Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '19

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
10
 

ÇYK/A-20 Keşif 8/13

--Turgut amca bir yudum su iç dedi, iyi gelir.

Suyu Turgut amcanın ağzına götürdü, Turgut amca iki yudum su içti. Biraz sakinleşmişti.

--Bu kumar belası yasak ama her canı isteyen kumar oynayacak bir yer buluyor dedi. Geçen gün gazetede yazıyordu, kumar yüzünden iflas eden fabrikatör intihar etti dedi. Efe İsmail, 

--Kumar oynama ve oynatma yasaklamayla olacak bir şey değil dedi. Turgut amcanın dediği gibi oynayacak adam bir yolunu buluyor.

İlhan çayları doldurarak dağıttı. Ortalık şıngırdayan kaşık sesleriyle doldu. Efe İsmail, Hâkim ve Fen memuru birer de sigara yakınca kaşık sesine bir de duman eklendi. Çaylarını içtikten sonra Hâkim katibeye yaz dedi.

--Davacı şahidi Turgut Koloz ifadesinde; Ben Nahiye Müdürlüğünden emekliyim. Buraya da 1963 yılında Nahiye Müdürlüğünden emekli olduktan sonra geldim. Benim geldiğimde bu kahvehane Hayrabolu’lu Şevket adında birinindi. Çamur Şevket namıyla da bilinen bu adam bir olay sonrası mahalleye ve dolayısıyla da kahveye uğramaz oldu. Sonra da kahvehaneyi satılığa çıkardı. Kahvehaneyi Kısıklı’lı Çatal Yürek Nusret adında biri aldı. Sonradan adının Nusret Namık Kendircioğlu olduğunu öğrendiğim bu adam 1967 yılında bir gün pusuya düşürülerek öldürüldü. Nusret’in ölümünden sonra ise,

Hakim burada duraklayarak tekrar Turgut amcaya sordu,

--Peki Nusret’in ölümünden sonra burası kapandı mı?

--Hayır Hakim bey,Nusret öldükten sonra burayı Nusret’in ocakçısı Ali Canip ile garsonu Muammer burayı bir sene kadar çalıştırdılar. Sonra da kapattılar.

--Neden kapattılar kahvehaneyi, biliyor musun Turgut amca?

--Söylediklerine göre iki üç kere gece yarısından sonra kahvehaneye taksiyle adamlar gelmiş ve “Eğer burayı kapatmazsanız siz de ölürsünüz” diye korkutmuşlar. Ondan sonra da kapatıp gittiler.

Bu sırada Efe İsmail lafa karıştı

--Hakim bey, ben hapisteyken Ali Canip ile Muammer ayda bir bana hapise gelirlerdi kahvehanenin hasılatını getirirlerdi. İlk önce durumlar iyiydi, kahvehane devam ediyordu. Para geldikçe de hapiste Yanık’la bizim de rahatımız iyiydi. Ama altı ay kadar sonra geldiklerinde para yarıya düştü. Sorduğumda bir inşaat vardı dedi. ben de fazla üstüne düşmedim. Sonra yine iyi para getirdiler. Daha sonra ise geldiklerinde “Abi bizi tehdit ediyorlar, kahveyi kapatmazsanız siz de ölürsünüz diyorlar” dediler. Ben de “aldırmayın, ısıracak köpek dişini göstermez” dedim. Daha sonraki geldiklerinde ise anladım ki bizimkiler iyice korkmuş. “Tamam o zaman dedim kapatın madem”. Bizim de paramız kesildi. Esas merak ettiğim Seher ana ne yapmıştı. Çünkü ona da göz kulak oluyorlardı.

--Seher ana kim İsmail? Diye sordu hakim.

--Nusret abimin Kısıklı da oturan anası. Koleradan öldü diye duydum hapiste.

--Yaz kızım devam et dedi. Nusret öldükten sonra Kahvehaneyi ocakçı Ali Canip ile garson Muammer bir yıl kadar çalıştırdılar. Hem Nusret’in hapishanede yatan iki adamına hem de Kısıklıda ikamet eden annesi Seher’e para verip gözetiyorlardı. Bir yıl kadar sonra ise gece birileri tarafından defalarca tehdit edildikleri için kahvehaneyi kapattılar ve çalışma ruhsatını iptal ettirdiler.

--Bir de inşaat falan dediniz, ne inşaatı bu dedi. Turgut Koloz,

--Hakim bey. Nusret ölmeden önce kiralık bir evde kalıyordu. Ama evi de kimse bilmiyormuş. Altı ay kadar sonra bir gün kahvehaneye biri gelmiş ve “Nusret eve kaç aydır gelip gitmiyor, kirayı da ödemiyor” diye aramaya gelmiş. Bana da Ali Canip söyledi bunları. Neyse Ali Canip de “Baba, Nusret öldü, biz de evi bilmediğimiz için gelemedik. İyiyki sen geldin,” demişler. Adam ”Ben kira ile geçinen bir adamım, geçmiş kiraları istemiyom Allah Rahmet eylesin Nusret iyi adamdı, ama eşyaları alırsanız ben de evi başkasına kiraya veririm” demiş. Bir gün baktım Ali Canip yana yakıla beni arıyor.

--Ne diye arıyor seni Ali Canip.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 33
Kayıt tarihi
: 24.04.18
 
 

Uzun mu yoksa kısa mı olduğunu bilemediğim bir yolun sonuna adım adım yürüyorum. Yol arkadaşlarımın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster