Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
470
 

Dahi olmayan dehayı anlayamaz

Dahi olmayan dehayı anlayamaz
 

Uğur Dündar’ın Star TV’deki ana haberinde Sayın Turgut Özakman’ı izliyorum...

Söylediği şu cümlelerle, “Mustafa tartışmaları”na son noktayı koyuyor sanki:

Biz tarihinde fazlaca dâhi yetiştirmiş bir millet değiliz. O nedenle dâhilere hangi gözle bakılması gerektiğini, onları nasıl değerlendireceğimizi bilmiyoruz.

Bir dâhinin zaaflarından konuşulur mu hiç! Onun insanlığa ve ülkesine kattıklarından söz edilir sadece.

Siz R. Wagner’i yaptığı olağanüstü bestelerle değerlendirirsiniz ancak. Fakat onu yaşamındaki iğrenç olaylar ve fikirlerle asla ön plâna çıkaramazsınız!

Atatürk de 20’nci yüzyılın dehalarından birisidir.
Onun da her dâhi gibi zaafları vardır elbette.
Fakat o koskoca insanın yaptıkları, düşünceleri, fikirleri ve çok uzakları gören gözleri varken, kalkıp bir iki zaafını ön plâna çıkararak, hayatını anlatan bir film yapamazsınız!

Kadın zaafı varmış, bilmem ne... Filmdeki ana sahnelere bakınız: Kadınların mahalle dedikoduları gibi.

Sanki bugün yaşamış Atatürk. 1920’lerin Türkiye’sinde ve o zor koşullarda kimin aklına gelebilir o tür zaaflar! Haa, Köşk’e yerleştikten ve işler yoluna girdikten sonra kendisine hayranlığını gösteren birkaç kadın olmuş olabilir. Onları da helal ederim!

GÜMM!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir fotoğrafta dahi olsa çelik gibi gözlere bakamıyorum. O gözlerde yeniden doğuş var...O gözlerde Türk ulusuna duyulan sevda var ve o gözlerde bu ulusa zarar vereceklere neler olacağı var... O gözlerde güzel günlerin müjdesi var.... Bir fotoğrafta dahi olsa Gazi Mustafa kemal Atatürk'ün gözlerine bakamıyorum... Ruhun şad olsun! Atam...

NefiseCanaran 
 11.11.2008 17:11
 

Zamanında tescillenmiş bir deha olarak, dahilerin birbirlerini ve ortalama insanların dahileri anlaması konusunda birçok gözlemim var. Öncelikle, kendisi dahi olan fizikçi Planck'ın 'dahiler dehalarını söylemezler' abuksamasını, Einstein'a karşıki hasedinden dolayı söylemesi gerçeği var. Sonra, zamanında dahi kabul edilip şimdi edilmeyenler var. En sonunda da, insanların birbirini anlamaması gerçeği var, dinlemiyorlar ki anlasınlar. Tabii, anlayıp da kabul etmeme sorunu da var. Ancak, sizin ve örneğinizin saptaması geçersiz. 100 tane dahi çıkarmış toplumlar dahilerini anlıyor filan değiller. Yaşamında hiç Fassbinder adını duymamış çok Alman tanıdım. Atatürk'ün dahiliğine gelince: Askerin dahisi olur, Sun Tzu'dan dolayı ama siyasetçinin dahisi olmaz, genelde aptalı, daha aptalı ve en aptalı olur. Sorun, Atatürk'ün bilgi ve zeka eksikliği gösterdiği alanları, örneğin ABD sorununu ıskalamasını korkmadan söyleyebilmekte. Atatürk'ün bir özelliği var ki herkes bilir, hiç kimse söyleyemez.

Reha Ülkü 
 11.11.2008 16:52
 

Merhaba...Uğur Dündar'ın, Mustafa filmi ilk gösterime girdiği gün, haberlerde bu filmi nasıl göklere çıkardığını dinlediniz mi? Can Dündar'ın nasıl büyük bir iş yaptığını ballandıra ballandıra anlattığını işitmediniz mi? Turgut Özakman'la yaptığı söyleşideki tavrı ne kadar farklıydı. İşte bize Mustafa Kemal'i yanlış anlatan ve istedikleri yöne çeviren bu gibi insanlardır. Dün akşam başka bir kanaldaki Siyaset Meydanı, Mustafa filmine ve Turgut Özakman ve Uğur Dündar söyleyişine fark atmıştır. Bu tavır değişikliklerinin nedeni, Atatürk bilgisi noksanlığıdır. Selamlar.

cdenizkent 
 11.11.2008 10:33
 

GÜMMM!!! Teşekkür ederim palaştığın için. Sevgiler

Ayrıntıda gezinmek 
 10.11.2008 23:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 196
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 3191
Kayıt tarihi
: 11.05.08
 
 

Okumayı, yazmayı ve öğrendiklerimi paylaşmayı hep sevdim. Ortak akıliçin buradayım. İzmir'de çalışıy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster