Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
228
 

Dalga mı geçiyorsunuz..

Dalga mı geçiyorsunuz..
 

Ergenekonda 12. perdeye girilirken artık bu işin iyice suyunun çıktığını görmemek için ya kör ya da çıkarcı olmak gerekiyor. Elde delil ya da belge olmadan kafasına göre kurumlar basılıp, insanlar göz altına alınıyor.

Dalga dalga başlayan rektör avında, sıra Başkent Üniversitesi Rektörü ve Türkiye'nin ilk organ naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Haberal'daydı. Haberal, hastaları ve yapması gereken ameliyatların olduğuna aldırış edilmeksizin göz altına alındı.

Bunun yanında sıkı ulusalcı düşünceleriyle bilinen Cumhuriyet gazetesi yazarı Erol Manisalı'da gözaltına alınanlar arasındaydı.

Ancak, bu dalgada öyle bir isim ve kurum hedefe oturtuldu ki... İlerleyen yaşına ve hastalığına bakmaksızın hala yardım ediyordu o. ''O''nun duruşu, kararlılığı, zor durumlarda bile espri yapabilecek gücü bulabilmesi işkence altında verilen ifadelerle masum insanları karalamayı, hapse tıkmayı ''Hukuk'' zannedenlere verilen bir ders gibiydi.

***

Hayatını özellikle Doğu'da eğitim imkanı bulamayan genç kızların eğitilmesi adayan, bu anlamda da ÇYDD'yi kuran ve bugüne kadar binlerce kız çocuğunun eğitim imkanına kavuşmasını sağlayan Prof. Dr. Türkan Saylan'dan bahsediyoruz.

Yandaş medyanın ''Terörist eğitiyor'' diye karalamaya çalıştığı Saylan, bugüne kadar hayatıyla, duruşuyla, ''Ne şeriat ne darbe'' sloganıyla çağdaş yaşamı savunan önemli bir isim.

Onun hedefi okumak isteyen ama durumu olmayan öğrencilerin okumasını sağlamak ve onların F tipi yapılanmanın kurbanı olmamasını sağlamaktı. Bu yüzden ÇYDD'yi kurdu. Çeşitli kurumlarla yürütülen çalışmalarla binlerce kız çocuğu okuma imkanı buldu.

Bugünse büyük bir kaosun eşiğinde Saylan, kendisine yapılanlara değil ama ÇYDD şubelerine yapılan baskınlara ve tutuklanan görevlilere üzülüyor.

Ergenekon'da son yaşananlar artık bardağı taşırmış durumda. Türkan Saylan'a gelen destek mesajlarına, evinin önünde toplanan kalabalığa bakınca, insanların daha tepkili olduğunu görmek mümkün.

Açıktır ki, bu iş tamamen muhalifleri sindirmeye yönelik bir komplodur. Bunu sadece Türkiye değil dünyada görüyor. Hangi hukuk devletinde işkence altında verilen ifadelerle, insanlar zan altında bırakılır?

Muhalif herkes darbeci, çeteci, ülkenin kötülüğünü isteyen, silahlardan, bombalardan medet uman, demokrasi düşmanı öyle mi?

Kim demokrat?

Kalkınmamış bölgelerdeki okumak isteyen kız çocuklarına yardım etmeyi ve onların cemaat yemi olmasını engellemesini hazmedemeyen yandaş medya mı?

***

Biz, ''Ergenekon bir AKP masalıdır'' derken boşuna söylemiyoruz. Atılan her adımda, yapılan her eylemde bunun izlerini görmeniz mümkün. Hayali delillerle basılan ÇYDD şubelerinden alınan belgelerde burs alan öğrencilerin listelerine de el konuldu. Hemde kopyası bırakılmadan.

Şimdi bursların kesilme tehlikesi var. Amaçları da bu zaten. Öğrencilerin zor durumda kalması ve cemaatlerin kurbanı olunması olması isteniyor. AKP zihniyeti okuyan, düşünen, fikri hür, vicdanı hür kadınlar yetiştirilmesini istemiyor. Bunun içindir ki hedef ÇYDD'dir, Türkan Saylan'dır.

Artık bu gidişe bir ''DUR'' demenin vakti geldi.

Kafasındaki karanlık Türkiye'yi yaratmak için kolları sıvayan ve kendisine muhalif olabilecek herkesi hapse atarak önünde hiçbir engel bırakmak istemeyen bir hükümet ve emrindekilerle git gide Ortaçağ'a sürükleniyoruz.

Yapılan tamamen bir sivil darbedir.

Sağlıklı nesiller yetiştirmek isteyenler bir bir damgalanıyor. Herkes cemaatlerin kölesi olsun isteniyor. Bu yapılanların vebalini AKP ödeyemez, altında kalır. Geriyeyse büyük zaferlerle kurulan Cumhuriyet'e sürülen bir kara leke daha kalır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 309
Toplam mesaj
: 54
Ort. okunma sayısı
: 1360
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Küçük bir kız çocuğu masumiyetidir yazmak, her satırı her cümleyi her kelimeyi tekrar tekrar gözden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster