Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
100
 

Daha Hızlı Kaç

Duyularla algılama, duyumsama açısından  işlemlerden geçmek için aracı olan “dil (lisan)“ aynı zamanda çağrısal işlemden geçirir. Dilin sanatsal ve göndergesel işlem özellikleri  ve iletişimsel, üstdilsel işlem yetileri farklı birer varlık formu olarak değer kazanır. Dilin yüklenip getirdiği enerji parçalarının kendi üzerine kapalı devre olarak çalıştığını hatırlayacak olursak ,anlam düzeyine çıkarılmış seslerle yazılsa bile, şiirsel yazımların içsel metaforların sağanağında gelişip serpildiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle şiirin poetikası( şiir üzerine düşüncelerin, teorilerin bütünü) oluşun özünden kaynaklanan  güzelliğin teorisini, felsefesini, estetiğini fark ettirmek açısından üzerinde önemle çalışılmayı hak eder.

Hayat masumane bir çocuk oyunu olarak duyumsanıyorsa şiirseldir. Alabildiğine iyimser olmayı sağlayan masumiyetin karşısında beliren kötülüklere rağmen görünen dünyayı  tasarımlayarak algılamak... Toplumsal yaşantıda beklenen kırılma  ve dönüşümün gerçekleşmesi şok etkisi yaratan sebeplere bağlı olduğu için yıkım getiren felaketleri  öngörmek  şiire aykırıdır. Kehanet büyücülüğün, şiir şifacılığın aktarımıdır. Ruhsal büyüme sırasında geçilen metaforik eşikler olgunlaşma denilen ölçümün yani belli duyumsamaların izlerinden yürütür. Hayata eklenmenin yarattığı ıstırap, toplumun dayattığı kurallara ve verilen rollere mecbur olmak yolun zorudur çünkü bağımsızlaşabilmenin yarattığı huzursuzluklar (ataerkil yaptırım)bağımsızlığa uğurlamayacaktır. Olan bitene belirli bir mesafeden, dışardan bakmak demek zaman ve mekan koordinatlarındaki sapmadan kaynaklı kopma duyumsatır yani koordinatların eylemsiz çerçevesi  nesnel gerçekliğin bağımsızlaşma sürecinde karşımıza çıkar. (Ya dışındasındır çemberin ,Yada içinde yer alacaksın diyor ya Murathan MUNGAN  çember şiirinde )

Mutsuzluğu adalet duyumsamasının yoksunluğu olarak tanımlayan şiirselliğe göre hakikat açıklığı adalet ile açılır. Mesafeli ama soğuk olmayan tavrı samimi kılan , nefes alınacak ve düşünülebilecek görüş alanı ile ilgili olan özneleşme süreci hakikatin açılma derecesini artırır. Muhafaza etmek eylemleri ve metanet denilen yaklaşımlar geçtiğimiz güzergahlarda sürdüğümüz izleri henüz anlamadan kendi üzerine örtülmesini sağlar. Simgesel yapı içindeki travmatik gerçekleri (adaletsizliğin iz düştüğü karanlık noktaları ) saklayan âdet, yol, itaat, cezâ ve ödül sistemleri dayatmacı toplumsal kültürel yapıyı oluşturduğuna göre sebep değil sonuçlarla cebelleşiriz.   

Bir uzun yolculuğa senelerini uğurlayan bir insan olarak belki de bu gün burada yazarak yalnızlığın izahını aradım. Hissiyatımızın gerektirdiği yürek göçü hakikat yolculuğudur. Görünüşe inananlar ve hakikate inananlar arasındaki uçurum geçilsin diye yüksek idealleri olanlar köprü kurar fakat çoğu zaman cesaret- güven  yokluğundan öte yakaya kimse geçmez.  Yalnızlığımız budur. Düş evreni dediğimiz sığınağımız sonsuz zamana sonsuz dünya tasarımları sığdırmıştır.

Mevcut olanı görmüyor değiliz. Düş ile gerçeklik arasındaki bağdaşmazlığın rejiminin hisler olduğunu söylemeye çalışıyoruz. Gerçeklerden kaçıyor değiliz. Kendini onarmanın derdinde çokluk  aşırılık , gereğinden fazla keyfi tutumları ile  işe yararlığımıza göre yaşantılarına belirledikleri zamanda, yerde ve yettiği yere kadar alıyor. İradi olamıyor değiliz. Hani dedik ya en başta…

Hayat masumane bir çocuk oyunu olarak duyumsanıyorsa şiirseldir.

Daha hızlı kaç !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 114
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster