Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
79
 

Daha Fazla Cesaret

Daha Fazla Cesaret
 

Fotoğraf :Derya KIZILGÖZ


Soruldu. Tanık olarak çağrıldınız, tanık mısınız? Evet. Sizi dinliyoruz. Kanın  ilikten çekildiğini duyumsatan gerçeğin koyu gölgesi düştü dünyaya. Kan unsurlarının yaşam boyu üretildiği ilikten gerisin geri itilen irade dirençle karşı karşıya kaldı. Can namlunun soğukluğundan buz kesmiş halde ... Bellekten sayıklarcasına dökülen birikimin bilgi olduğu gerçeği ağır ve ağrılı. Sayıklıyoruz işte böyle. Güherçile, kükürt ve kömür tozundan oluşturulan “karabarut” Milattan önce binli yılların başında ……..tarafından geliştirildiği bilinen patlayıcı olarak ateşli savaş araçlarının geliştirilmesini sağlamıştır. 13.yüzyıldan itibaren ateşli silahlarda kullanılmaya başlanan barutlar bir miktar nem ile  istenilen şekilde patlamayı sağlayamadığı için  Potasyum nitrat ,sülfür ve kömürden oluşan barutlar tanecikli hale getirilip silahlara ve bombalara yüklendi. Pamuk barutu adı da verilen nitroselüloz (1800 yıllar) Bir tür alkol karışımı şeklinde hazırlanıp ince şeritler halinde kurutuldu. Hafif dumanlı ve dumansız barutlar silahlarda kullanılmaya başlandı. Ateşlendiğinde kükürt tutuşturmayı hızlandırır ve karbonun yanması sonucu açığa karbondioksit ve kükürtdioksit çıkar. Potasyumun sülfür, karbon ve sülfat gazları ise yüksek bir basınç oluşumuna sebep olarak patlamayı sağlar- tepkir .Böylece ateşleme gücü ile silahlarda mermilerin fırlatılması gerçekleşir. İçerik oranına bağlı olarak  yakıcılığı- oluşan dumanın miktarı değişebilir.

Hedef kan!

Oksijeni akciğerden alıp dokulara taşıyan kan hücrelerin enerji üretimine akışkanlık sağlar. Enerji üretimi sırasında açığa çıkan karbondioksitin dışarı atılması kanın akciğerlere taşımasıyla mümkündür. Hayat döngüsünün-devamının ölçeği olan kanın yumurta kesesinde başlayıp karaciğer, dalakta yetkinleşen yolculuğu; kemik iliğinin gayretinde ebedileşirken bir namlunun güç anaforunda yutulmasına tanıklık dünyanın en acı deneyimi olsa gerek.  Savaş suçlarına ilişkin dosyaların Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne iletilmesi, dosyaların işlenmesi, nihai kararların alınması… süresince  kan damarda durmuyor. Kan gölü seyrin en berbat yüzüdür. Binlerce sivil insanlık trajedisine kurban seçilmiş halde. Katliamların ve gösterilerin  iç içe geçtiği  mahveden strateji, dünyayı yaşanabilir bir halde tutan ve geliştiren bilim, kültür ve sanata rağmen uygulanmaktadır. İnsanlığın gerçek sefaleti ve utancı güç hiyerarşisidir. Başka söyleyeceğim yoktur.

Tanık dinlendi. Kaba kuvvet, şiddet  ve savaşlar neden değil sonuçtur. Bilincin derinliklerine kök salamayan korkaklığın icadı ve bu icada tutsaklığıdır denildi.

Daha fazla cesaret!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 85
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

 İşim, uğraşım yazmakla ilgili ve yazabilmek için hayatı okumak çabasında dönenmekte olan Türkiye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster