Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
357
 

D Vitamini Eksikliği

Bilinçsizce yapılan diyetler sonucu çeşitli sağlık sorunları oluşmaktadır. Bunlardan biri de vitamin eksikliğidir. Özellikle yağsız diyetler yağda eriyen vitaminlerin (A, D, E ve K) eksikliğine neden olmaktadır. Çünkü bu vitaminler ancak yağda ve yağlı yiyeceklerde erimiş halde bulunurlar ve böylece barsaklardan emilirler.
 
Eskiden bu ayrıntılar bilinmediği için bize "yağsız diyet" önerirlerdi. Şimdi bile ortalıkta dolaşan bir çok sağlığa zararlı diyet listeleri vardır.
 
Diyet yaparkan genelde bol salata vb. yendiği için suda eriyen vitamin (B, C vb.) eksiklikleri görülmez. Eğer uzun süre yeşil salata ve meyveler de yeterince yenmezsa tabi ki bunların eksikliğine de rastlanır.
 
Bugünlerde en çok D vitamini eksikliği görülmektedir. D vitamini besinler yoluyla alınır ve güneşlenirken deride yapılır. Ülkemizde artık çeşitli nedenlerden (ozon tabakasının delinmesi, bütün vücudu örten giysiler giyilmesi vb.) dolayı güneşten de yeterince yararlanılamadığı için D vitamini eksikliği çok sık görülmektedir. Epilepsi (sara) ilaçları kullananlarda da bazen bu vitamin eksikliği ortaya çıkmaktadır. Bunun için zaman zaman kan vitamin düzeyine bakmakta yarar vardır. Günlük gereksinimi 400 ünite ve normal kan serum değeri 25-45 pg/ml'dir. Son yıllarda günlük ihtiyacın çok daha fazla olduğunu iddia eden doktorlar da vardır...
 
Onun için zayıflamak ya da formunda kalmak için diyet yaparken dengeli beslenmek gerekir. Yağı ve yağlı yiyecekleri diyetten bütünüyle çıkarmak son derece sakıncalıdır... Güneşlenmeyi de ihmal etmemelidir.
 
Erişkinlerde eksiklik belirtileri: Halsizlik, yorgunluk, kas ve kemik ağrıları. Sonunda osteomalazi (kemik yumuşaması) denen kemik hastalığı oluşur.
 
Çocuklarda eksikliğinde raşitizim hastalığı oluşur.
 
Şu besinlerde bulunur: Karaciğer, mantar, süt, peynir ve tereyağı...
 
Vücudumuzda en önemli görevi, barsaklardan kalsiyum emilimin artırıp kemik ve diş gelişimine katkıda bulunmaktır...
 
Tedavisinde D vitamini damla ve ampulları kullanılmaktadır.
Şen ve esen kalın.
 
Dr. Atanur Yıldız

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 528
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster