Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '15

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

D Vitamini Kanser Yapmaz

D Vitamini Kanser Yapmaz
 

Sevgili anne-babalar geçenlerde internette gezinirken D vit 3 damlanın kanserojen madde içerdiğine dair veryansın eden bir blog yazısı ile karşılaştım.  Biraz daha araştırınca başka bir annenin yine kendi web sitesinde, buna benzer bir yazı yazdığını gördüm. Sinek  küçük  mide  bulandırır ya, haliyle  sizleri  biraz  olsun rahatlatmak  ve  gereksiz  vicdan  azabından  kurtarmak için,  bir  uzman  olarak  bu  yazıyı  yazma  ihtiyacı  hissettim. Yıllarca  D  vitamini kansere  karşı  önleyici  dedik, şimdi  de  bunun tam tersini  savunmak  zorunda  kalıyoruz.

Şimdi blog  yazarımızın  bazı paragraflarından  alıntı  yaparak  açıklamak  istiyorum:

E 320 kodlu BHA (Butillendirilmiş Hidroksi Anisol) gıdalarda bulunan yağın, oksijen, ışık ve ısı ile bozulmasını engelleyen bir madde. Bu koruyucu katkı maddesi margarin, sakız, patates cipsi, bisküvi, kek, dondurma, hazır pudingler gibi bir çok ambalajlı gıdada kullanılıyor. BHA’nın bebek formüllerine ve mamalarına katılması ise yasak. Alerji, gıda intoleransı ve hiperaktiviteyi tetiklediği düşünülen, yüksek dozlarda laboratuvar hayvanlarında kansere yol açtığı bilinen bu maddenin çocuklara yönelik ürünlerde kullanılması da tavsiye edilmiyor.

Butil Hidroksi Anisol’le ilgili tartışmalar ise hiç de yeni değil. Japonya’da 1958 yılında yasaklanmış. İngiltere’de de yasaklanması gündeme gelmiş ama gıda ve ilaç endüstrisinden gelen baskılar sonucu yasaklanamamış. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü hayvanlarda yapılan deneylere dayanarak BHA’nın insanlarda kansere yol açmasının kuvvetle muhtemel olduğunu bildirmiş. Bu madde Kaliforniya Eyaleti’nin kanserojen listesinde yer alıyor. Mc Donald’s bile A.B.D’deki ürünlerinde 1986’dan beri BHA kullanmayı durdurmuş.

Gıdalardan, mamalardan  alınan  miktarla, birkaç damla  vitaminden  alınan  miktar  sizce  aynı  olabilir  mi? Üstelik  gıdaların  etiketinde  ne  kadarında  kaç  mg  BHA  olduğunu  bile  bilemezsiniz,  o yüzden  bence  de  gıdalarada  iyi  ki  yasaklanmış.

Peki bahsedilen D vit 3’ün içinde ne kadar var?

15 ml’lik bir  şişede  1,5 mg, yani  uluslararası  standartlara  göre,  yenidoğan  bir  bebeğe  1 şişenin tamamını  da  verseniz  ki  bu  mümkün  değil,  yine  de  günlük  müsade  edilen  maksimum dozun yakınından  bile  geçemiyorsunuz.  

Tek başına madde olarak baktığınız zaman çok haklı görünebilirsiniz. Ancak maddenin uluslararası standartlara göre izin verilen toksik ve kanserojen olmayan maksimum günlük dozunun 1mg/ kg olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Bu önemli alt bilgiyi vermediğimiz takdirde, milyonlarca insanı bu şekilde paniğe sürüklemiş oluruz. Çünkü öyle birşey yok. D vit 3 ilacının 15 ml’sinde 1,5 mg,  yani 1 damlasında 5, 3 damlasında 15, 6 damlasında 30 mikrogram var(miligramın  binde  biri). Bu da 3 kiloluk bir bebeğin bile alabileceği dozun 100 kat azı, yani aslında yok gibi birşey.

Kaynak: http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2392.htm

Bir annemiz “Madem çok  az, o zaman çocuğumuza her gün 4 damla siyanür verelim” demiş. Lütfen demogoji yapmayalım, siyanürün bir damlası bile toksiktir, her madde için toksik olan ve olmayan sınırlar uluslararası standartlarda belirlenmiştir. Ayrıca tamamlayıcı tıbbi tedavi yöntemlerinden biri olan Homeopatide,  eser miktarda, yani çok çok seyreltilmiş şekilde arsenik gibi doğal maddeler bile tedavi amacıyla verilir. Yediğiniz  tüm sebze-meyve,  kuruyemiş  ve hububatların  içinde  eser  miktarda  arsenik olduğunu biliyor musunuz? Yani yüksek dozda zehir olan bu maddeyi,  hayatınız boyunca  gıdaların  içinde hergün defalarca  alırsınz  ve  çocuğunuza  verirsiniz,  zehirlenmezsiniz,  uzun  vadede  de  vücudunuzda  birikerek  bir  zarar vermez.

Gelelim ülkemizin gerçeklerine, evet D vit 3 damlanın içinde koruyucu olarak BHA var, koruyucu antioksidan olarak doğal bir madde olan alfa tokoferol yani E vitamini de kullanılabilirdi, ancak üretim teknolojilerine göre bu maliyeti oldukça arttırmaktadır ve toplum sağlığı için oldukça önemli olan bir D vitamininin, toplum  genelinde,  kitlesel  olarak,  ücretsiz  olarak takviyesinde bu kadar pahalı maddelerin ve  teknolojilerin kullanılması mümkün değildir. Belki diyeceksiniz ki peki insan sağlığı bu kadar ucuz değil, tabii ki  ucuz  değil,  zaten  D vit 3’ün  içinde de  bu  madde  zarar verecek toksik  ve  kanserojen  düzeyde  değil. Sonuç olarak biz  Amerika kadar  zengin  bir  ülke  değiliz,  ortada  mesele  edilecek  bir şey  yok.  Dileyen  dilediğini  kullansın, ben  sevgili  doğalcı  anneler sizleri de anlıyorum, ancak  internette  iyilik yapayım  derken, aslında  bilmeden  milyonlarca  anneye  vicdan  azabı  çektirmeye de hakkınız  yok.

Özetle baktığımızda aslında bu annelerimiz kendi açılarından haklı fakat, herkes ne yazık ki aynı ekonomik seviyelere sahip olmayabilir, herkese Amerika’dan çocuğuna özel damlalar  getiremeyebilir ki,  artık  Türkiye’de de başka bir  marka  doğal  D  vitamini  var,  ancak  marka  söyleyemeyeceğim.  Sonuç  olarak bu durumda acaba incelemeden hesap kitap yapmadan bu tür yazılar yazıp tüm toplumu paniğe sürüklemek ne kadar doğru sizce. İnanın bunların  hesabını  kitabını  yaparken  çektiğiniz stres ve  takıntılar, size  de  çocuğunuz da bu  maddelerden  daha  çok  zarar veriyor.

Hiçbir ilaç %100 masum  değildir, sonuç  olarak  ya  her  gün  verilmiyor ,  ya  da  içindeki  katkılar  ihmal  edilecek  seviyede.  Siz  herşeyin  organiğini,  doğalını alıyor  olabilirsiniz,  ancak  herkes  alamıyor. Tüm  ilaçlar  için  söylüyorum,  bu  konuda  yazdığım  Parasetamol  yazılarını  da  okuyabilirsiniz. Çocuğunuza  gerekli  olmadıkça  ilaç  vermeyin,  günlük  dozu  toksik  dozda  olmayan  katkı  maddelerine  de  takılmayın.  Her  maddenin  uluslararası  standartlardaki izin  verilen günlük  miktarlarına  bakmadan,  boşuna  panik olmayın.

Abartmanın gereği yok içindeki boya zararlı, yok efendim şu madde dikkat eksikliğine yol açıyor, yok bu madde sindirim sistemini etkiliyor. Evet doğrudur yazıyor bunlar ama lütfen biraz insaf edelim. Bu  maddeler bu ilaçlarda  ne  kadar  var,  siz  ne  sıklıkta  ne  kadar  doz  veriyorsunuz.Siz  yedirmiyor-içirmiyor  olabilirsiniz,  ancak  milyonlarca  anne  baba aşağıda  sayacaklarımı da yedirip-içiriyor  çocuklarına. Çocuklarımıza yedirdiğimiz tavuklar ne kadar faydalı yada marketten aldığımız şekerler, çikolatalar, bisküviler, krakerler  ne kadar masum....Alınan meyve suları, sakızlar, şekerler boyalı değil mi acaba..Ve bence en önemlilerinden birisi alınan cipsler,  Fast Food  yiyecekler nasıl bu kadar lezzetli oluyor biraz düşünelim bence...

Sağlıcakla  kalın  efendim.

 

Kaynak:

http://www.doktoramcam.com/Makale/Detay/d-vitamini-kanser-yapmaz/1434

Bu makale de ilginizi çekebilir

Epilepsi (Sara)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1211
Kayıt tarihi
: 04.08.11
 
 

09.05.1970 tarihinde İstanbul’da doğdum. İlköğrenimimi Göztepe Yeşilbahar İlkokulu’nda yaparak 19..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster