Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '10

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
839
 

Damardan!...

Damardan!...
 

Damar şarkı olmanın gerekleri nedir? Bağırtan, süründüren, orana burana jilet attıran şarkı mıdır ?


Damar şarkı olmanın gerekleri nedir? Bağırtan, süründüren, orana burana jilet attıran şarkı mıdır damar şarkı? Yoksa belki de hiç çaktırmadan, bazen oynatırken içini cız ettiren, gönül tellerini titretenler mi? Aslında Müslüm Gürses' in şarkıları mı damardır, Sezen Aksu' nunkiler mi? Geçenlerde gazetelerden biri böyle bir anket yapmış. Belki de iyice arabeskleşen milletimizden Müslüm cevabı çıkması beklenirdi ama hiç de öyle olmamış.

Sezen Aksu açık ara önde ipi göğüslemiş. Hala 25 senelik parçalarla hepimizi ağlatabiliyorsa ya da coşturabiliyorsa ipi göğüslemesi normal değil mi? Yaşadığımız herşeyi o ya da bu şekilde bu kadının şarkılarında bulabiliyor muyuz? Evet bulabiliyoruz. Bu nasıl bir şeydir ki, 70 milyona, yani her kesimden, farklı farklı ortamlarda büyümüş, farklı aşklar, farklı ilişkiler yaşayan bir sürü insana aynı anda hitap edilebiliyor? Hala ağlatabiliyor... Hem de avaz avaz değil, biraz daha derinden.

Gece yatağa yattığınızda kimseyi rahatsız etmeden, sadece kendi kendinize yastığı ıslatarak o kadar. Ne azı, ne fazlası. Karşınızdakine mutlu zamanınızda da kötü zamanlarınızda da söylemek isteyip de söyleyemediğiniz her şeyi şarkılarında cümle cümle söylüyor. Belki de siz bu kadar kuramazdınız cümleleri. Güzel bir gününüzde hareketli bir şarkısını, kötü bir gününüzde de içli bir parçasını. Ama ilişkilerin her noktasında bir Sezen kokusu var. Bizden bir önceki nesil için de geçerli bu, bizden bir sonraki nesil için de. Hala ben de onun şarkılarını sevmeye devam edeceğim, benden daha küçük olanlar da aynı şekilde kendilerini bu şarkılarla ifade etmeye devam edecekler. Bu Müslüm kötü demek değil, sadece damar olmak acıdan kıvranmak, acıların çocuğu olmak değil. Damardan şarkı yapabilmek iyi günde de, kötü günde de dinlenebilecek şarkı yapabilmek demek gibi geliyor bana hepsi bu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SEZEN AKSU. O, bir ozan. o bir müzisyen. o bir sanatçı hem halk için . hem de sanat için sanat yapan bir sanatçı. Yaşadığımız her aşkta onun şarkılarının sözleri var....O , her sanatçıyım " diyenin örnek alması gereken bir sanatçı...onu çok seviyorum.....

sevimsevinç 
 04.03.2010 18:53
 

Bir ömrüm onu dinleyerek geçti, bir ömrü özetleyen şarkılar onunki.. Ne ararsan var.. Sevgi, uçsuzbucaksız. Hüzün alıp götüren. Neşe, taa içten.. Ya hissetmek.. İşte hep hissederek dinletiyor kendini.. Ağlayarak, zaman zaman gülümseterek, düşündürerek,sorgulatarak...İşte bunlar için Bence de Sezen.. Tek geçerim... Şuan bile onu dinlemekteyim... Kategorize etme beni diyor :)) Sevgiyle kalın, onu yazdığınız için de teşekkurler ayrıca..

ISIK61 
 04.03.2010 17:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 438
Kayıt tarihi
: 26.02.10
 
 

Özel sektörde çalışıyorum.Yerel bir gazetede 8 yıl aralıksız köşe yazarlığı yaptım. Gazetedeki yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster