Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '19

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
46
 

ÇYK/A-14 Eve Yerleşme 2/8

 (25 Ekim 1976)   2/8

--Ne eşyası aldınız eve diye sordu Zeynep kadın.

--Bir karyola aldık, üç kilim aldık, Bir soba aldık pencerelere perde yaptırdık. Sonra Tahta tabaklık ve Tel dolap aldık. Banyo için de Su ısıtmak için kazan aldık, çamaşır için leğen falan aldık. Eşyaları getirip kahvehanenin bahçesine yıktık. İşte bu yüzden geç kaldık. Şimdi de evin temizlenmesi gerekiyor. Kova ile bez almaya geldim dedi.

--Siz ne anlarmışsınız temizlikten dedi Zeynep kadın, temizlik kadın işidir, siz beceremezsiniz dedi. Bulun bir-iki kadın da temizletin dedi.

--Ana öyle ahım şahım bir iş değil ki dedi İlhan. Yerlerdeki boya izleri silinecek bir de camlar silinecek. Olursa bir de yeni gelen eşyaların tozu alınır her halde, dedi.

--Sen şimdi otur yemeğini ye ben sana kovayı bezleri hazır edeyim dedi Zeynep kadın.

--Yemekte ne var anam,

--Ne olacak oğlum Nohut yaptım Et sulu, yanında da meyhane pilavı beğendin mi?

--Nasıl beğenmem anam dedi İlhan.

Zeynep kadın İlhan’ın yemeğini tabaklara çekip masanın üstüne koydu. Yanına soğan da kesti. Tuzu da üstüne döktü. Ekmeği de kesip masaya koydu ve oğluna dönüp,

--Gel oğlum yemeğini ye dedi.

İlhan yemek için masaya otururken, Zeynep kadın da temizlik için bir şeyler hazırlamaya başladı, oğluna sordu.

--Siz hiçbir şey yemediyseniz İsmail Efe’ye de biraz koyayım da götür, şimdiden sonra nasıl yemek hazırlayacaksınız dedi. Kovayla bezleri de hazırlayayım.

Zeynep kadın kocasının trene giderken kullandığı sefer taslarını yerinden çıkardı. Kocası öldüğü zamandan beri hiç kullanmamıştı. Sefer taslarını kocasından kalan bir emanet gibi görüyordu ama nedendir bilinmez bu gün ortaya çıkarmıştı. Sefer tasından birinin içine nohut yemeğini, birinin içine de meyhane pilavını koydu. Üçüncünün içine de kuru soğanı dörde bölüp koydu. Hepsini üst üste yerleştirdi, sapını geçirip sıktı. Sonra da banyodan kovayı getirdi, eski bezleri de içine koydu. Süpürge ile fırçayı da kovanın içine koyup yer temizlemek içinde bir çay bardağının içine deterjan koydu.

İlhan mutfaktan anasına seslendi,

--Ana hazırsa götüreyim dedi.

Bir bardak ta su doldurup içtikten sonra İlhan mutfaktan çıktı. Anasının hazırladığı kova kapının önündeydi. Yanında da sefer tası duruyordu. Zeynep kadın ince mantosunu giyinmiş olarak yatak odasından çıktı. Aynanın karşısına geçti kendine şöyle bir baktı. Ruj sürdüğü dudaklarını iyice kontrol etti. Yüzüne bir canlılık gelmişti. İlhan sordu;

--Hayrola ana süslenip hazırlanmışsın bir yere mi gidiyorsun.

--Yok oğlum bir yere falan gittiğim yok, şimdi seninle geleceğim, sizin şu evi merak ettim de bir bakayım, nasıl bir şey olmuş sonra da Cennet’e bir uğrayacam biraz. Canım sıkıldı kaç gündür biraz dedikodu yapalım dedi.

--Dedi kodu mu yapacaksınız? Dedi kodu yapmak günah değil mi ana?

--Günah olmasına günah da, oğlum ya yapması da pek hoştur. İnsan içindeki dertleri boşaltıyor sanki. Aynı onun gibi bir şey.

--İyi madem hadi gidelim dedi İlhan ayakkabılarını giyerken.

Zeynep kadın da ayakkabılarını giydi ve İlhan sefertasını ve temizlik kovasını aldı. Zeynep kadın kapıyı kilitledi ve yola çıktılar. Ana oğlu yan yana yürüyorlardı. Oğlu ile yürümek Zeynep kadını gururlandırıyordu. Sanki “İşte, bu aslan gibi delikanlının anası benim” der gibiydi.

Zeynep kadın ve İlhan yürüyerek kahvehanenin önüne geldiler. İlhan içeri girerek elindekileri bıraktığı sırada kahvehanenin önünden Elvan geçti. Geçerken de göz ucuyla kahvehaneyi kontrol ediyordu. İlhan arka evin anahtarını alırken Efe İsmail,

--Hayrola İlhan heyecanlı gibisin dedi.

--İsmail abi anam geldi eve bir bakacakmış, merak etmiş. Ev ev dediğiniz nedir, nasıl bir şey diye sorup duruyordu.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 31
Kayıt tarihi
: 24.04.18
 
 

Gittikçe kısalan bir yolun sonuna adım adım yürüyorum. Ancak beni yol değil yol arkadaşlarım yoruyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster