseniz çatıyı sökerken kimse itinalı olmaz, çatıyı kırarlar aşağı atarlar. Yıkım işi daha ucuza gelir. Yok eğer çatı yapılacak derseniz çatıyı sökme işi bir iki gün daha uzar, yani yevmiye ücretleri daha fazla olur. Eğer seneye biz yapamadık çatı yaptıralım derseniz bu sefer de çatı yaptırmak işi size tuzluya mal olur, benden söylemesi dedi.

--Usta biz de ortalama bir masraf bilseydik ona göre karar verirdik dedi Efe İsmail.

--Tamam o zaman siz bana ne istediğinizi söyleyin ben size ona göre bir tahmin yapayım dedi. Tabi ustalık ücreti hepsi içinde olur dedi.

Efe İsmail ve İlhan adama odanın tadilatının nasıl olması gerektiğini ve istedikleri şeyleri anlattılar. Odanın kömürlük tarafına bir banyo yapılacaktı. Banyonun tabanı ve bir metreye kadar duvarları beyaz fayans olacak, elektriği, suyu ve termosifon koyabilmek için su ve baca bağlantıları olacaktı. Banyonun genişliği en az bir buçuk metre uzunluğu ise en az iki buçuk metre olacaktı. Banyoya açılabilen bir pencere konulacak ve banyo girişi ile banyo arası bir kapı ile ayrılacaktı. Ayrıca odaya genişliği en az 80cm ve derinliği 60 cm olan ve odanın tam ortasına gelecek şekilde arka yarısı banyoda ve ön yarısı da odada kalacak şekilde bir ocak (şömine) yapılacaktı. Ocağın üst kısmına odada yakılacak soba için bir delik bulunacaktı. Ayrıca ocağın sağ (camlı)tarafa gelecek şekilde mutfak tezgâhı yapılacaktı. Mutfak tezgâhının duvara gelen kısmına fayans yapılacak, ayrıca tezgâhın altına da dolap yapılacaktı. Ocağın diğer tarafına da banyoya giriş için bir 80 cm genişliğinde bir kapı yapılacaktı.  Kapının duvara kadar olan kısmına bir dolap yapılacak, dolabın rafları olacak. Banyonun tabanı su geçirmez olacaktı.

--Taban betonu da topraktan 40-50 santim yukarda olsun. Dedi Efe İsmail.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 270
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 30
Kayıt tarihi
: 24.04.18
 
 

Gittikçe kısalan bir yolun sonuna adım adım yürüyorum. Ancak beni yol değil yol arkadaşlarım yoruyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster