Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '19

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
42
 

ÇYK/A-13 Arka Odanın Tadilatı 8/9

(1976 Yılı)  8/9

Cengiz Usta arka bahçede duvar diplerinin kazılmış olduğunu görünce hayretle,

--Oooo bakıyorum da ben gelmeden siz başlamışsınız bile.

--Evet Cengiz usta biz erken başladık, sonra gittik burayı yapan ustayla konuştuk.

Çukurlara bakan Cengiz usta cebinden çelik şerit metresini çıkarıp ölçtü ve,

--Seksen dört santim ölçtüm. Bu benim istediğimden de iyi, dedi. Sonra da diğer çukurları da ölçtü, başını salladı ve Çok iyi dedi. Çok iyi, fazla masraf çıkmayacak gibi. Burayı yapan ustayla konuştuk dedin, adı neydi ustanın ne dedi size.

--Burayı Laz Dursun yapmış. Dediğine göre şu evin (Turgut Koloz’un evini gösteriyordu) sahibi olan Turgut abi bulmuş gelmiş. Laz Dursun’a “Burası sağlam olacak” demiş. “Eğer sağlam olmazsa” falan filan demiş. Laz Dursun da diyor ki “Turgut benu çağirdu, dedü ki “ha bu kahvenun ardına pir oda yapacaksun. Ama sağlam yapacaksun.” Ha ben Turgut’a kizdum, dedum ki “Ha ula Turgit ha sen penum ne zaman çürik iş yaptığimu gördin.” Dedi ki “görmedum, zaten görseydum senu çagirtmezdum” Pen de “heh işte dedum pen çürik iş yapmam”. O zaman ha puraya cüzel ve de sağlam pir oda yapacasun parani de alacasun” dedu. Pende kafama cöre sapa sağlam pir oda yapitum.

--Ben de tekrar sordum temeli falan, dediy ki “ Duvarların temelu birer meturedur, inat etmişum kazdırmişum, derin atmişum temelu. Ha hasır betonu sorayisun, Hasir betoni de önce temuzlemişum yeri, sonra taş döşemişum üstine de betoni tökmişum sonire de tekrar taş döşemişum ikince keri betoni tökmişum. Terazisinu de ayarlamişum.”

--Laz Tursin’i tanırım dedi Cengiz Kalafat. Eğer kafası kızdıysa zarar da etse dediği gibi sağlam yapmıştır. Zaten temelden belli. Ben böyle eğreti yerler için en fazle elli-atmış santim falan vardır diye bekliyordum. Böyle bir oda için fazla bile. Fakat bahçe çok su emmiş her halde odada çok rutubet vardı. Her şey bittikten sonra bir de etrafına yetmiş seksen santim beton atılırsa rutubet biraz azalır. Tabanı biraz daha yükseltirsek rutubet iyice azalır dedi.

Cengiz usta İlhan’a metreyi uzatarak,

--Kardeş şu metrenin ucunu tutar mısın, şu odanın enini boyunu bir ölçelim bakalım dedi.

Odanın kapısını açıp girdiler ve İlhan Cengiz’in uzattığı metrenin ucunu tuttu, odanın boyunu ölçtü. Sonra da enini ölçtü. Kağıda odanın basit bir şeklini çizdi ve ölçüleri üzerine yazdı. Şerit metrenin ucunu tekrar İlhan tuttu ve bu kez de köşeden pencereye kadar olan mesafeyi, pencerenin enini, boyunu, pencereden kapıya kadar olan kısmın uzunluğunu ve kapının genişliğini, boyunu ve en son da taban betonundan duvarın üst hizasına kadar olan yüksekliğini ölçtü. Kapıdan sonra da diğer pencereye kadar olan mesafeyi ölçtü. Ölçtüğü bütün mesafeleri krokinin üzerine uygun bir şekilde yazdı. En son olarak da duvarın yüksekliğini ölçtü ve kaydetti. Benim ölçü işim tamamdır dedi. Demir kapıyı kapattıktan sonra beraberce kahvehaneye geçtiler.

--İsmail abi dedi Cengiz siz şimdi ne istiyorsunuz önce onu söyleyin.

--Usta dedi Efe İsmail, biz bir oda, banyo istiyoruz. Geri kalanının da oda ile ortasına bir ocak yani yeni sosyetik ismiyle şömine istiyoruz. Ocağın bir tarafına da mutfak tezgahı yapılacak. İşte hepsi bu. Yalnız tabii ki banyonun tabanı suyu alta geçirmeyecek bir de odanın ve mutfağın tabanı tahta karo parke mi ne diyorsunuz ondan olacak.

--Tamam, oda ne tarafta banyo ne tarafta olacak.

--Banyo kömürlük tarafında, oda da tuvalet tarafında olursa iyi olur.

--Ben şöyle söyleyeyim. Yaşanacak yer yapacağız ve fazla masraf etmeyeceğiz, doğru mu?

--Evet doğru, daha kahvehanenin masrafı var ve kahvehane çalışmazsa para kazanamayız.

--Ev dediğimiz yer artık eskisi gibi dört duvar ve bir pencere değil. Bunun elektriği var, suyu var, mutfağın ve banyonun tahliye boruları var. Ve bütün bunlar da ayrı ayrı masraf kapısı. Elektriği almak için yeni bir abonelik ve saat olmayacak değil mi? Ayrıca su için de aynısı.

--Olmayacak, ayrı abonelik olmayacak. Elektriği ve suyu kahvehaneden çekeceğiz.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 281
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 30
Kayıt tarihi
: 24.04.18
 
 

Gittikçe kısalan bir yolun sonuna adım adım yürüyorum. Ancak beni yol değil yol arkadaşlarım yoruyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster