Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '19

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
62
 

ÇYK/A-14 Eve Yerleşme 1/8

(25 Ekim 1976)   (1/8)

Efe İsmail ile İlhan arkadaki oda ev haline gelinceye kadar eskisi gibi yaşantılarına devam ettiler. Aradan iki hafta geçtikten sonra 23 Ekim Cumartesi günü arkadaki oda ev haline gelmişti. Kahvehanenin eski tuvaletinin arkasında banyo ve onun yanında da Mutfak tezgâhı vardı. Su boruları tuvaletin yanındaki çeşmeden alındı. Banyodaki termosifon için tesisat yapıldı. Banyo ile mutfak arasına biraz gömülü vaziyette bir ocak yapıldı. Salon ile oda arasına hasır betonu kesilerek ve yetmiş santim derinliğe kadar kazılarak bir temel ve üzerine bir duvar yapıldı. Bütün duvarların üstüne üç sıra daha tuğla örüldü. Eve elektrik tesisatı da çekildi. En son olarak da tavan betonu atılarak üstüne de şap yapıldı. Çatı tekrar çakılarak betonun üstüne yerleştirildi. Bütün bunlar olurken de evin içinde salon ve odanın tabanı iki marangoz tarafından çam ağacından yapılmış birbirine geçmeli taban tahtaları döşeniyordu.

Efe İsmail ile İlhan bitmiş vaziyetteki eve alıcı gözüyle baktıklarında beklediklerinden bile iyi olduğunu gördüler. Ancak kapı ve pencerelerin rengi ile duvarların rengi birbirine pek uygun değildi. Ama buna da Zeynep kadından başka kimse aldırmadı.

25 Ekim Pazartesi günü sabahtan Efe İsmail ile İlhan, Cengiz ustayla beraber bankaya giderek 18.650 TL olan hesaptan 12.000TL çekerek 10.000 lirasını Cengiz Kalafat’a 1800 lirayı da Elektrik ve Sucuya verdi. Bankada geriye 6.650 Lirası kaldı. Bankadan çıktıklarında Cengiz Kalafat’a,

--Akşam kahvehaneye gel de kahvehanenin tadilat işini konuşalım dedi.

Efe İsmail ustalardan ayrıldıktan sonra İlhan’a,

--İlhan kardeş şimdi de evimize lazım olan eşyaları alalım da yerleşmeye başlayalım dedi.

--İyi olur İsmail abi dedi. Eskilerin dediği gibi neymiş öööyle kahve köşelerinde yatıp kalkmak. Artık evimiz hazır seni bekliyor dedi.

--Tamam da ben fazla para çekmedim ki eşya almak için, tekrar gidip para çekmemiz lazım dedi. Alacağımız eşyalar epeyce tutar.

--Çek o zaman abi istediğin gibi harca, hem de iyilerinden al ne alacaksan dedi.

Önce beraberce bankaya giderek yetecek bir miktar para çektiler sonra da ev eşyası satan mağazalara giderek tek kişilik bir karyola aldılar. Bir tane battaniye aldılar. İki tane kalın yün kilim, Bir tane de Pamuk kilim, bir tane kovalı soba alındı. Sonra iki pencere için korniş alındı ve perde yaptırıldı. Küçük bir perde de banyo penceresi için yapıldı. Sonra da marangozdan bir tane elbise askısı, tahta tabaklık, Bir tane de tahtadan tel dolap alındı. Daha sonra ise alüminyumdan bir tane de banyo için kazan ve çamaşır için küçük plastik bir leğen aldı Efe İsmail.

--İlhan hadi gidelim, eğer eksik bir şey kalırsa daha sonra gelir alırız dedi. İlhan da,

--Gidelim abi dedi İlhan.

Yine Anadol bir kamyonet kiralayarak eşya satın aldıkları dükkânlara giderek eşyaları kamyonete yükleyip kahvehaneye döndüler.

Eşyaları kamyonetten bahçeye indirdiler, Arka taraftaki EVE geldiler yeni anahtarla kapıyı açıp içeriye girdiler. Ancak evin temizlenmesi gerekiyordu. Efe İsmail İlhan’a,

--İlhan kardeş dedi, burayı temizlememiz lazım. Sen kovayla bezleri varsa fırça, süpürge ne varsa getirsen de burayı temizleyip akşam olmadan eşyaları içeriye soksak dedi.

--Olur İsmail abi dedi İlhan, sen bekle ben hemen gidip alıp geleyim dedi.

İlhan hemen yola koyuldu. Giderken Efe İsmail arkasından baktı. Sonra da kendi kendine itiraf eder gibi “hem uygun hem de çok akıllı bir delikanlı, Anası ne yetiştirmiş” diye düşündü. Sonra da bir birinci sigarası yaktı.

Efe İsmail’den başka bir çift göz daha izliyordu İlhan’ı. Bir müddet sonra yürümeye başlayarak İlhan’ı takip etti.

İlhan eve vardığında, kapıyı açıp içeriye girdi. Zeynep kadın,

--Oğlum yemeğe geç kaldın ya, gelmeyecek mi diye merak etmeye başladıydım dedi.

--Ana bizim inşaat bitti de İsmail abiyle çarşıya inip bankadan para çekip ustaların parasını verdik sonra da eve bir iki parça eşya aldık dedi.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 294
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 30
Kayıt tarihi
: 24.04.18
 
 

Kısalan bir yolun sonuna yürüyorum. Beni yol değil yol arkadaşlarım yoruyor. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster