Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '19

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
36
 

ÇYK/A-12 Elvan’la Tanışma 4/5

(1976 Yılı)   4/5

--Yangın bacayı sarmış da itfaiye bekleniyor desene dedi efe İsmail.

--İsmail abi dalga geçme ya ne yangını dedi İlhan.

İlhan’ın kafası sadece Elvan ile doluydu. Artık başka hiçbir şeye yer yoktu düşüncelerinde. Efe İsmail ocağın üstündeki çaydanlığı aldı ve çayları doldurdu. Tabağın birini İlhan’ın önüne bıraktı, diğerini kendi önüne koydu ve ekmekten bir parça koparıp peynirle zeytinin yanına bıraktı.

İlhan kafasında kırk dokuz tilki ile çaydanlığa dalmış gözlerini Efe İsmail’e çevirdi ve

--İsmail abi ne dedim biliyor musun? Eğer nişanlınla zorla evlendirmeye kalkarlarsa, eğer beni istersen seni kaçırırım dedim. Benimki de az manyaklık değil, dedi.

--Peki kız sana ne söyledi diye sordu Efe İsmail.

--Ne diyecek ağzımın payını verdi. “Sen ne diyorsun? Sana ne oluyor da benim işime karışıyorsun, bu cesareti nerden buluyorsun? Sen de kimsin” dedi, sonra da “Sen kendi işine bak, kiminle evleneceğime ben kendim karar veririm. Beni kimse zorlayamaz, eğer zorlarlarsa benim kimseye ihtiyacım yok ben kendim kaçarım” dedi.

--Oooooooo, dedi Efe İsmail, yürekli kızmış. Sen bu kızı kaçırma, nişanlı falan diye de hiç düşünme dedi. Her şey kaderdir bu hayatta, her şey olacağına varır, su akar yolunu bulur dedi. Ancak sen de elinden geleni yapman lazım, keşke dememek için çalışmak lazım dedi.

--Nasıl çalışmak lazım, gidip de kızın kapısının önünü kazma kürek ile kazayım mı nasıl çalışayım dedi İlhan.

--Öyle çalışmak değil, Kız nelerden hoşlanır nelerden hoşlanmaz araştırmak lazım. Nasıl bir karakteri var, övülmekten hoşlanır mı? Aslında hoşlanmayan yoktur ama tavında bırakmaz da fazla kaçırırsan ters teper dedi Efe İsmail. Ya da en azından arada bir görünmen lazım, yani kızın seni görmesi lazım ki sana karşı bir şeyler hissetsin. Hani gözden ırak olan gönülden de ırak olur derler ya, işte o hesap. Kendini ona göster, hiçbir insan görmediği birini sevemez. Sonra birilerinin seni ona övmesi lazım. Sen hemen kaçırırım demişsin. Hiçbir kız çok zorda kalmazsa bunu kabul etmez.

--Yani baştan b.ka bastım öyle mi İsmail abi?

--Biraz öyle olmuş İlhan kardeş, ama moralini bozma, delikanlı adamsın. Seni beğenmeyecek kız ya kördür ya salak. Ya da önceden sevdiği biri vardır.

--Neyse abi sen akşam biraz düşünmüşsündür, Cengiz ustanın söylediği fiyatlar bana biraz fazla geldi.  Yoksa ilk başta odayı yaptırmasak bekletsek mi bir süre.

--Nesini bekletecez İlhan kardeş? Oda dediğin yer dört duvar, başka bir şey değil. En fazla bekletsen içinin boyasını sıvasını bekletirsin, bir de tabanının tahta parkesini bekletirsin. Penceresi zaten var. Ara yere de duvar yapılacak, duvarın altına temel kazılacak,  kapı mecbur yapılacak. İçinin sıvası da yapılacak, eğer sıvayı şimdi beşe yaptırmazsak yarın on beşe yaptırırız. Diğer taraftan banyo mecbur yapılacak. Dibine de su geçirmemesi için bir şeyler yapılacak. Elektrik su da yine mecburen konulacak. Elektrik prizlerini de çok koydurmak lazım ki gerekli olduğunda kullanılsın. Mutfak tezgâhını da yaptırmak zorundayız. Neyse bir pazarlık yaparız. Esas mesele duvarların altındaki temel yeterli mi değil mi. Eğer temel yeterli değilse hepsini yıkıp yeniden yapmak lazım ki o en zoru en pahalısı, belki o zaman vaz geçer kiralık bir ev bakarız dedi Efe İsmail.

--Acaba bu kadar para harcamaya değer mi dersin?

--Bilmiyorum, benim de düşündüğüm bu. Çünkü gördüğümüz kadarıyla ilk açtığımızdaki kokuyu biliyorsun. Rutubet kokusu vardı. Bu kadar masraf yaptıktan sonra da rutubet olursa esas o zaman kötü. Eğer duvarlar kalırsa çatıyı kaldırdıktan sonra duvarların üstüne iki üç sıra daha tuğla dolanıp yüksekliği artırmamız lazım.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 31
Kayıt tarihi
: 24.04.18
 
 

Uzun mu yoksa kısa mı olduğunu bilemediğim bir yolun sonuna adım adım yürüyorum. Yol arkadaşlarım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster