Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '18

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
142
 

Damat Bey'in Dövizi Düşürmek İçin Aldığı Tedbirler Kanser Hastasına Aspirin Vermeye Benziyor

Damat Bey'in Dövizi Düşürmek İçin Aldığı Tedbirler Kanser Hastasına Aspirin Vermeye Benziyor
 

Kanser hastalığı genetik olmakla birlikte kötü beslenme sonucunda da ortaya çıkabiliyor. Bu hastalığın tedavisi de oldukça masraflı. Ekonomisi sağlam olmayan ülkeleri potansiyel kanser hastaları gibi düşünebiliriz. Bu hastalıklarda erken teşhis çok önemli. Eğer zamanında hastalığın başında gerekli tedbirler alınırsa, kurtulma şansı oldukça yüksek. Ama bu hastalığın kendi kendine düzelmesini bekler, veya aspirin gibi ucuz ilaçlarla tedavi etmeye çalışırsanız, bir zaman gelir en pahalı ilaçları kullansanız bile derdinize derman bulamazsınız.

Şu anda ülkemizdeki ekonomik durum herkesçe malum. Döviz artışı bir türlü durdurulamıyor. Bu hastalığın ilacı var ama nedense bu pahalı ilacı kullanmaktan imtina ediliyor. Çünkü döviz artışını durdurabilecek tek ilaç yüksek faiz. Başlangıçta faizi gerçek enflasyon oranı olan %40 gibi bir rakkama çıkarırsınız, zaman içerisinde yavaş yavaş düşürürsünüz. Böyle yaptığınızda dövizin fiyatları hatırı sayılır bir biçimde düşmeye başlar.

Geçen hafta Ekonomi Bakanı mevduat faizlerinin  vergileriyle ilgili bir düzenleme yaptı. İşte bu düzenleme tam bir aspirin operasyonuydu. Bir yıldan fazla vadeli mevduat faizinin vergi oranlarını %10'dan sıfıra düşürdü.  Faizlerin yüzde 20 civarında olduğu bugünkü ortamda  gerçek enflasyonun yüzde 40 lara yaklaştığı bir dönemde acaba kim parasını bir yıldan fazla vadeli olarak yatırır. Faizler en fazla yüzde 20 iken, öyle günler oluyor ki, döviz bir günde yüzde 5 artış gösteriyor.  Döviz hesaplarına verilen faizden kesilen vergi yüzde 2 arttırılmış. Hemen hemen hiç kimse dövizi faiz için almaz. Döviz faizi, kur artışı yanında devede kulaktır.

Eğer damat bey gerçekten döviz fiyatlarını düşürmek istiyorsa faizleri % 40 oranına çıkarmak zorundadır.  Aksi halde, dışarıya bağımlı olan ülkemizde fiyatlarlar atmaya devam edecek, daha sonra bu orandaki bir faiz artışı bile enflasyonu ve döviz fiyatlarını düşüremeyecektir.  Ama faiz haram düşüncesi kafalardan atılmadıkça bu konuda ilerleme zor görünüyor. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Erol Işık Merhaba, hoş geldiniz. Bizde sizin gibi aylar sonra yni geldik sayılır.Yazınızı dikkatle ve özenle okudum.Finans sizin branjınız. Gerçekten döiz fiiyatları neden düşmüyor. Yani Bayram tatilini 6 aya mı çıkarmalıydık. Bilindiği gibi bayram tatilinde divizde bir hareketlenme olmadı aksine durgunluk oldu.Tatil bitti kısa yoldan zengin olmak isteyenler yine iş başında.Allah sonumuzu hayra çevirsin.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk dileklerimi sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 04.09.2018 20:10
Cevap :
Dövize para yatıranlar köşeyi dönüyor sayın Burakgazi. Faize haram diyenler döviz üzerinden kazandıkları paraya helal gözüyle bakıyorlar. Daha önceki bakanlar Cumhurbaşkanını bu konuda uyarıyorlardı. Malum kişi kendi damadını bu birimin başına getirince, her şey onun talimatıyla yürüyor. Dövizi lafla düşürmeye çalıyorlar. Ama nereye kadar inandırıcı olacaklar? Bekleyip göreceğiz artık... Teşekkürler, saygılar, selamlar...   05.09.2018 12:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3375
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster