Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '20

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
32
 

Dağlar Arası Yol

 

 

     Ülkemiz  doğal zenginliklerinden birisi de kanyonlardır. Kanyonların büyüklüğünden dolayı dağların aralarında adeta kayboluverirsiniz.Biz de bu defaki gezi rotamızı Kapıkaya Kanyonu'na çevirdik…

      Buraya ulaşmak için ilk rotamız Niğde oldu. Sevgili Niğde Fotoğraf Amatörleri Derneği üyeleri ile buluşup buraya geçeceğimiz için ilk önce Niğde'de onlarla buluştuk.Saat sabahın 8'iydi ve herkes hareket için hazırdı. Toplamda iki araç dolusu insan olmuştuk.

       Kapıkaya Kanyonu Adana sınırlarında olduğu için rotamızı Adana tarafına çevirdik. Saat 9.10 gibi Adana il sınırları içerisindeydik ve kanyona çok az mesafemiz kalmıştı.35 dk.lık tünel maceramızdan sonra 10.00 gibi Kapıkaya Kanyonu'nun kapısına ulaştık. Akarsu, ağaçlar ve tabii ki de kanyon bizi selamlıyordu.

      Kanyona yanında bulunan yaya yolundan geçebiliyorsunuz.Gezerken herhangi bir tehlikesi olmayan bir yol tam bir mimarlık harikası...Tahta merdivenleri modelli çekimler için çok uygun olan bu yeri herkesin görmesini isterim.

       Kanyon 2011 yılında Karaisalı Kaymakamlığı'nca yapılan inceleme sonucunda geliştirilen proje ile 5 kilometreye yakın bir parkurla bilim adamlarının, dağcıların, doğaseverlerin, doğa yürüyüşçülerinin, ve fotoğraf sanatçılarının ilgilenebileceği bir doğal güzelliğe dönüştürülmüştür. Kanyon yılın her mevsimi gezmeye uygun olup doğa severlerin uğrak yerleri arasındaki yerlerden biridir. Yalnız oraya giderken üzerinizi biraz korunaklı giyinmenizde fayda görmekteyim çünkü rüzgarını geziniz boyunca yanıbaşınızda hissedersiniz.

 

Kanyon Adana’ ya 40 km. uzaklıktaki Karaisalı ilçesinde olup yaklaşık 200 m. yüksekliktedir. Etrafında kızılçam, çınar, zakkum, defne, murt ve yenilerde dikimi yapılan akasya ağaçlarıyla kaplıdır. Bu ağaçların altında adaçayları, merdoşlar, kekikler, yabani nanelere rastlamak mümkün. Kanyonun iki yanında bulunan kayalık yamaçlarda tırmanış yapmak isteyenler için uygun bir ortam sunmakta.

Gezi boyunca fotoğraf makinemizle bol bol fotoğraf çektik. Hatta kimi zaman kendimiz bile fotoğraf olduk diğer fotoğrafçı arkadaşların makineleriyle. Işıkta bizden yana olunca ortaya güzel fotoğraflar çıktı.Yer yer balık avlayanlara da rastladık. Kimileri mangallarını da alıp gelmişler...

Yolunuz Adana taraflarına düşerse bu kanyonu mutlaka ziyarette bulunun derim.

Artık bu doğa harikasından ayrılma vakti gelmişti. Yiyeceklerimizi yedik, fotoğraflarımızı çektik ve bol oksijenle vücudumuzu doldurduktan sonra rota yeniden Niğde'ydi.

Bu gezi boyunca birçok dostum oldu, hepsine gezi boyunca bana eşlik ettikleri için teşekkür ediyorum. Teşekkürler Nifad.....

Niğde'ye geldikten sonra tabii benim yolum bitmiyordu. Otogardan Kayseri'ye doğru yol alma zamanı da gelmişti ve 2 saatlik yolculuktan sonra gece 1 gibi bizim fakirhaneye gelebilmiştim....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 62
Kayıt tarihi
: 31.12.18
 
 

Niğde Üniversitesi Radyo-Televizyon bölümü mezunuyum.Fotoğraf çekmeyi ve kitap okumayı severim.Bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster