Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '19

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
30
 

ÇYK/A-14 Eve Yerleşme 7/8

(25 Ekim 1976)  7/8

--Çaylarımızı içtikten sonra da kahvehanedeki diğer eşyaları getirelim dedi.

Kimse karşılık vermedi. Efe İsmail başını salladı. Zeynep kadın ise duymadı bile çayı götürdüğü andaki yüzünün kızarışını düşünüyordu. Niye kızarmıştı ki, ne gerek vardı. Karşısındaki sadece Efe İsmail’di. İtiraf etmekten korkanların itiraz etmesine benziyordu savunması. Kendi kendine “Ben yaşını başını almış bir kadınım. Hem ne demişler (Kırkından sonra azanı …) tövbe yarebbim tövbe tövbe” dedi içinden. Fakat eğilmiş başını kaldırmaktan korkuyordu, ya İsmail de kendine bakarsa. Ya bakışları karşılaşırsa, ya da birbirlerini severlerse, sonra halleri ne olurdu. Kesinlikle böyle bir şey olmamalıydı.

Bu düşünceler içinde çaylarını bitirerek ikinci bardaklarına başlamışlardı. Bu sırada Elvan kız da Bakkal Bayrama gidip gelirken dört kez kahvehanenin önünden geçmişti. İlk geçişinde bahçedeki eşyaları görmüştü. İkinci geçişinde eşyaların durumunda bir değişiklik yoktu. Üçüncü geçişte ise eşyalar azalmıştı. Son kere geçtiğinde ise hiç eşya kalmamıştı. Başını önüne eğip evlerine doğru yavaş adımlarla yürüdü. Zaten bu tarafa gelirken hep hızlı gelip giderken de yavaş gidiyordu.

Efe İsmail ile İlhan ikinci bardaklarını da bitirdiler ve

--Çaydanlıkta çay var dedi Zeynep kadın içmek isteyen var mı, diye sordu?

--Eğer varsa ben alayım dedi Efe İsmail.

--Kalırsa ben de alırım dedi İlhan.

Zeynep kadın çaydanlığı ve demliği alıp yanlarına geldi, çaylarını doldurdu götürüp tezgâhın üzerine bıraktı. Şekerliği alıp geldi, uzatırken biraz önce kızardığı aklına geldi ve yeniden kızardı. Geri dönüp giderken de inadına biraz fazla salındı. Bütün bunlar Efe İsmail’in gözünden kaçmadı ama Efe kendini sabretmeye meyletti. “Şeytana uyma Efe” diye geçirdi içinden. Elini gömlek cebine atıp bir sigara çıkarıp yaktı.

Çaylarını bitirdikten sonra ikisi beraber kahvehaneye giderek üçlü ocağı söküp getirdiler. Efe İsmail tornavida ile hortumun kelepçesini söküp mutfak tezgâhındaki delikten hortumun ucunu delikten sokarak aşağıya sarkıttı. Sonra kelepçeyi tekrar sıkıp tüpe taktı ve tüpü de tezgâhın altındaki yerine koydu. Getirdikleri mutfak malzemelerini Zeynep kadın dolabın çeşitli yerlerine koydu. Tabakları tabaklığa koyarken oğlu İlhan’a söyler gibi,

--Böyle güzel olmuyor, evdeki eski örtüleri getir de buraya ört dedi.

--Olur ana dedi İlhan da.

Tekrar kahvehaneye gidip Nusret’in kullandığı radyoyu getirdiler. Elektrik prizine taktılar ama bir ses çıkmadı. Efe İsmail,

--Bunlar eski radyo İlhan kardeş hemen çalmaz biraz ısınsın dedi.

Aradan bir süre geçtiği halde radyodan ses gelmeyince İlhan Efe İsmail’e,

--Abi daha radyo ısınmadı mı?  Baksana hiç ses gelmiyor dedi.

--Çatal Yürek Nusret abi hangi radyoyu dinliyormuş diye Efe İsmail sordu.

İlhan radyonun hangi istasyonda olduğunu anlamak için baktı ama hiçbir istasyon adı yazılı değildi. Sonra orta dalgaya geçti, yine ses gelmedi. Uzun dalgaya geçti ses yine gelmedi. Kısa dalgaya geldi bekledi, yine ses gelmeyince.

--Abi, yoksa Çatal Yürek Nusret abin radyoyu sessizce mi dinliyordu acaba dedi.

Bu soruya Efe İsmail bir cevap vermek istememesine rağmen,

--Demek ki Çatal yürek Nusret abim kafasını dinlemek istediğinde bu radyoyu açıyordu diye şaka yaptı. Hangi istasyonsa söyle de ben de kafa dinlemek istediğim zaman radyoyu aynı yere ayarlayayım dedi.

--Abi 140 ın hemen sağında dedi İlhan, sonra istasyon arama düğmesini çevirerek İstanbul radyosunu buldu ve yayınlanan türküleri dinlediler.

Artık Efe İsmail’in kahvehanede hiçbir şeyi kalmamıştı. Neredeyse akşam ezanı okunmak üzereydi. Efe İsmail İlhan’a ve annesine dönerek,

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 122
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 38
Kayıt tarihi
: 24.04.18
 
 

1977 Uşak Endüstri Meslek Lisesi,             2003 Isparta Mes. Yük. Okulu,            TKGM  Taşr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster