Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '09

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
485
 

Da Vinci gülüşü

Son zamanlarda sıkça karşımıza Da Vinci gülüşü diye bir tabir çıkmaya başladı. Doğal olarak merak uyandıran bu tanımın anlamı nedir ve nereden çıkmıs? Gülüşümüz ile Da Vinci nin ne alakası var?

Aslında doğrudan bir alakası yok ancak Leonardo Da Vinci nin 'Altın Oran' ı çalışmalarında uygulamasıyla başlamış konu bu şekilde adlediliyor. Altın oran diye bilinen bu rakam, vücudumuzda belli noktalar arası mesafenin diğer belli noktalar arası mesafeye oranını gösterir.

Yani estetiğin de matematiği vardır. Yüzdeki ve vücuttaki oranlar genel kabul gören estetiği belirler. Dişlerimizde ve gülüşümüzde de belli kurallar söz konusu. Altın oranı Dişhekimliğinde, yüzümüze yakışan, güzelliği ortaya koyan boyut ve dizilimdeki dişlerle , ideal gülüşü sağlamakta kullanırız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Altın orana sahip birinden Da vinci gülüşüyle ekli açıklamalar görmek ne hoş!

Emine Supçin 
 08.01.2009 5:48
 

Sevgili Arzu, Da Vinci Şifresi ile tanıştığımız altın oran konusunda Hülya Avşar'ın yüzünün gerçek bir altın oran olduğu yazılmıştı. Medya deyip geçmiştim. Yazınızı okuyunca doğruluk payı var diye düşündüm. Hülya Avşar'ın gülüşü itici gelmiyor. Ama, Demet Şener'in gülüşü çok itici geliyor bana. Oysa eski haliyle ne kadar güzeldi. Dudak-diş sentezi çok kötü oldu Şener'in. Sevgiler...

Tülin Aksoy 
 07.01.2009 23:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 771
Kayıt tarihi
: 26.11.08
 
 

1994 İ.Ü. Diş hekimliği Fakultesi mezun oldum. Meslegımı cok severek yapıyorum. Diş hekimliğindeki e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster