Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '19

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
165
 

D Vitamini, Faydaları

Doktorum tetkiklerim neticesinde bende D Vitamini eksikliği olduğunu belirtti, bazı tavsiyelerden sonra ilaç verdi. Ne yazık ki onun tavsiye ettiği gibi yazın güneşte duramıyorum yüzümde ve kollarımda lekeler oluşuyor kaşıntı yapıyor nedenle yazın dışarıya çıktığımda şemsiye kullanıyorum vitamini ile ilgili bilgileri sizler için araştırdım, sağlıklı mutlu günler dilerim.

NAHİDE ÇELEBİ

D vitamini sağlıklı bir kemik yapısı, diş ve saçlar dâhil olmak üzere bağışıklık sisteminin güçlenmesine, kalp damar hastalıklarına kadar önem taşımaktadır. D vitamini eksikliğinde vücudumuz ihtiyacı olan kalsiyumu üretemez. Bu durumda ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

İşte, D vitamini faydaları ve D vitamini kaynakları; D vitaminin bilinen en güçlü kaynağı güneştir. Güneşin yeterince alınmaması, gıdalardan da D vitamini alınmaması sayesinde vücudumuz D vitamini eksikliğine girer.  D vitamini sayesinde vücudumuz kemik erimesine karşı korunur, bağışıklık sistemi kuvvetlenir, kalp ve damar hastalıklarından korur, kanser riski düşer, kasların kuvvetlenmesi ve ağrılar azalır. D vitamini eksikliği olanlarda kış aylarında hastalıklara yakalanma riskleri daha yüksektir. Soğuk algınlığı ve gripte D vitamini koruyucudur. D vitamini eksik olanlar çok daha kolay hastalanırlar. Bu nedenle mümkün olduğunca D vitamini almak gereklidir. Vitaminini güneşten almak için, saat 10 ile 15 saatleri arasında güneşe çıkmak gereklidir. Yaklaşık olarak 30 dakikalık bir güneş banyosu, D vitamini sentezlenmesi için gereklidir. Bundan daha fazla güneşte kalmak, cilt kanseri riski taşıdığından yapılmamalıdır.

D vitamini ne işe yarar? Güneşten alınan enerji, cilt alt yapısında bulunan bir kimyasalı D3 vitaminine çevirir. D3 vitamini, karaciğer ve böbreklere taşınır. Böbreklerde D3 vitamini D vitaminine dönüşür.  D vitaminin bilinen en önemli yararı kemiklerin korunmasıdır. D vitamini eksikliğinde çocuklarda bir kemik hastalığı olan raşitizm, yetişkinlerde kemiklerde yumuşama oluşur. D vitamini eksikliği ile bağışıklık sistemi düşer ve enfeksiyonlara karşı koruma düşer. D vitamini eksikliği ile prostat kanserinde, kalp ve damar hastalıkları, kas ve sinir sistemi hastalıklarında artış oluşur. Ayrıca, obezite, bağışıklık sistemi hastalıkları, MS hastalığı, artrit, kireçlenme, gut hastalığı, Parkinson hastalığı, depresyon, Alzheimer, halsizlik, kronik ağrılar, diş eti hastalıkları ve sedef hastalığı oluşabilir.

D vitamini eksikliği neden olur: Yaşanılan yer(güneşin olmadığı bölgelerde yaşayanlar), hava kirliliği, güneş kremleri, yaş, karaciğer ve böbrek hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, koyu ten rengi, obezite kaynaklı olarak gelişir. D vitamini eksikliğinde mutlaka tedavi yapılmalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elimizden geldiğince uymaya çalışıyoruz

Kerim Korkut 
 20.02.2019 10:19
Cevap :
Kerim Kardeş değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selamlar iyi geceler.NAHİDE ÇELEBİ  20.02.2019 23:02
 

Merhaba, Çok bilgilendirici bir yazı idi. Teşekkürler. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 19.02.2019 22:57
Cevap :
Sayın İzmirli, değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  20.02.2019 6:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1914
Toplam yorum
: 11662
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster