Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '13

 
Kategori
Balıkçılık
Okunma Sayısı
8387
 

Dalyan nedir.

Dalyan nedir.
 

Dikdörtgen şeklinde ağaçlar ile denizin içerisinde kurulan ve bu direklerin arasına da yerleştirilen ağın balıkları avlamasında kullanılan bir metottur..


Her yıl Nisan ayında kurulan ve Temmuz ayına kadar da balık avlamaya devam eden dalyanlarda, her cinsten balığın yakalanması mümkündür. Bu balıklardan İstavrit, Hamsi, Palamut, Torik, Kalkan, Yunus, Çinakop, Kılıç, Orkinos başlıcalarıdır.

Dalyanlar, en küçük 6 direkli ve en fazla 12 direkli ve çift havuzlu olmak üzere deniz kıyısına yakın bölgelerde kurulurlar. Dalyanlar tüm göç balıklarının tamamını  avlayabilirler. Bu konuda dalyanlar için getirilmiş bir yasak dahi yoktur. Oysa, balıkların yumurtlaması için Karadeniz’e çıkışlarında avlanırlar ve balık neslinin devamının önüne geçilmiş olur.

Bu dalyanların iskeletini, denizlerin içerisinde belirli bir hesaba göre bilhassa dikdörtgen şeklinde  dizilen ağaç direkler oluşturmaktadır. Bu direkler, galvanizli çelik teller ile birbirine bağlanmak suretiyle denize dikilir ve ağlar da bu direkler arasına havuz şeklinde döşenir. Ağaçların dibe iyice oturmalarını sağlamak için uç kısımlarına taş veya demir ağırlıklar bağlanır. Aksi halde bu uzun ağaçları dibine indirmek mümkün olamaz .

Dalyanlar tek kapaklı ve çift kapaklı olmak üzere kurulurlar. Balık havuz içerisine girdiğinde kapak üzerinde bağlı olan sağlam sicim ile çekilerek ağız kısım kapatılır. Böylece  havuz içerisinde hapis olunan balık dışarı çıkamaz ve avlanmış olur.

Kaynak:NuriDeniz 

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4466
Kayıt tarihi
: 03.08.08
 
 

1949 istanbul doğumluyum, 1973 yılında Kimya ve işl. mühendisligini bitirdim. Halen agabeyimle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster