Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '20

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
19
 

ÇYK/A-30 Yeni Malzemeler 2/9

İlhan’a işaret etti. İlhan cebinden ipi çıkardı, Sami’ye verdi. Sami de masanın çekmecesinden bir şerit metre çıkardı. Metrenin ucunu ilk düğümden tutarak ikinci düğüme kadar olan mesafeyi ölçtü. Sonra de diğer üçüncü düğüme kadar olan mesafeyi ölçtü ve

--Elli beşe otuz beş dedi. Bunlar eskiden küçük kahvehaneler içindi. Şimdi böyleleri pek çıkmıyor artık dedi. Bakalım bizim buralarda kenarda köşede falan kalmış olan var mı dedi.

Elini kaldırarak işaret etti, Biraz önce sandalye getiren delikanlı koşarak geldi, Sami’nin karşısında ellerini kavuşturup durdu. Sami,

--Bülent oğlum biz de eskilerden falan kalan 35’e 55 çay kazanı var mı, arka taraflara falan bir bakıver dedi. Bülent,

--Baba ben geçen Pazar günü arka tarafı temizleyip tekrardan düzelttim. Eskilerden kalma hiç çay kazanına rastlamadım dedi. Çay kazanlarının hepsi de burada. Arka tarafta yemek kazanları ve tabldot tepsileri, bir de sefer tası biçiminde beşer kiloluk yemek tasları var. Hepsi de mukavva kutularının içinde, dedi.

--Musa bey dedi Sami, ben size o kazan fiyatına yeni kazan vereyim, üstüne bir de davlumbaz ile iki metrelik de borusunu vereyim.

--Olur da sen fiyatını bir söyle bakalım, kaça vereceksin?

--Musa sana iki demlikli kırk litrelik, paslanmaz çelikten yapılmış kazanıyla beraber altının ocağını iki yüze veririm. Ocağın yanında da iki tane kahve pişirme ocağı var. Eğer yeriniz uygun değilse kahve pişirme ocağı önünde olan tipi de var dedi.  

--Sami, mahalle kahvesine kışın Pazar günleri kırk litrelik az gelir sen bize 50-55 litrelik söyle.  Hem de fiyatını da düzgün söyle.

--Size 50-55 litrelik paslanmaz çelikten üç demlikli kazanı ile yanında iki de kahve ocaklı ocağıyla beraber iki yüz elliye veririm. Yalnız bu kazan su seviyesini gösterir ve de bir boru ile musluğa bağlanır. Kazanda su miktarı azalınca sadece bir musluk çevirerek kazanı dolduruyorsun. Bunlar daha yeni çıktı, eskisi gibi çeşmeden maşrapayla su alıp kazana doldurmuyorsun. Musluktan direk kazana dolduruyorsun.

--Peki bunun üstüne davlumbazı nasıl yapacağız dedi Musa.

--Davlumbazı da tam onun üstüne gelecek şekilde yarım metreye seksen santim bir davlumbaz vereceğim. Paslanmaz kararma yapmaz, yıllarca pırıl pırıl kullan bana da dua et. Sadece arada bir nemli bir bezle üstünün tozlarını sileceksin. Eğer üstünün tozlarını silmezsen davlumbazın üstüne konan tozlar davlumbazın sıcaklığı ile yanarak kararır. Hem davlumbazı bozar hem de uzun zamanda kahvenin havasını bozar, yanık kokusu gelir. Ama tozlar yavaş yavaş yanacağından herkes o kokuyu duymayacaktır. Sadece uzun müddet temizlenmezse dışarıdan gelen hassas burunlu birisini kokuyu duyabilir dedi.

--Peki, elliye seksen davlumbaz ve borusu ne kadar olur. Biz belki de sadece çay kazanı bulabiliriz dedi Musa.

--Davlumbaz seksen lira, hadi borusu da bizden olsun. Boru için iki de duvara montaj elemanı vereyim dedi. Toplam iki yüz seksen lira olur.

--Sizce uygun mu dedi Musa efe İsmail’e dönerek. Efe İsmail girmeden önce Musa’nın söylediği “pahalı deyin”sözünü hatırlayarak,

--Biraz pahalı dedi. Bizim o kadar hazırlığımız yok. Musa Sami’ye dönerek,

--Baksana dedi o kadar hazırlıkları yokmuş, Hem daha adam çalışacak da baksana askerden gelmiş oğlan, “evlenecem”deyip duruyor, daha düğün parası biriktirecekler. Sen de biraz daha indir fiyatları dedi. Bu arada da İlhan’a göz kırpıyordu.

--Musa bey dedi Sami daha ne diyeyim ki size normal fiyatlardan da aşağıya söyledim. Daha aşağısı olmaz kusura bakmayın dedi. Efe İsmail Masa’ya,

--Musa dedi bizim zaten fazla bir hazırlığımız yok biliyorsun sadece kazan alıp bir de üstüne davlumbaz uyduracaktık, zaten daha fazlasını biz veremeyiz dedi. Musa da Sami’ye dönerek,

--Eh bize müsaade o zaman dedi, Biz daha ucuz bir kazan bakalım dedi ve ayağa kalktı.

Sami de ayağa kalktı ve masanın arkasından çıkarak,

--Siz bakın bakalım sade kazan arayın bulamazsanız gene gelin bakalım dedi.

--Haydi, tekrar hayırlı işler, hoşça kalın, aradığımızı bulamazsak tekrar geliriz dedi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 31
Kayıt tarihi
: 24.04.18
 
 

Uzun mu yoksa kısa mı olduğunu bilemediğim bir yolun sonuna adım adım yürüyorum. Yol arkadaşlarım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster