Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Erdoğan Özgenç DOST MECLİSİ

http://blog.milliyet.com.tr/erdoganozgenc

07 Nisan '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
734
 

Dama çıkarma... (Eşeği dama çıkardıysanız)

Rahmetli babam gençliğinde Ermeni mezaliminden nasıl kaçtıklarını anlatırdı, o dönemleri hatırlayanlar bilir “kaç kaç zamanı” diye adlandırılır. Şu anda Suriye’den kaçanları okuyunca aklıma geldi nedense ama bizim kaç kaç zamanı ile onların kaçmaları arasında hatta kaçanları arasında çok fark var.

Bizimkiler yoksulluklarından kaçmışlar zenginler tuzu kurular burada kalmış, Suriye’den kaçanların hemen hepsi neredeyse para babası, altlarında son model arabalar yanlarında “dört karı” onlarca çocuk. Diyorlar ki Hatay’da özellikle Antakya da Gaziantep Şanlıurfa da ev kiraları daire fiyatları almış başını gitmiş bu yüzden. Parayı basan ya yüksek fiyattan ev kiralıyor ya da fahiş fiyat demeden alıyor evi…

Bir “Bahar” hikâyeleri anlatılıp duruyor yıllardır, demokrasi gelecek özgürlükler artacak yoksulluklar sona erecek halkların refah düzeyi iyileşecek falan. Nerede “Arap Ülkelerinde” Ne ilginç değil mi yazı hiç bitmeyen bir ülkede kar yağmasını beklemek gibi…

Arap ülkelerinin hemen hepsinde ya bir diktatör var ya da şeyh kral…

Buralarda belirli kişilerin paralarının haddi hesabını bilen yok, geri kalanlarının da kafasını kaldırmaya haddi yok…

Şimdi komik olan nedir biliyor musunuz? Son yıllarda Arap baharı diye yutturulmaya çalışılan Amerika ve kapitalizm aktörlerinin “işgal” politikalarında öne sürülen demokrasisiyle laiklik anlayışı ve Cumhuriyet rejimi ile “Türkiye’nin örnek” ülke alındığı yalanıdır…

Hacca farizasını yerine getirmeye gidenlerin dahi farkına vardıkları bir gerçek var; Arap dünyasının para babalarından Suudi Arabistan kesinlikle Türkiye’den nefret eder. Zaten o yüzdendir ki Amerika’ya İslamiyet’in kalesi bir şehirde Ortadoğu’nun en büyük Amerikan üssünün kurulmasına izin vermiştir.

Ortadoğu da birçok Arap ülkesi gibi Türkiye de ABD’nin politikalarını devam ettiren ve kayıtsız şartsız sahip çıkan bir ülke olarak tanınmaktadır. ABD Arap ülkelerine “Bahar” isimlerini başa koyarak benimsetmeye çalıştığı uygulamanın adı da “Ilımlı İslam” anlayışıdır ki bunu ülkemizde bin bir ayak oyunlarıyla şu anda iktidara taşıdıkları parti ve genel başkanı eliyle uygulamaktadırlar. İşte asıl modelin adı “Ilımlı İslam” modelidir. RTE ABD nin Irak politikasını ısrarla desteklemesi bu modelin kabul görmüş ilk işaretedir.

Aslına bakarsanız dünyanın birçok devletinde ülkesinde Recep Tayyip Erdoğan tanınmamakta, tanıyan ülkelerde ise yaptıkları benimsenmemektedir. Çünkü ABD nin kuklası olmasını hiçbir devlet kabullenmemektedir. Ama basına ve batı ülkelerine baktığınızda sanki dünya kendisini destekliyor önemsiyormuş sanıyorsunuz. Gerçeği şudur; RTE medya aracılığı ile ABD ve Batı tarafından pazarlanmaktadır. İsrail ile yapay bir kriz ortaya atıldı, olan dokuz cana oldu.. Komik bir sahne de büyükelçi geri çekildi falan halkın özellikle AKP yandaşlarının gözünün önünde şov yapıldı. Öylesinde komik bir duruma geldi ki gülmekten çatlayan Amerikan basını ve Başkan Obama sonunda dayanamadı “hepimiz dostuz” anlamında özür dileme senaryosunu ortaya koydular. Yedik!

Bir başka gerçek ise Türkiye’nin ABD dışında Batı ile yaklaşımı söz konusu bile değil artık. Varsa yoksa ABD, oysa hiç kimse giderek AB ve Batıdan uzaklaşıldığının farkında değil, AB Türkiye’yi üye yapmaktan neredeyse vazgeçti biz hala Avrupa’dan sorumlu Bakanın partisinin yurt içindeki kadın kolları toplantılarından medet umar hale geldik…

Bir taraftan ülkemizde paraya tapan iş adamları diğer taraftan Batı tarafından verilen güçlü lider imajıyla ve ABD tarafından planlanan tüm oyunların aktörü seçilen RTE, Kürt açılımı ve Anayasa konusunda hiç da hukuki olmayan ve gelecekte gerçekten ülkenin başına büyük sorunlar çıkarabilecek bazı kararlara imza atıyor. Demokrasinin ayaklar altına alındığı, hukukun yok sayıldığı milliyetçiliğin ve vatanseverliğin ayaklar altına alındığı dönemde medya aracılığı ile Muhalefet partilerine “sizin projeniz var mı” “ siz olsaydınız ne yapardınız” diye sormak da bu oyunun bir parçasıdır…

Kısaca AKP özellikle de Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizdeki büyük İş adamları “Para” babaları Arap ülkeleri ABD ve Batı tarafından olmadık şekilde büyütülmüş, şimdi bazı beklenmedik şekilde yaşanan sorunlar yüzünden de çıkardıkları yerden nasıl indireceklerini bilmiyorlar.

Aynı minval de bir başka gerçek ise içinde sadece %40-50 oranında Kürt terörist barındırıp geri kalanı terörü destekleyen ülke vatandaşlarından oluşan PKK ve lider kadroları da haddinden fazla abartılmış ve büyütülmüştür.

İşte hepimize kakalanan, yutturulan Barış Projesi ve İmralı sürecinin altında yatan gerçek de, tepemize çıkardıkları başımızın belası yaptıkları bu örgütten nasıl kurtulacaklarını bilmemelerindendir.

Rahmetli babamın yine çok güzel bir lafı vardır;

“Nasıl indireceğini bilmiyorsanız eşeği dama çıkarmayacaksınız…”

Bu yazımı umarım “seçilmiş” insan topluluğunun yani Akil İnsanlar Korusunun gerçekleri kendilerine dayatılan şekilde değil de iyi araştırması, amacın analarını ağlamasını VE terörü durdurmak değil ABD ve Batının bir türlü kurtulamadığı iktidardan ve PKK dan kurtulma projesi olduğunu görmesidir.

İyi pazarlar…

Erdoğan ÖZGENÇ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 846
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 410
Kayıt tarihi
: 26.06.12
 
 

Emekli banka müdürüyüm ama kart vizitimde "insan" yazıyor. Adana'da ikamet ediyorum. Herk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster