Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '21

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
30
 

ÇYK/A-41 Vekaletname 10/10

Benim de kafam iyice bozuldu, neredeyse adamı bir güzel dövecem ama evde misafir sayılır. Kendimi zorla tutarak,

“Kamuran Bey iki bin lira kimin parası olunca büyük para oluyor da kimin parası olunca küçük bir miktar oluyor? Bir açıklasanıza?”dedim.  “Deminden beri on bir bin lirayı küçümseyen, düğün salonunu beğenmeyen. Hediye edilen iki bin beş yüz liralık saati beğenmeyen sizsiniz, fakat bahsi geçen para sizin paranız olunca “iki bin liracıknasılda birden bire İKİ BİN LİRA oluverdi. Vereceğiz efendi, aldığım borç parayı vereceğim ancak biraz zaman lazım. Şu anda düğün salonu ile diğer masrafların paralarını ödüyorum. Merak etmeyin sizin paranızı da ödeyeceğim. Sıranızı bekleyin lütfen”dedim. Bu sefer de küplere bindi;

“Kubilay Bey, siz zaten bizim paramızın üstüne oturamazsınız, biz paramızı her türlü almasını biliriz. Hem senin terbiyesiz, görgüsüz kızın oğluma yeni aldığım taksinin camını kırmış, onun parasını da ödeyin bakalım Artık sizinle konuşacak bir şeyim kalmadı, biz nişanı bozuyoruz, ben bozuyorum. Taksiye verdiğiniz zarar için ve oğlumu dövdüğünüz için de ayrıca sizi mahkemeye vereceğim. Bundan sonra mahkemede görüşürüz”dedi ve oğlunun nişan yüzüğünü atarak arkalarını dönüp giderlerken. “Sonra söylemedi demeyin”dedi. Leman Hanımda,

“Alın o kıymetli kızınızı da turşusunu kurun. O sümüklü kızını kim alacaksa, hıh”dedi. 

“Oğlumun burnunu kıran o görgüsüz Hanzoya da yaptığının bedelini ödeteceğim, bunu da unutmasın”dedi Kamuran bey. Kapıyı hızla açarak dışarıya çıktı, arkasından da Leman hanım çıktı. Sokakta duran hususi taksilerine binip gittiler.

Avukat not defterini yazı yazmasını biraz daha sürdürdü ve Kubilay beye bakıp,

--“O hanzoya yaptığının bedelini ödeteceğim, bunu da unutmasın”dedi doğru mu?

--Evet dedi Kubilay Bey aynen böyle söyledi.

Avukat defterine yazdı ve bitirince defterini cebine koyup,

--Kubilay Bey, ben notlarımı aldım. Bu notlarıma göre İlhan’ın savunmasını yapacağım. Ancak kızınız Elvan Hanım da vekâletname verirse kızınızı da savunurum, Aynı zamanda da nişanlısının ona yaptığı tüm suçların da cezalandırılmasını, en azından tazminat ödemesini sağlarım. Biz İlhan ve Efe İsmail beyle anlaştık. Anlaşmamızda eğer sizler de vekâletname verirseniz, sizin ve kızınız için alacağımız tazminat parasının, yalnızca tazminat parasının yarısını alacağım. Sizin nişanda yaptığınız masraflar bu meblağın içinde değildir. Ben sizlerin bu olaylardan ötürü manevi zararlarınızdan dolayı alacağınız tazminatın yarısını alacağım dedi.

--Pekâlâ, avukat bey dedi Kubilay Bey, kendinize bu kadar güveniyorsunuz demek ki. Yarın kızım gelsin noterde size vekâletname versin. Noterde sizin bulunmanız şart mı?

--Hayır hayır dedi Avukat Alpercan, ben size şimdi kartımı vereceğim arkasına da vekaletnamede yazılması gereken hususları yazacağım. Kızınız bir notere giderek kartımı verip arkasındaki hususlar da olacakmış desin onlar yaparlar dedi. Ceketinin mendil cebinden bir kart çıkararak arkasına bir takım hukuki terimleri yazdı ve Kubilay Beye verdi. Eğer siz de vekâletname verirseniz aynı kartla verebilirsiniz. Ancak ikiniz beraber giderseniz sadece bir kez noter parası verirsiniz. Ayrı ayrı giderseniz iki kere noter parası verirsiniz, bunu da hatırlatayım dedi.

--Teşekkür ederim dedi Kubilay Bey, bunu söylediğiniz iyi oldu ikimiz beraber gidersek daha iyi olur. Ancak en geç ne zamana kadar vermemiz gerekir vekâleti, geç kalmayalım dedi.

--Sizinki için vakit çok ama kızınız hemen vermeli yoksa savcılık tutuklu olarak getirtmesine karar verebilir. Bu ise hiç de hoş bir durum değildir.

--O zaman ben de yarın sabah bir saatte de olsa izin alıp geleyim de vekâletnameyi verelim.

--İyi olur Kubilay Bey dedi. Yalnız size tebliğ edilen belgeyi de getirirseniz iyi olur. Aldığınız vekâletnameyle birlikte getirirseniz çok iyi olur. Ancak bazı sorular soracağım, ya da en iyisi siz yazarak bana verin. Nişanı nerede yaptınız, hangi tarihte yaptınız. Aldığınız hediye ve eşyalarla birlikte fiyatlarını da karşısına yazarak nişan masrafı olarak ne kadar harcama yaptınız. Buna nişan yapılacak yere giderken bindiğiniz taksi parası ve kızın nişanda kuaför parasına kadar hepsini yazın. Benim yazıhaneye geldiğiniz zaman muhtemelen ben olmam belgeleri benim yazıcıya verince bir dosyaya koyacaktır. Dosyanın üstüne mutlaka Taciz, Cam kırma, Kavga, Nişan masrafı yazdırın.

--Tamam bunları yazdırırız dedi Kubilay Bey. Birer çay içer miyiz diye sordu.

--Çok teşekkür ederim efendim dedi avukat, hiç gerek yok ben hemen kalkayım daha yolum uzun dedi. Daha gidip de yarınki duruşma dosyalarına bakacağım, bana müsaade dedi.

 Hep beraber kalktılar, Kubilay bey kapıya kadar uğurladı. Üçü yürüyerek kahvehaneye kadar geldiler ve Alpercan ile İlhan Caddeye kadar yürüdüler ve Avukat otobüse binerek gitti, İlhan de tekrar kahvehaneye geri geldi.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 293
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 30
Kayıt tarihi
: 24.04.18
 
 

Gittikçe kısalan bir yolun sonuna adım adım yürüyorum. Ancak beni yol değil yol arkadaşlarım yoruyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster