Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '07

 
Kategori
Su Sporları
Okunma Sayısı
17876
 

Daha hızlı yüzebilmek için ipuçları- 1

Daha hızlı yüzebilmek için ipuçları- 1
 

Demek daha hızlı yüzmek istiyorsunuz ha!!! Emin misiniz? Yani bu konuda çaba harcamaya hazır mısınız?

Hazırsanız öncelikle mevcut derecelerinizi ölçüp hedefler belirlemeniz gerekiyor. Örneğin 25 metrelik havuzda 100 metre serbestte yarışa hazırlandığınızı varsayalım. Yarıştaymış gibi yüzüp derecenizi ölçtünüz ve 1 dakika 50 saniye olduğunu gördünüz. Daha sonra hedefinizi belirleyin. Unutmayın ki nereye gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez. Hedefiniz ise 1 dakika 40 saniye olsun. Bu gelişmeyi nasıl sağlayacaksınız?

Hedefinize ne oranda ulaşacağınızı belirleyen faktörler, yaptığınız seçimler, ele geçirdiğiniz fırsatları ne kadar değerlendirebildiğiniz, idmanlarda ne kadar kendinizi zorladığınız ve (varsa) katılacağınız yarışın provasını ne kadar iyi yaptığınızdır.

Şimdi sizlere http://www.yuzuyoruz.com/ sitesinde yayınlanmakta olan ipuçlarını özet olarak vereceğim. Daha fazlasını okumak isteyenler ilgili sitenin forum bölümünde 'daha iyi yüzebilmek için ipuçları' bölümüne bakabilirler.

İp ucu 1: Yarışlarda daha hızlı yüzmek mi istiyorsunuz? İdmanlarda hızlı yüzün. Bu kadar basit ve yanı anda karmaşık. Her antrenmanda sürelerinizi ölçün ve geliştirmeye çalışın
İpucu 2: Streamline pozisyonunda (kollar ileri uzatılmış, eller üst üste, kafa kolların arasında) dolfin ayak vuruşunuzu (bacaklar bitişik vaziyette vücudun tamamıyla yapılan dalgalanma hareketi) geliştirin. Hatta bu konuda süper olun.
Yüzerken yorulduğunuzda hızlı ayak vuruşuyla kollarınızı desteklemeyi öğrenin. Bu özellikle kelebek ve sırtüstü stillerinde önemlidir. Birçok serbest stil sprinterler, yarışın başında ve dönüşlerde dolfin ayak vuruşu yaparlar.
İpucu 3: İyi yüzücülerin hepsi çok iyi ayak vururlar. Peki sizin ayak vurmanız nasıl? Yeterince seri ayak vurabiliyor musunuz? İdmanlarda ayak vurma setlerinden kaçıyor musunuz? Şu andaki ayak vurma düzeyiniz ne olursa olsun, size garanti ediyorum ki, daha hızlı ayak vurmaya odaklanırsanız ve idmanlarınızda üzerinde ısrarla çalışırsanız HIZLI AYAK VURANLARDAN OLACAKSINIZ ki bu sizi yarışlarda daha hızlı yapacak.
İpucu 4: Alışkanlığın gücü!!! İdman alışkanlıklarınız nasıl? Sıkı çalışanlardan mısınız? Yoksa idmanlarda kendini fazla zorlamayan, mesela sırtüstünde kulvarlara asılan dalgacı tiplerden misiniz? Yaptıklarımız bizi biz yapar. Yani sonuç yaptıklarımızla bağlantılıdır. İdmanlarınızda yeni ve yararlı bir alışkanlık kazanmaya ve kötü bir alışkanlığı terk etmeye çalışabilirsiniz.
İpucu 5: Rol yapmak. Gelişmek ve daha önce hiç yüzmediğiniz kadar hızlı yüzebilmek istiyorsanız, idmanlarınızda rol yapın.
Olmayı düşlediğiniz yüzücü haline geldiğinizi hayal edin ve antrenmanda öyle davranın. Yapmayı hedeflediğiniz dereceleri idmanda yapmaya çalışın, tutturmayı hedeflediğiniz tempoyu tutturmaya çalışın. Rol yapın, ama kendinize inanın. Bunu kimseye söylemeyin, bu sizin gizli planınız olsun. En iyi yüzücü olduğunuzu düşünürseniz yorgunlukla daha kolay başa çıkarsınız. Kendi içinizde hırslı ama dışarıya karşı alçak gönüllü olun.


Devam edecek, sağlıcakla kalın, daha hızlı yüzün

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 11490
Kayıt tarihi
: 02.02.07
 
 

Yüzme aşkımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Yüzme öğrenmek isteyenlerden düzenli yüzenlere tüm yüzme ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster